Dienas ziņas

Daugavpilī notiek ebrejiem veltīti pasākumi

Dienas ziņas

Ģimenes ārstu pēctecība laukos

Raunas novadā siltumenerģiju nodrošina mobila katlumāja

Raunas novadā siltumenerģiju nodrošina Latvijā ražotā mobila katlumāja

Jau trīs gadus Salacgrīvā, Liepupē un Jaunpiebalgā siltumenerģiju nodrošina mobilās katlumājas. Investējot 195 000 eiro, energokompānija “Ilūkstes siltums” šogad tādu ierīkoja arī Raunas novada Drustos. Pašvaldībā atzīst, ka šāds risinājums ir ekonomiski izdevīgāks un ievērojami atvieglo darbu apkures sezonā.

Raunas novada Drustu ciemā kopš šī gada janvāra siltumu nodrošina Latvijā ražotā šķeldas konteinera tipa katlu māja.

Tā ir viegli pārvietojama un pavisam vienkārši pievienojama esošajai novada siltumtrasei. Šobrīd šī katlu māja siltumenerģiju piegādā aptuveni 12 Raunas novada iestādēm - skolai, Tautas namam, bibliotēkai, pagasta pārvaldei un citām.

Jaunā mobilā katlu māja Drustos uzstādīta, lai siltumapgādi tur padarītu ekonomiskāku un energoefektīvāku. To apsaimnieko energokompānija SIA “Ilūkstes siltums”, un pašvaldībai vairs nav jādomā par kurināmā iegādi un katlu mājas uzturēšanu.

Šis risinājums neprasa nepārtrauktu cilvēka klātbūtni, viss, kas darbiniekam jāizdara - reizi dienā jāiztīra pelni.

Konteinerā sagāž šķeldu, un tam ir konveijers, pa kuru viss tālāk iet uz katlu māju. “Tā šķelda nāk iekšā uz katlu māju, pa konveijeru nāk lejā uz katlu. Un katlā iekšā tā temperatūra darbojas, automātiski viss notiekas,” stāsta  katlu mājas operators Normunds Kamaprs.

Katlu māja ir pilnībā automatizēta, tās darbība tiek vadīta attālināti ar speciālas aplikācijas palīdzību.

“Zēniem ir rokās telefons, kur viņi redz izejošās un ienākošās temperatūras. Turklāt vēl pie katras ēkas ir savs regulējamais siltummezgls, kurā padevi var regulēt, cik ēka patērēs. Tagad daudzi saprot, cik tas ir svarīgi - ēku nosiltināt, lai nav tie lielie zudumi,”  skaidro Raunas novada domes priekšsēdētājas vietnieks Aivars Damroze.

Šobrīd Raunas novada pašvaldība par siltumenerģiju mēnesī ietaupa vairāk nekā 2000 eiro un lētāk par siltumu maksā arī galapatērētājs.

Šobrīd jaunā katlu māja siltumu piegādā tikai pašvaldības iestādēm, taču šis risinājums ir ekonomiski izdevīgs arī mājsaimniecībām un uzņēmumiem.

“Mums arī ir industriālie [klienti], kas tieši veido ražošanas jaunas un viņiem, it sevišķi kokapstrādes rūpnīcām, šāds produkts būtu ļoti izdevīgs, jo viņiem paliek šie pārpalikumi, kurus samaļ un izveido šo šķeldu, un attiecīgi var ar savu pārpalikuma materiālu nodrošināt sev siltumu,”  stāsta SIA “Ilūkstes siltums” pārstāvis Sandis Gromovs.

Viņš uzskata, ka šķeldai siltumenerģijas ražošanā nākotnē ir liels potenciāls, un šis resurss Latviju var padarīt energoneatkarīgu, jo šķeldu var iegūt ne tikai no industriālajiem kārkliem, bet arī grāvmalās augošiem krūmiem.

Attīstot energoefektīvus risinājumus, mobilās katlu mājas ražotājs piedāvās arī ārzemju tirgū. Bet Drustu ciemam tā siltumu piegādās piecus gadus - apkures sezonā no oktobra līdz maijam. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt