Dienas ziņas

Mājas garāžā mehanizē sveču izgatavošanu Ukrainai

Dienas ziņas

Surdo tulkojums. Dienas ziņas

Izplatās Āfrikas cūku mēris

PVD: Vidzemē šogad piedzīvots jau otrais Āfrikas cūku mēra vilnis

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Vidzemē šogad piedzīvots jau otrais Āfrikas cūku mēra (ĀCM) vilnis, norādīja Pārtikas un veterinārajā dienestā (PVD). Periodiski ĀCM Latvijā konstatē jau kopš 2014. gada. Pēc ilgāka atslābuma šogad par uzliesmojumiem ziņots daudzviet reģionos. Lai nepieļautu tā vēršanos plašumā, pagaidām vienīgais risinājums esot turpināt medīt mežacūkas. 

Lai noteiktu ĀCM klātbūtni nomedītajām mežacūkām, šogad PVD Ziemeļvidzemes pārvaldē saņemti aptuveni 4000 asins paraugu.   

PVD Ziemeļvidzemes pārvaldes vadītājs Mārcis Ulmanis sacīja: "Varētu teikt, ka tas karstais punkts ir starp Cēsīm un Valmieru, gar Gauju. Tur šobrīd visvairāk konstatēti gadījumi, un tas ir, sākot no novembra beigām."

Nesen atrastas arī vairāk nekā desmit beigtas mežacūkas, un pārvaldē pieļauj, ka, sniegam nokūstot, varētu atklāties vēl. Tā kā infekcija vidē saglabājas ilgi un mežacūkas vairojas ātri, esot svarīgi neatslābt.    

Ulmanis norādīja: "Viena kļūda var būt, ka medniekiem liekas, – ja mums vienreiz ir bijusi slimība, tad slimība [vairāk] nebūs. Nē, tā nenotiek. Ja konsekventi neseko rīcība, – turēt šo mežacūku skaitu ļoti zemu kādus gadus piecus, varbūt pat desmit, tad, kad tā [slimība] pazūd no visas valsts teritorijas, arī tad nav garantija, ka tā nevar atnākt. Mēs jau nedzīvojam uz salas."

Par mežacūku populācijas ierobežošanu Valsts meža dienestā (VMD) prognozē, ka šajā medību sezonā visdrīzāk tiks nomedīts minimālais mežacūku skaits. Šogad nomedīti 19,5 tūkstoši šo dzīvnieku.  

VMD Medību daļas vadītājs Valters Lūsis atzīmēja: "Esam pieņēmuši lēmumu par minimālo šo nomedījamo apjomu šajā sezonā 2022./23. gadā – 26,5 tūkstoši. Medniekiem tas ir minimums, kas ir jānomedī. Tad šai populācijai nevajadzētu pieaugt. Ja nomedīs vairāk, tad ir pamats tam, ka meža cūku populācija samazināsies."

Par nomedītas mežacūkas asins parauga nodošanu testēšanai mednieki saņem arī atlīdzību – viens paraugs 30 eiro, ja rezultāts ir pozitīvs – 50 eiro. PVD šogad kopumā izmaksājis teju 1 miljonu eiro, un secināts, ka medījumu ir vairāk. 

Tikmēr Mednieku savienībā stāstīja, ka ir kolektīvi, kuri izvēlas mežacūkas nemedīt. 

Latvijas Mednieku savienības pārstāvis Jānis Grīnbergs skaidroja: "Bieži vien ir tā, ka mednieki dodas medībās piektdien un analīzes var nodot tikai pirmdien, un trīs dienas viņas ir jāuzglabā. Otra lieta, bieži vien viņas ir tālu jāved un degviela arī šobrīd nemaksā maz, un tā kompensācija knapi nosedz tās degvielas izmaksas. Plus šī ķermeņa uzturēšanas noteiktā temperatūrā, lai nesabojājas, arī ir enerģijas uzturēšanas izmaksas. Un arī ne visiem dzesētavas ir atbilstošas, lai cūkas  varētu uzturēt.” 

Dažus attur arī bažas par PVD piemērotajiem brīdinājumiem vai sodiem, ja netiek ievērotas biodrošības prasības. VMD pieļauj, – ja atvieglotu paraugu nodošanu un birokrātiju, nomedīto īpatņu skaits varētu pieaugt.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti