Dienas ziņas

Liepājas ezerā inscenē lidmašīnas katastrofu

Dienas ziņas

Tukumā veic arheoloģiskos izrakumus

Raunas vidusskolā – valsts aizsardzības mācības

Raunas vidusskola - viena no 14 aizsardzības mācības īstenotājām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Raunas vidusskola ir viena no 14 skolām, kurās jau no septembra tiks īstenots valsts aizsardzības mācības pilotprojekts.

Tas nozīmē, ka desmitās klases skolēniem reizi mēnesi visas dienas garumā notiks astoņas valsts aizsardzības mācību nodarbības. Viens no priekšnosacījumiem tam, lai skola piedalītos šo mācību programmas izmēģināšanā, ir iepriekšēja pieredze.

Raunas vidusskolā aizsardzības mācība norit jau vairākus gadus, līdz šim tā tika mācīta, liekot uzsvaru uz militāro mācību, bet jaunizveidotā mācību programma paredz arī tā saukto dzīves mācību apgūšanu - tādu kā līderība, saliedētība, orientēšanās un topogrāfija. Līdztekus tam uzsvars jaunajā mācību programmā arī uz patriotisko audzināšanu un padziļinātu vēstures izpratni. 

Raunas vidusskolas direktors un vēstures skolotājs Edgars Plētiens stāsta:

"Tur nāk iekšā ļoti specifiskas vēstures lietas, bet kas ir saistītas ar patriotismu, mēs skatāmies vienu vēstures notikumu, bet padziļināti, ka viņš notika, kā saistīts ar iedzīvotāju nostāju un patriotismu,

tur es redzu, ka nekādā veidā tas nekaitē pamatkursam un nekādā viedā nepārklājas."

Daudzi no skolā satiktajiem puišiem darbojas jaunsardzē un priecājas par jau septembrī gaidāmo jauno mācību priekšmetu.

"Pateicoties jaunsardzei es arī izdomāju savu dzīvi, savu nākotni, saistīt ar militāro jomu. Aizsardzības mācība man sniegs ļoti daudz.

Ir arī no apkārtnes skolām, kuri ir jaunsardze citās vienībās, viņiem arī interesē tas pats un viņi arī domā nākt tieši uz Raunu apgūt aizsardzības mācību," stāsta 9.klases skolnieks Roberts.

Savukārt skolnieks Kristaps uzsver, ka jebkuram vajadzētu vismaz vienu aizsardzības mācības stundu, jo tas dod arī dažādas vispārīgas zināšanas.

Galvenās mācību darba izmaiņas skolā radīs tas, ka aizsardzības mācībai tiks veltīta vesela diena mēnesī un apmācība nebūs sadrumstalota. Šīs apmācības visās 14 pilotprojekta skolās vadīs jaunsargi-instruktori ar atbilstošu kvalifikāciju. 

Skolas direktors lēš, ka projekta skolu skaits ir tik mazs tieši instruktoru pieejamības dēļ.

Skolas vadībai vēl nav skaidrs kā skolēnu iegūtās prasmes un zināšanas šajā mācību priekšmetā novērtēt.

"Skaidrs, ka priekšmets lielā mērā varēs balstīties uz to vai ir ieskaitīts vai neieskaitīts, protams, 7 vai 8, ka novērtēt to vai tas ir 7 vai 8... Es domāju, ka viņi atradīs risinājumu," saka Plētiens.

KONTEKSTS:

Nākamajā mācību gadā pilotprojektā 14 skolās paredzēts ieviest valsts aizsardzības mācību, un šo apmācību paredzēts īstenot divus gadus - 10.un 11.klasē, bet jau 2024.gadā tā vidusskolēniem pārtaps par obligātu mācību priekšmetu.

Diskusijas par to, vai skolās nepieciešama īpaša valsts aizsardzības mācība, ilgušas vairākus gadus. Līdz šim šādas, bieži pašu skolu izstrādātas un savstarpēji atšķirīgas mācību programmas piedāvājušas 19 mācību iestādes.

Tagad pilotprojektā iesaistītas tās skolas, kas kvalificējās četriem kritērijiem: skolā jau īstenota valsts aizsardzības mācība, skolai jābūt gatavai pakārtot mācību procesu valsts aizsardzības mācībai, jābūt atbilstošam mācībspēkam - jaunsargam-instruktoram ar atbilstošu kvalifikāciju, 2018.gada septembrī skolā būs ne mazāk kā 10 audzēkņi, kas izvēlēsies šo mācību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti