«Re:Baltica» izveido viltus, klikšķu un politiskās ievirzes lapu «melno sarakstu»

Pētnieciskās žurnālistikas centrs “Re:Baltica” jau vairākus gadus pētījis viltus ziņu tīklus un tagad apkopojis “melno sarakstu” ar viltus, klikšķu un politiskās ievirzes lapu uzkrītošākajiem piemēriem.

Vienīgais veids, kā pārtraukt viltus biznesa izplatību – cilvēkiem pārstājot klikšķināt. Taču bez klajiem meliem ir arī lapas, kas pievilina ar sensacionāliem virsrakstiem vai slēpti iemāna politisku saturu.

“Re:Baltica” kategorizēja šīs lapas trīs grupējumos.

Grupējums 1: Viltus ziņas

Šajā sadaļā ierindoti portāli, kas nodarbojas ar pilnīgu dezinformāciju. Tas, kas tiek pieteikts kā “ziņas”, 90% gadījumu ir izdomājumi – cits par citu šausminošāki. To īpašnieki pelna no klikšķiem un balansē uz likuma robežas.

Katrs klikšķis audzē interneta lapai apmeklējumu skaitu. Jo lielāks apmeklējums, jo “Google” tur automātiski izvieto vairāk reklāmu, un vietņu īpašnieku peļņa tikai aug.

Vissenākais ir par ballīšu zvēru sauktā Raivja Raspopova viltus ziņu tīkls. Viņš atbild par lapām best4u.lv, vip-klubs.lv un kosjauns.lv. Neviena no tām šobrīd nav aktīva.

Otra grupējuma autors ir Raspopova “skolnieks”, pašmāju reperis Niks Endziņš. Raspopovs Endziņam ierādījis, kā pelnīt ar viltus ziņām.  

Endziņš apgalvo, ka pārvalda redzams.lv (šobrīd pārcelts uz redzams.net), tv-play.lv un delffi.lv vietnes. Pēdējais pagaidām ir neaktīvs, bet Endziņš sola, ka tas esot vien uz laiku – līdz brīdim, kad viņš samaksās rēķinu par hostinga pakalpojumiem.

Trešais ir Endziņa fana, kāda Artūra tīkls. Endziņš “Re:Baltica" stāsta, ka Artūrs esot “16 gadīgs puisis no Bauskas”. Endziņš gan neatbalstot “lietas, ko viņš publicē. Piemēram, manā lapā redzams.net bija publicēta ziņa par Alffu ar diviem “f”, bet viņa lapā – ka "Riga Plaza" aizdegusies.”

“Re:Baltica” izpētīja, ka lapām parvisu.lv (šobrīd pārcelts uz parvisu.net), neticams.com, atklats.com un kasjauns.net vienojošais ir kāds 16 gadīgs Artūrs V., kurš parādās draugos pilnīgi visiem “Re:Baltica” atklātajiem viltus profiliem. Tā kā Artūrs ir nepilngadīgs, centrs nemin viņa pilno uzvārdu. Artūrs “Re:Baltica” apstiprinājis, ka ir šī tīkla autors kopā ar savu kolēģi – kādu Edgaru K.

Pēc līdzīga principa darbojas visi šie grupējumi. Viltus portāliem ir piesaistītas “Facebook” (FB) lapas, kas dalās ar portāla viltus ziņām, savukārt tās tālāk izplata cilvēku profili, kas galvenokārt ir viltoti – pirkti vai, iespējams, uzlauzti. Par to liecina profila bildes, kas neatbilst cilvēku vārdiem, un FB sienas saturs – nekā oriģināla, tikai viltus ziņu posti. Savukārt interneta pārlūkā redzams, ka oriģināli profils darbojies ar citu vārdu, bet nu ticis pārsaukts.

Grupējums 2: Klikšķu ziņas

Šajā sadaļā ierindoti portāli, kuri pēc satura ir visai nevainīgi, taču par pilnīgi nopietniem šos avotus arī nevar uzskatīt. Mērķis tāds pats kā viltus ziņu lapām – vākt klikšķus, lai pelnītu. Tēmu loks plašs, no skaistuma un veselības brīnumlīdzekļiem līdz slavenību dzīves līkločiem, automašīnām un politiķu “nejēdzībām”.

Šajos portālos parasti rakstam nav autora, raksts dalīts vairākās lapās, lai salasītu vēl vairāk klikšķu, virsraksti ir sensacionāli un svarīgāko noklusē: “Tu nekad neticēsi, kas notika pēc tam…”

"Re:Baltica" norāda, ka pie klikšķu ziņām pieskaitāmas šādas lapas:

 • vipi.tv
 • slavenibas.lv
 • zinivairak.eu
 • lasipirmais.eu
 • ekskluzivs.eu
 • rakstubiblioteka.lv
 • lasipirmais.lv
 • mirklistev.lv
 • raditstev.lv
 • tavsportals.lv
 • iecienits.lv
 • uzsmaidi.lv
 • ekskluzivs.lv
 • rakstuguru.lv
 • starpbridis.lv
 • interesants.lv
 • zinivairak.lv
 • atzinubiblioteka.lv
 • labakaistev.lv

Grupējums darbojas līdzīgi viltus ziņām – pēc raksta publicēšanas dažu minūšu laikā ar to dalās FB lapu un viltus profilu tīkls. Visi padod tālāk vienu un to pašu ziņu.

Grupējums 3: Lapas ar politisku ievirzi

Šīs ir lapas, kur starp jokiem, dabasskatiem, sportu, mīļiem dzīvniekiem un pat pāru attiecībām nonāk arī politisks saturs.

Visaktīvākais šajā sadaļā ir mārketinga jomā strādājošais Alberts Jodis. Viņam zem Nacionālās Mediju Grupas “jumta” izdevies izveidot tīklu, “ko veido plaša spektra, dažādu specifikāciju interneta portāli, sākot no biznesa, turpinot ar sociālajiem, sporta un beidzot ar izklaides interneta resursiem.” Mājaslapā viņš norāda uz 57 dažādām lapām, taču “Re:Baltica” izpētījusi, ka tīkls, kura resursi nonāk pie sekotājiem, ir vēl plašāks, jo viņš aktīvi koplieto arī citu ar Aivaru Lembergu saistītu lapu saturu.  

Jodis “Re:Baltica” pastāstīja, ka Lembergu dzīvē nav saticis un atbalsta viņu tikai pēc savas iniciatīvas.   

Uz jautājumu, vai, viņaprāt, tas ir godīgi pret sekotājiem, kuri, pašiem nezinot, kļūst par politiska satura patērētājiem, Jodis piekrita, ka biežāk varētu cilvēkus brīdināt, ka šeit tiek publicēts politisks saturs. Pēdējais šāds brīdinājums bijis vien martā, turklāt tikai dažās no plašā tīkla lapām.

Tagad, kad sociālajos tīklos notiek cīņa par vēlētāju prātiem pirms 6. oktobrī gaidāmajām Saeimas vēlēšanām, šāds brīdinājums nav publicēts, norāda “Re:Batica”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti