RD amatpersona: Lielāks nodoklis ir efektīvs līdzeklis cīņai ar graustiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Paaugstinātā nekustamā īpašuma nodokļa likme vidi degradējošiem objektiem ir efektīvs paņēmiens cīņā ar privātīpašniekiem, kuriem pieder grausti, jo kopš šīs likmes piemērošanas ik gadu Rīgā sakārto aizvien vairāk graustu, Latvijas Radio raidījumam „Pēcpusdiena” atzina pašvaldības Īpašuma departamenta vadītājs un Vidi degradējošo objektu komisijas priekšsēdētājs Oļegs Burovs. 

Viņš atgādināja, ka komisija darbu sākusi šogad, tās uzdevums ir apzināt bīstamus un vidi degradējošus objektus, un pašlaik sarakstā ir jau aptuveni 350 objektu, no kuriem apkārtējiem bīstami ir 133 grausti.

Viņš arī norādīja, ka vairāk nekā puse graustu ir vēsturiskie pieminekļi vai atrodas vēsturiskajā centrā, tāpēc to sakārtošana ir apgrūtināta. Bet daži, piemēram, pieder  kādai ārzonas kompānijai, kurai pašvaldība raksta „vēstules, kuras nesaņem neviens un nekad”.

No visiem apzinātajiem graustiem 2% pieder pašvaldībai, bet 3% - valstij, savukārt pārējie ir privātīpašums, un paaugstinātā nodokļa likme ir efektīvs līdzeklis, lai piespiestu īpašniekus sakārtot vai nojaukt graustus. Par ēkām īpašnieki maksā 1,5% no to kadastrālās vērtības, savukārt par graustiem jāmaksā 3% no ēkai piekritīgās zemes kadastrālās vērtības.

Piemēram, par graustu Hospitāļu ielā 55 īpašnieki iepriekš maksāja aptuveni 30 eiro lielu nodokli, bet tagad – gandrīz 7000 eiro.

Kopš sāka piemērot paaugstināto likmi graustiem 2011.gadā, sakārtoti 16 īpašumi, 2012.gadā tādu bija jau 68, bet pērn sakārtoti vai nojaukti 86 grausti. Burovs prognozēja, ka šogad sakārtoto īpašumu būs vēl vairāk.  

Tai pašā laikā viņš atzina, ka pilsētā vienmēr būs kāds grausts, to ietekmē arī ekonomiskā situācija – jo labāka situācija, jo mazāk graustu.    

Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas (VKPAI) Rīgas reģionālās nodaļas vadītājs Jānis Asaris arī piekrita, ka paaugstinātie nodokļi ir efektīvs līdzeklis, lai piespiestu īpašniekus sakārtot vai nojaukt graustus, bet, viņaprāt, pašvaldība varētu vairāk iesaistīties sarunās ar īpašniekiem, pārliecināt viņus, ka ēkai ir vēsturiskā vērtība, ka to nevajag nojaukt.

Kā pozitīvu piemēru viņš minēja ēku Rīgā, Lāčplēša ielā 7, kas ilgus gadus bija pamesta, bet inspekcijai sadarbībā ar pašvaldību izdevās pārliecināt īpašniekus „nesēdēt kā suņiem uz siena kaudzes”, bet to sakārtot.  

VKPAI Rīgas reģionālās nodaļas vadītājs Jānis Asaris par cīņu ar graustiem
00:00 / 05:27
Lejuplādēt
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti