Rāznas Nacionālajā parkā mežu piemēslotājus ķers ar novērošanas kamerām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Lai pasargātu Rāznas Nacionālā parka teritoriju no piesārņošanas gan ar sadzīves atkritumiem, gan būvgružiem, Dabas aizsardzības pārvalde ir sākusi uzstādīt parka teritorijā novērošanas kameras. Pašlaik tās uzstādītas vienā no ogotāju, sēņotāju un tūristu iecienītajām vietām Andrupenes mežā. Vietējā pašvaldība un atkritumu apsaimniekošanas uzņēmums Dagdas novadā nodrošina sadzīves atkritumu šķirošanu un izvešanu, taču daļa iedzīvotāju atkritumus joprojām izmet mežā.  

Kopā ar Dabas aizsardzības pārvaldes valsts vides inspektori Sintiju Balodi Latvijas Radio apmeklē nelielu Andrupenes meža ceļa paplašinājumu netālu no pastaigu takas uz Stalidzānu Svilušo kalnu. Pirms pāris dienām pārvaldes speciālisti te savāca pilnu mašīnas piekabi atkritumu.

Rāznas Nacionālajā parkā mežu piemēslotājus ķers ar novērošanas kamerām
00:00 / 05:04
Lejuplādēt

“Visvairāk bija dažādi sadzīves atkritumi, piemēram, tualetes podi, izlietnes, plastmasas pudeles, burkas, plastmasas maisiņi. Arī bioloģiskie atkritumi bija, bet to bija salīdzinoši nedaudz,” stāsta Sintija Balode.

Lai arī šajā vietā atkritumi vākti vien pirms pāris dienām, paejot nedaudz uz priekšu pa meža ceļu, te vienā, te otrā vietā paspīd pa nomestai tukšai plastmasas alus pudelei.

“Arī te var redzēt dažādas pudeles, kas vēl ir palikušas. Mēs nevaram teikt, ka esam savākuši visus atkritumus, mēs esam savākuši nelielu daļu, jo to ir ļoti daudz,” saka Sintija Balode.

Pirms pāris gadiem Pasaules dabas fonds un Dabas aizsardzības pārvalde, izvirzot mērķi mainīt cilvēku uzvedību, uzsāka kampaņu "Dabā ejot, ko atnesi, to aiznes!". Daudzviet dabas takās tika noņemtas tur izvietotās atkritumu urnas un uzstādītas informatīvas zīmes. Tā tas ir izdarīts arī daudzviet Rāznas Nacionālajā parkā.

Sintija Balode stāsta, ka mainīt iedzīvotāju paradumus, tas attiecas arī uz atkritumu izmešanu, ir ļoti grūti. Tam nepieciešams gan laiks, gan cilvēku izglītošana.

“Protams, viens no svarīgākajiem faktoriem ir cilvēku izglītošana. Ir pietiekoši daudz dažādu informatīvu materiālu par to, ko darīt ar atkritumiem. Līdz ar to neviens nevar teikt, ka mēs nezinām. Visa informācija ir pieejama. Tuvākajā teritorijā apdzīvotu māju nav, vienīgi ir blakus esošie ciemi, tad, visticamāk, atkritumi mežā arī nonāk no blakus esošajiem pagastiem,” pieļauj Sintija Balode.

Pāris kilometru attālumā no Andrupenes meža atrodas Andrupenes ciems. Pie privātmājām zaļi atkritumu konteineri, pie daudzdzīvokļu mājas – arī.

Vietējais iedzīvotājs Valērijs pārliecināts, vietējie atkritumus uz mežu neved. Tepat esot, kur izmest, vainīgi esot citi, kas mežā brauc ar mašīnām.

Dagdas novada domes priekšsēdētājs Aivars Trūlis atklāj, ka lielgabarīta un būvgružu izvešanas cenas nav mazas un, iespējams, tāpēc iedzīvotāju interese par šo atkritumu izvešanas iespējām novadā ir niecīga.

“Bijis ļoti maz zvanu no cilvēkiem, kas interesētos par atkritumu izvešanu. Pa šiem trim gadiem  kādi pieci zvani. Mēs sniedzām informāciju viņiem,” stāsta Trūlis.

Tajā pašā laikā novada domes priekšsēdētājs uzskata, ka lielos remontus jau neveic maznodrošinātie cilvēki, kuriem nebūtu iespējas samaksāt par atkritumu izvešanu.

“Lielākā daļa ir nodrošināti ar kaut kādiem līdzekļiem, ja viņi jau maina mēbeles vai veic lielus remontus. Vienkārši viņi ignorē maksājumus un izved atkritumus uz tuvāko mežu vai vēl kaut kur,” pārliecināts ir Aivars Trūlis.

Likumdošana paredz sodu par atkritumu izmešanu mežā, taču realitātē meža piesārņotājus pieķert, kā saka, nozieguma vietā nav tik viegli.

Tāpēc Dabas aizsardzības pārvalde nolēmusi Rāznas Nacionālā parka teritorijā vietās, kur biežāk tiek izmesti atkritumi, uzstādīt novērošanas kameras.

“Pašlaik mēs esam teritorijā izvietojuši kameras, ar to palīdzību arī centīsimies noķert šo atkritumu izmetējus un saukt viņus pie atbildības. Kamerām tiks mainīta atrašanās vieta, tās tiks izvietotas vietās, kur ir visvairāk atkritumu bijis līdz šim, un pacentīsimies šos pārkāpējus saķert. Ja netiks mainīti iedzīvotāju paradumi, to kameru būs aizvien vairāk. Mums šajās problemātiskajās vietās ir izvietotas informatīvās zīmes, ka notiek videonovērošana,” saka Sintija Balode.

Rāznas Nacionālā parka mežos Dabas aizsardzības pārvalde regulāri vāc ogotāju, sēņotāju, tūristu un vietējo iedzīvotāju izmestos atkritumus un cer, ka nākotnē arī ar jaunuzstādīto novērošanas kameru palīdzību izdosies piesārņojumu mežā samazināt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti