PVD pārbaudēs 12 Siguldas izglītības iestādēs konstatē dažādus pārkāpumus

Pēc atsevišķās Siguldas izglītības iestādēs konstatētajiem saslimšanas gadījumiem Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) pārbaudījis kopumā 12 Siguldas izglītības iestādes, konstatējot dažāda rakstura pārkāpumus. Dienests nolēmis Siguldas izglītības iestādes pārbaudīt katru dienu, informē PVD.

ĪSUMĀ:

  • Bērnudārzos "Saulīte", "Pīlādzītis" un "Ieviņa" brīvdienās nav veikta pienācīga tīrīšana un dezinfekcija.
  • Par to Siguldas novada pašvaldība ēdināšanas uzņēmumam SIA "Baltic Restaurants Latvia" prasījusi paskaidrojumu.
  • Šajos un vēl divos bērnudārzos – "Pasaciņa" un "Tornīši" – PVD atkārtoti noņēmis nomazgājumu paraugus.
  • "Tornīši", "Pumpurdārzs" un skola "Baltais flīģelis" ēdināšanas bloki nav reģistrēti PVD.
  • Pašvaldība skaidro – "Tornīši" un "Baltais flīģelis" ēdienu saņem no citām skolām; abas pieteiktas PVD ēdiena sadalei.
  • PVD: ēdienu starp izglītības iestādēm pārvadā nelegāli; arī par to pašvaldība prasījusi skaidrojumu ēdināšanas uzņēmumam.
  • Dienestā par konstatēto nereģistrēto darbību pārtikas apritē uzsāktas lietvedības administratīvā pārkāpuma lietā.
  • PVD secina: Siguldas izglītības iestādēm ir nopietni jāstrādā pie ēdināšanas procesu uzlabošanas.

PVD pirmdien, 16. septembrī, veiktajās atkārtotajās pārbaudēs konstatēts, ka bērnudārzi "Saulīte", "Pīlādzītis" un "Ieviņa" brīvdienās nav veikuši pienācīgu tīrīšanu un dezinfekciju. Tāpēc, neraugoties uz to, ka piektdien ņemtajos nomazgājumu paraugos Šiga toksīnu producējošā zarnu nūjiņa nav konstatēta, PVD ir paņēmis atkārtotus nomazgājumu paraugus. Tāpat tiek gaidīti piektdien ņemto paraugu testēšanas rezultāti uz higiēnas rādītājiem.

PVD pirmdien pārbaudījis vēl divas Siguldas izglītības iestādes, kurās iepriekš konstatēti saslimšanas gadījumi – "Pasaciņa" un "Tornīši". Arī tajos ir paņemti nomazgājumu paraugi. 

"Jāpiebilst, ka pirmsskolas izglītības iestāde "Tornīši" nemaz nebija reģistrēta PVD, tātad līdz šim ēdināšana tur notikusi nelegāli un ne reizi nav pārbaudīta," norāda PVD.

Turpinot Siguldas izglītības iestāžu pārbaudes, PVD atklāja, ka starp izglītības iestādēm tiek nodrošināta arī nelegāla pārtikas pārvadāšana, ko veic SIA “Point to Point”. Tāpat PVD atklājis vēl divas PVD nereģistrētas izglītības iestādes – "Pumpurdārzs" un skola "Baltais flīģelis”.

PVD vadītājs Māris Balodis
00:00 / 00:51
Lejuplādēt
Visos gadījumos, kad konstatēta nereģistrēta darbība pārtikas apritē, ir uzsāktas lietvedības administratīvā pārkāpuma lietā, norāda PVD.

 

Kopumā Siguldā pārbaudītas 12 izglītības iestādes – bērnudārzi un skolas, konstatējot dažāda rakstura pārkāpumus, kas saistīti ar ēdienu uzglabāšanu atbilstošā temperatūrā, inventāra tīrīšanu un citus.

Galvenais PVD secinājums – izglītības iestādēm ir nopietni jāstrādā pie ēdināšanas procesu uzlabošanas, jo praktiski katrā iestādē ir konstatēti kādi pārkāpumi, atzīmē dienestā.

Ņemot vērā Siguldas izglītības iestādēs konstatētos saslimšanas gadījumus, kā arī to, ka epidemiologi turpina izmeklēšanu, lai noskaidrotu saslimšanas cēloņus, PVD Siguldas izglītības iestādes pārbaudīs katru dienu.

Dienests atgādina, ka ir pārbaudīti arī mazumtirdzniecības un vairumtirdzniecības uzņēmumi un pirmdien PVD konstatēto pārkāpumu dēļ ir apturējis SIA "Jelgavas augļi" dārzeņu apstrādes ceha darbu.

Ņemot vērā satraukumu sabiedrībā, PVD ir saņēmis arī dažādas anonīmas sūdzības par iespējamiem saslimšanas gadījumiem izglītības iestādēs citviet Latvijā, kas ir nosūtītas Slimību profilakses un kontroles centram (SPKC) pārbaužu veikšanai. Lai pārbaudes notiktu operatīvi un maksimāli efektīvi, šo sūdzību pārbaudēs vienlaikus ar epidemiologiem piedalīsies arī PVD. 

Tikmēr Siguldas novada pašvaldība paziņojumā medijiem norāda, ka pašvaldība ir pieprasījusi ēdināšanas uzņēmumam SIA "Baltic Restaurants Latvia" sniegt paskaidrojumu par pirmsskolas izglītības iestādēs nepienācīgi veikto dezinfekciju brīvdienās, ēdienu uzglabāšanu atbilstošā temperatūrā. Tāpat uzņēmumam prasīts skaidrot, kāpēc pārtikas pārvadāšanu starp izglītības iestādēm veic pārtikas apritē nereģistrēts uzņēmums SIA "Point to Point".

Pašvaldībā vienlaikus norāda, ka bērnudārzam "Tornīši" un mākslu skolai "Baltais flīģelis" ēdienu piegādā no bērnudārza "Ieviņa" un Siguldas pilsētas vidusskolas, kuras ir reģistrētas PVD reģistrā.

Atbilstoši PVD norādītajam, minētās izglītības iestādes ir pieteiktas PVD reģistrā kā vietas, kurās veic ēdienu sadali. Pašvaldība informējusi privāto pirmsskolas izglītības iestādi "Pumpurdārzs" par PVD prasību reģistrēties minētajā reģistrā.

"Atsaucoties uz telefona sarunu ar PVD ģenerāldirektoru Māri Balodi un PVD pārbaudes protokolos norādīto, neviens no konstatētajiem pārkāpumiem būtiski neietekmē pārtikas kvalitāti un nekaitīgumu. Konstatētās nepilnības ir novēršamas PVD pārbaudes protokolos norādītajos termiņos," norāda pašvaldībā.

KONTEKSTS:

Vairāku Siguldas bērnudārzu audzēkņiem konstatēta akūta zarnu infekcija. Līdz pirmdienai, 16. septembrim, zarnu infekcijas simptomi konstatēti 24 cilvēkiem, tostarp 20 bērniem un četriem pirmsskolas izglītības iestāžu darbiniekiem no Siguldas un tās apkārtnes. Septiņiem ir apstiprināta infekcija, diviem nav. Pārējiem slimniekiem laboratoriskās izmeklēšanas rezultāti vēl nav saņemti. 

SPKC pārrauga epidemioloģisko situāciju, analizē informāciju par visiem zarnu infekcijas gadījumiem, vērtē bērnudārzu ēdienkartes, kā arī analizē iegūto informāciju par iespējamiem riska faktoriem un to kopsakarību. Tiek rūpīgi vērtēta jauno saslimšanas gadījumu epidemioloģiskā saistība ar pirmajiem saslimšanas gadījumiem. Notiek arī pastāvīga informācijas apmaiņa starp Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu, PVD, ārstniecības iestādēm, laboratorijām un Siguldas pašvaldību.

Desmitiem produktu paraugu šonedēļ analizēs pārtikas drošības institūtā BIOR. Uz kāda no pārtikas vai virsmas nomazgājuma parauga cer atrast īpaši bīstamo baktēriju, kas inficējusi mazos siguldiešus. Tomēr zinātnieki atzīst, ka ir pagājis pārāk ilgs laiks, un pasaulē tikai 20%-30% gadījumu izdodas tiešām atrast īsto infekcijas izraisītāju.

PVD pārbauda versiju, ka bērni inficējušies mājās, nevis bērnudārzos. Dienestā pārbauda visu, kas raksturīgs tieši Siguldai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt