Panorāma

Panorāma

Panorāma

«Tilta efekts» – pacienti nāk paši

Reaģējot uz pārkāpumiem, solījumi nekonkrēti

Reaģējot uz pārkāpumiem bērnu tiesību aizsardzības jomā, solījumi nekonkrēti

Būtiskie sistēmiskie pārkāpumi, ko Valsts kontrole atklāja pētot bērnu tiesību aizsardzības institūciju, tostarp bāriņtiesu darbību, tikšot ņemti vērā. Ministru prezidents uzdevis labklājības ministrei piedāvāt risinājumu un gaidot ātru atbildi. 

Dažas bāriņtiesas mēdz ilgstoši ignorēt ģimenē vardarbību, bērnu seksuālu izmantošanu, dažas izņem bērnus pa vienam – šķir brāļus no māsām, ilgstoši nemeklē bērnam ģimeni radinieku vidū. Bāriņtiesu rīcība neatgriezeniski maina daudzu cilvēku dzīvi. Šos un citus būtiskus sistēmiskus pārkāpumus apstiprināja arī padziļinātā Valsts kontroles revīzija. Tāpat revīzijas ziņojumā izgaismojās arī Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas (VBTAI) bezspēcība reaģēt uz bērnu tiesību aizskārumu un dažu bāriņtiesu neizdarību. 

"Tas, ko mēs gribēsim redzēt 2020., 2021. gadā, līdz kuram Labklājības ministrija šo situāciju ir apņēmusies mainīt,

mēs gribēsim tiešām redzēt, kas tad pēc būtības ir mainījies un kā sistēma ir sākusi strādāt efektīvāk, lai nepieļautu to, ka šo bērnu bērnu labākās intereses netiek ievērotas,"

stāstīja Valsts kontroles 3. revīzijas departamenta direktore Inga Vārava.

Valsts kontrole ministrijai iesniegusi 22 ieteikumus. Ar ieteikumu būtiski stiprināt Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekciju, kā arī mainīt bāriņtiesu dibinātāju no pašvaldībām uz Tieslietu ministriju nācis klajā Tiesībsarga birojs. Labklājības ministre apņēmusies šo jautājumu apspriest.

"Nākamnedēļ man ir sarunāta vizīte pie tieslietu ministra, lai pārrunātu tiesībsarga ieteikumus par iespēju bāriņtiesas pārņemt Tieslietu ministrijas pārraudzībā, un, protams, turpināsim darbu ar VBTAI," komentēja labklājības ministre Ramona Petraviča ("KPV LV").

Par ilgstoši novājinātās VBTAI stiprināšanu, kas saskaras ar lielu kadru mainību un ilgstoši brīvām vakancēm, ministre detaļās neieslīgst. Inspekcija izstrādāšot rokasgrāmatu.

Tā kā runa ir par ilgstošiem sistēmiskiem jautājumiem, kas turpinās no gada uz gadu, nevienam par pārkāpumiem neuzņemoties atbildību, šīs nedēļas sākumā Latvijas Televīzija uzrunāja premjerministru Krišjāni Kariņu ("Jaunā Vienotība"). Taču viņš neatrada brīdi īsai sarunai, atsūtot elektronisku atbildi:

"Esmu uzdevis labklājības ministrei iesniegt savu redzējumu, kā risināt šo situāciju un sagaidu ātru atbildi."

Jautājumi, kas skar ārpusģimenes aprūpi, nenogurstošā sabiedrisko mediju dienaskārtībā ir divu gadu garumā. Šajā laikā joprojām nav izpildīts iepriekšējās valdības solījums stiprināt VBTAI. Tāpat nav sekojušas izmaiņas sistēmā, piemēram, bāriņtiesu darbā, un šis uzraudzības trūkums pieļauj arvien jaunus un jaunus pārkāpumus pret bērniem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti