Panorāma

Opozīcija rosina veidot parlamentāro izmeklēšanas komisiju

Panorāma

Barikādēm – 32

Lauku ģimenes ārsti draud ar protestiem

Reaģējot uz lauku ģimenes ārstu neapmierinātību, ministre un premjers norāda uz budžetā paredzēto kāpumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Reaģējot uz Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācija draudiem protestēt, nesaņemot pietiekamu finansiālu atbalstu, veselības ministre un premjers norādījuši uz šī gada budžetā plānoto papildu finansējumu veselības aprūpes nozarei, tostarp ģimenes ārstiem.

Aicina paredzēt finansējuma pieaugumu

Ģimenes ārsta Aiņa Dzalbja praksē Jelgavas novada Staļģenes doktorātā pieraksts ir pilns. No astoņiem rītā līdz vieniem pēcpusdienā Dzalbs pieņem pacientus, tad atbild uz sasirgušo zvaniem, bet pēcpusdienā brauks vizītē uz pansionātu pie klientiem ar hroniskām saslimšanām.

Darba daudz, bet kovida laikā piešķirtā nauda papildu darbinieka piesaistei ar šo gadu beigusies. "Šobrīd šie darbinieki tiek ņemti nost, un mūsu ģimenes medicīnas kapacitāte un resursi būtiski samazinās. Bet tie darba apmēri jau nemazinās," sacīja Dzalbs.

Staļģenes doktorāts
Staļģenes doktorāts

Dzalbs ir arī Lauku ģimenes ārstu asociācijas viceprezidents, un asociācija lēmusi pieprasīt steidzamu tikšanos ar Ministru prezidentu, finanšu ministru un veselības ministri. Asociācija aicina skaidri paredzēt finansējuma pieaugumu lauku ārstu praksēm ilgtermiņā.

"Mēs varam runāt par to, ka mēs varam atturēties slēgt līgumu ar valsti par esošajiem pakalpojumiem uz esošajiem noteikumiem. Un, spriežot pēc kolēģu aptaujas, šim ir ļoti liels atbalsts. Un mēs tādā ārkārtas situācijā varētu turpināt šos pakalpojumus piedāvāt, pieņemsim, par maksu," pauda mediķis.

Tāpēc, Dzalba vārdiem, būtu jādara viss iespējamais, lai lauku ģimenes ārstus noturētu sistēmā un viņi būtu gatavi slēgt līgumus ar valsti.

Gados vecākie kolēģi brīdina, ka ir gatavi darbu pamest pavisam. "Ļoti daudzi apgalvo, – ja tie darba apstākļi neuzlabojas, ka viņi ir gatavi iet pelnītā atpūtā un līgumu ar valsti neturpināt," sacīja Dzalbs.

Atrast ārstus, tajā skaitā ģimenes ārstus un māsas, kas būtu gatavi strādāt laukos, nav viegli. Jāņem vērā arī tas, ka prakses ieņēmumu apmērs atkarīgs no tajā reģistrēto pacientu skaita, kas laukos turpina sarukt.

Politiķi norāda uz paredzēto papildu naudu

Veselības ministre Līga Meņģelsone (deleģēta no "Apvienotā saraksta") norādīja, ģimenes ārstiem šogad paredzēti 149 miljoni eiro. Tostarp palielinās summu, kas paredzēta prakses uzturēšanai.

"Un noteikti klāt vēl nāks tas palielinājums, kas ir vispār pamata algu celšanai. Tas māsu palīgiem būs 18%, māsām 8% un ārstiem 6%. Tas arī ģimenes ārstiem būs kā papildinājums viņu budžetam," sacīja Meņģelsone.

Savukārt par naudu papildu darbiniekam neesot vienošanās, bet Meņģelsone pati šādu prasību atbalstot.

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība") pauda, ka ārstus izprot, bet ir jāsaprot, ka sabiedrībā ir ļoti daudz vajadzību. "Mēs liekam un liksim klāt papildu naudu. Šogad plānoti kādi 85 miljoni papildu veselības aprūpes budžetā. Veselības aprūpes kopējais budžets ir pusotrs miljards.

Manuprāt, mums ir jāsāk domāt ne tikai, kā likt klāt papildu naudu, kas mums ir jāturpina darīt, bet – kā labāk sakārtot sistēmu," sacīja Kariņš.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti