Sadaļas Sadaļas

PVD: Covid-19 skartajā ūdeļu audzētavā dzīvnieki nav jālikvidē; pastiprināti uzrauga

Kažokzvēru novietnē SIA “Baltic Devon Mink”, kurā pirms mēneša deviņām mirušām ūdelēm tika konstatēts Covid-19, šobrīd ūdeles likvidēt nav nepieciešams, informēja Pārtikas un veterinārais dienests (PVD). Vienlaikus kompetentās iestādes – PVD un Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) – turpina pastiprināti uzraudzīt situāciju.

ĪSUMĀ:

  • Aprīlī kažokzvēru audzētavā Iecavas novadā ūdelēm konstatēja Covid-19.
  • Kopš tā laika ūdeles uzrauga un testē. Aizliegta ūdeļu pārvietošana no novietnes.
  • Pēc 10.aprīļa ūdelēm vairs nav ne novērotas saslimšanas pazīmes, ne paaugstināta mirstība.
  • Secināts, novietnē ūdeles likvidēt patlaban nav nepieciešams.
  • Ūdeļu novietnē slimība nonākusi šī gada martā no inficēta cilvēka.
  • Ūdelēm vīrusa genomā konstatētas mutācijas, bet tās nerada draudus Covid-19 straujākai izplatībai cilvēku vidū.
  • Pašreiz ir pierādīta viena cilvēka inficēšanās no ūdelēm.
  • Nav novērots Covid-19 saslimstības pieaugums Iecavas novada iedzīvotāju vidū.

PVD Veterinārās uzraudzības departamenta direktores vietnieks Edvīns OļševskisEdgars Kupčs

PVD paziņojumā medijiem vērtēja, ka situācija novietnē ir stabila, sabiedrības veselības apdraudējums nav konstatēts, tādēļ šobrīd uzņēmums turpina darbu pastiprinātas uzraudzības apstākļos. Ņemot vērā gan pastiprinātās uzraudzības rezultātus, no Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra (BMC) iegūto informāciju, kā arī SPKC riska vērtējumu, šobrīd ūdeles likvidēt nav nepieciešams, tomēr, lai uzraudzītu situāciju, ūdelēm izolēto vīrusu sekvencēšana tiek turpināta.

Testē ūdeles

Kopš slimības atklāšanas, PVD ir nodrošinājis pastāvīgu un pastiprinātu dzīvnieku veselības stāvokļa uzraudzību SIA “Baltic Devon Mink” novietnē, tostarp ņemot paraugus laboratoriskajiem izmeklējumiem. Šajā periodā ūdelēm nav novērotas Covid-19 saslimšanas pazīmes, nav konstatēta paaugstināta ūdeļu mirstība. Ir sācies kucēnu dzimšanas laiks, un arī jaundzimušajiem ūdeļu kucēniem slimības pazīmes un pastiprināta mirstība nav novērota.

Katru nedēļu ūdelēm tiek ņemti paraugi laboratoriskai izmeklēšanai uz vīrusa klātbūtni, kā arī uz vīrusa antivielām.

Līdz šim paraugi noņemti 33 beigtām un 11 dzīvām ūdelēm. 82% izmeklēto dzīvnieku ir konstatēts SARS-CoV-2 vīrusa genoms, bet antivielas pret vīrusu konstatētas 73% no izmeklētajām ūdelēm.

Lai ierobežotu slimības izplatību, novietnes darbiniekiem noteiktas stingras biodrošības prasības – obligāta respiratoru lietošana, regulāra roku un apavu dezinfekcija. Novietnes darbinieki ir sākuši vakcinēties pret Covid-19.

Kopš slimības konstatēšanas ir aizliegta ūdeļu pārvietošana no novietnes.

Pēta vīrusa genomu

No Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra (BMC) ir saņemti arī vīrusa genoma sekvencēšanas rezultāti, kas liecina, ka

ūdeļu novietnē slimība nonākusi šī gada martā no inficēta cilvēka.

No inficētajām ūdelēm izolētā vīrusa izcelsme norāda uz ciešu līdzību ar 2021. gada sākumā Latvijā cilvēku vidū cirkulējošajiem SARS-CoV-2 vīrusa izolātiem.

Ūdelēm vīrusa genomā konstatētas arī vairākas izmaiņas – mutācijas, tomēr, pēc BMC sniegtās informācijas, tās nerada draudus Covid-19 straujākai izplatībai cilvēku vidū. PVD norādīja, ka SARS-CoV-2 vīrusa mutācijas ūdelēm nav nekas neparasts, jo tās konstatētas teju visās valstīs, kurās ūdeles saslimušas ar Covid-19.

Arī citās Latvijas ūdeļu novietnēs turpinās pastiprināta PVD uzraudzība, un veic iknedēļas Covid-19 infekcijas monitoringu. Līdz šim pārējās ūdeļu novietnēs izmeklējumu rezultāti bijuši negatīvi.  

No ūdelēm inficējies viens cilvēks

Epidemioloģisko izmeklēšanu SIA “Baltic devon Mink” novietnes darbinieku vidū veica SPKC, kas bija saņēmis informāciju par desmit Covid-19 inficēšanās gadījumiem ūdeļu novietnes darbiniekiem laika posmā no 26. marta līdz 30. aprīlim.

Epidemioloģiskās izmeklēšanas laikā tika organizēti Covid-19 infekcijas izplatīšanās ierobežošanas pasākumi, tajā skaitā saslimušajiem tika noteikta stingra izolācija un noteiktas kontaktpersonas, tika organizēta darbinieku testēšana pēc epidemioloģiskajām indikācijām.

Pēc BMC informācijas,

sekvencēšanas rezultātā pašreiz ir pierādīta viena cilvēka inficēšanās no ūdelēm.

Citi ūdeļu novietnes darbinieki inficējušies ar jau zināmiem un plaši cilvēku sabiedrībā izplatītiem vīrusa paveidiem.

SPKC turpina epidemioloģisko izmeklēšanu, ir atlasīti un nosūtīti sekvencēšanai paraugi no dažādiem Covid-19 infekcijas perēkļiem Iecavas novadā, lai pārliecinātos vai nav izplatījies jaunais paveids tuvākā sabiedrībā.

Pašreiz pieejamā informācija liecina, ka cilvēku inficēšanās risks, turpinot pareizi lietot individuālās aizsardzības līdzekļus un ievērot nepieciešamas piesardzības pasākumus, ir zems. Tāpat netiek novērots Covid-19 infekcijas saslimstības pieaugums Iecavas novada iedzīvotāju vidū. Sniegtas rekomendācijas novietnes vadībai:  turpināt stingri ievērot darba drošības prasības un individuālo aizsarglīdzekļu  lietošanu, turpināt darbinieku rutīnas laboratorisko skrīningu, nodrošināt darbinieku vakcināciju, turpināt uzraudzīt situāciju un starpnozaru grupas darbu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt