«Re:Check» pārbauda: Cik bīstams Latvijai var būt Covid-19 vīrusa paveids omikrons?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Pagājušonedēļ valdība nolēma līdz februāra beigām pagarināt ārkārtas situāciju, jo strauji sācis izplatīties Covid-19 vīrusa omikron paveids. Gan sociālajos medijos, gan lēmēju vidū izskan apgalvojumi, ka tas nemaz neesot tik bīstams, tāpēc ierobežojumi jāatceļ. 

«Re:Check» pārbauda: Cik bīstams Latvijai var būt Covid-19 vīrusa paveids omikrons?
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

"Facebook" populārs kļuva plastikas ķirurga Jāņa Zaržecka teiktais "Rīga TV24" raidījumā "Preses klubs". Viņš omikronu salīdzināja ar vienkāršu saaukstēšanos, kas nodrošinot labu imunitāti, tāpēc tas pašlaik esot kā dāvana, kurai jāļauj izplatīties.

"Tā vakcinācijas aptvere jau ir pietiekoši liela, tā kā tas stress ir pārāk liels. Un mani mazliet kaitina, ka mēs tagad nogaidīsim, mēs tomēr tos ierobežojumus saglabāsim, jo mums nav datu… Tā nav absolūti taisnība," pauda Zaržeckis.

Tas ir pretrunā ar līdzšinējiem omikrona izplatības datiem un epidemiologu prognozēm. Jaunā paveida gadījumu skaits Latvijā dubultojas ik pa dažām dienām. Lai gan ar to ir mazāka iespēja nonākt slimnīcā, vienlaikus saslims ļoti daudzi.

Skaidro epidemiologs Ņikita Trojanskis: "Ņemot vērā, ka ļoti daudz cilvēku inficēsies, mēs sagaidām lielu hospitalizāciju vilni, un jāsaprot, ka

individuālais risks katram cilvēkam nokļūt slimnīcā pēc šī brīža datiem ir tikai pieaudzis,

jo risks, ka tu nokļūsti slimnīcā, sastāv no divām varbūtībām: ka tu inficēsies, un varbūtība, ka tu nokļūsi slimnīcā. Tas, ka otrā varbūtība ir kļuvusi par to trešdaļu mazāka, to atsver tas, ka tā pirmā varbūtība – infekcijas varbūtība – ir krietni pieaugusi."

Infektologs, profesors Uga Dumpis norāda, ka vakcinētie un pārslimojušie slimnīcās nonāk mazāk, uz īsāku laiku un parasti viņiem nav nepieciešama intensīvā terapija. Taču nav skaidrs, ko omikrons nozīmē nevakcinētiem senioriem un citām riska grupām.

Latvijā vecumā virs 60 gadiem nevakcinēti ir vēl aptuveni 100 tūkstoši cilvēku.

Pēc tam, kad Veselības ministrijas eksperti ar prognozēm iepazīstināja valdību, diskusija par jaunā varianta bīstamību un nepieciešamajiem soļiem raisījās arī ministru vidū.

Izglītības ministre Anita Muižniece no Jaunās konservatīvās partijas uzsvēra nepieciešamību pirmkārt nodrošināt senioru vakcināciju, jo tā vislabāk varot pasargāt slimnīcas no pārslodzes. Viņa iebilda iekšlietu ministrei Marijai Golubevai no "Attīstībai/Par!", kas aicināja domāt par dažādiem pasākumiem un nekoncentrēties tikai uz pensionāru piespiešanu vakcinēties. Muižniece kā piemēru minēja Lielbritāniju: "Es noteikti nepiekrītu, ka tas nav risinājums, ko arī Lielbritānija ir izcili pierādījusi. Kur ar omikronu saslimstība, jā, ir būtiski pieaugusi, bet hospitalizācija savukārt ne."

Patiesībā Lielbritānijā slimnīcas pildās ļoti strauji. Pēc vairāku mēnešu stabilitātes pēdējo divu nedēļu laikā pacientu skaits tajās dubultojies, lai gan mazāk ir to, kam stāvoklis kritisks. Slimnīcas jau norāda uz pārslodzi, jo trūkst mediķu – arī viņi slimo vai atrodas pašizolācijā. Muižniece ar padomnieces starpniecību mums vēlāk skaidroja, ka neprecīzi izteikusies – patiesībā gribējusi teikt, ka Lielbritānijā būtiski nepieaug mirstība, nevis hospitalizācija.

Par mirstību sēdē tiešām izteicās finanšu ministrs Jānis Reirs no "Jaunās vienotības". Viņš pārmeta Veselības ministrijas ekspertiem, ka tiek biedēta sabiedrība, un teica: "Omikrons jau mēnesi izplatās, pusotru. Beidzot ir atrasti pirmie smagie gadījumi Korejā, Dienvidkorejā vai kaut kur. Nav nāves gadījumu, kolēģi. Nav!"

Arī tā nav tiesa.

Lai gan šis Covid-19 variants tiešām nozīmē daudz mazāk letālu iznākumu, Lielbritānija jau decembra beigās ziņoja par 57 no omikrona mirušiem cilvēkiem Anglijā vien.

Jaunais variants nesis upurus arī citās valstīs.

Pagājušonedēļ arī Pasaules Veselības organizācijas vadītājs Tedross Gebrejesuss aicināja nesaukt omikronu par maigu, jo arī ar to cilvēki nonāk slimnīcās un mirst. Arī viņš uzsver, ka omikrona vilnis ir tik liels un ātrs, ka pārplūdina veselības aprūpes sistēmas.

KONTEKSTS:

2021. gada rudenī Covid-19 saslimstībai Latvijā sasniedzot augstāko atzīmi, valdība līdz 11. janvārim izsludināja ārkārtējo situāciju, nosakot ierobežojumus ar mērķi palielināt Covid-19 vakcinācijas aptveri. Vēlāk, situācijai pasliktinoties, uz vairākām nedēļām tika ieviests "lokdauns" un mājsēde.

Beidzoties "lokdaunam", no 15. novembra iedzīvotāji brīvāk iepirkties, pulcēties un saņemt pakalpojumus var "zaļajā režīmā", proti, uzrādot Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu, bet cilvēkiem bez sertifikāta jeb "sarkanajā režīmā" ir pieejams pakalpojumu minimums.

Tikmēr gada nogalē bažas sāka radīt Covid-19 vīrusa omikrona paveida izplatība, kas vairākās valstīs novērota straujos tempos. Tāpēc Veselības ministrija rekomendēja un koalīcijas partijas vienojās ārkārtējo situāciju vēl pagarināt par vairākām nedēļām.

Līdz 5. janvārim ziņots par 1419 vīrusa omikrona varianta gadījumiem valstī, liecina Veselības ministrijas sniegtā informācija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti