PVD aptur divu pazīstamu zīmolu suņu un kaķu barības izplatīšanu

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) pēc analīžu saņemšanas no Dānijas laboratorijas, kas iepriekš Latvijas ražotāja “Tukuma straume” konstatēja paaugstinātu aizliegtās vielas saturu, apturējis divu pazīstamu zīmolu suņu un kaķu barības izplatīšanu. Vienlaikus gan ir šaubas par līdz šim veikto analīžu metodiku , tādēļ dienests nosūtīs produktus atkārtotai pārbaudei Austrijas laboratorijā.

PVD pašlaik ir apturējis zīmola “Nestle Purina Petcare France “ kaķu barības “Purina Pro Plan opti – light low fat rich in turkey” ar partijas numuru 6358091101 (derīguma termiņš 06.2018.) un zīmola “Dr.Clauder solution for pets Gmbh” suņu barības “Sensitive adult lamb&rice” ar partijas numuru 151 (derīguma termiņš 31.05.2019.) izplatīšanu, jo tajās konstatēts karbamīds.

PVD ģenerāldirektors Māris Balodis Latvijas Radio sacīja, ka līdz tālākai situācijas noskaidrošanai dienests iesaka dzīvnieku īpašniekiem nebarot savus mīluļus ar šo konkrēto partiju barību.

Pēc tam, kad PVD atklāja neatļautu vielu uzņēmuma „Tukuma straume” suņu un kaķu barībā, dienests pārbaudēm uz Dānijas oficiālo laboratoriju nosūtīja piecu dažādu ražotāju suņu un kaķu barības paraugus.

Pēc rezultātu saņemšanas divu minēto barības partiju izplatīšana apturēta un paņemti paraugi atkārtotai izmeklēšanai.  Kad tiks saņemti analīžu rezultāti, dienests lems par turpmāko rīcību.

Laboratorija testēšanu veica, izmantojot nevis vienu metodi kā uzņēmuma “Tukuma straume” gadījumā, bet divas metodes. Vienā gadījumā karbamīda saturs tika noteikts mērot optisko blīvumu pie 420 nanometru (nm) viļņu garuma, bet otrā gadījumā tas tika noteikts, mērot optisko blīvumu pie 435 nm viļņu garuma.

 Eiropas Komisijas normatīvie akti gadījumos, kad izmeklējamais paraugs satur tādus vienkāršus slāpekļa savienojumus kā aminoskābes, paredz, ka karbamīda noteikšanai izmantojama optiskā blīvuma mērīšana pie 435 nm viļņu garuma.

Mērot optisko blīvumu pie 420 nm viļņu garuma, Dānijas laboratorija karbamīdu konstatējusi visos piecos ārvalstu ražotāju paraugos, bet, izmantojot normatīvajos aktos noteikto izmeklēšanas metodi - 435 nm viļņu garumu, tas tika konstatēts tikai divos dzīvnieku barības paraugos, liecina PVD informācija.

Māris Balodis: PVD apturēja divu pazīstamu zīmolu suņu un kaķu barības izplatīšanu Annija Petrova
   Ņemot vērā acīmredzamo analīžu rezultātu atšķirību, kas veidojas, testējot paraugus ar vienu vai otru metodi, PVD ir pieprasījis Dānijas laboratorijai skaidrojumu, vai uzņēmuma “Tukuma straume” ražotās barības paraugi, kuros tika konstatēts karbamīds, izmeklēti ar atbilstošu metodi – 435, nevis 420 nm viļņu garumu.

  Līdz šim no Dānijas laboratorijas ir saņemta vien neoficiāla informācija, ka tā kļūdījusies testēšanas metodes izvēlē.

  Līdztekus PVD gaida laboratorisko izmeklējumu rezultātus no laboratorijas Austrijā (Osterreichische Agentur fur Gesundheit und Ernarungsicherheit GmbH), uz kuru, atkārtotai laboratoriskai izmeklēšanai, nosūtīti to uzņēmumā “Tukuma straume” ražoto produktu paraugi, kuros Dānijas laboratorija bija konstatējusi karbamīdu. Austrijas laboratorijā paraugi tiek izmeklēti ar abām metodēm.

   Ja Austrijas laboratorijā, izmeklējot šos paraugus ar normatīvajos aktos noteikto metodi, karbamīds netiks konstatēts, PVD atcels visus uzņēmumam “Tukuma straume” piemērotos ierobežojumus suņu barības “Dogo” un kaķu barības “Ņau ņau”, kā arī izejvielu izplatīšanai.

   “Dienests jau iepriekš ir uzsvēris, ka visas savas darbības var balstīt vienīgi uz oficiālās kontroles ietvaros veiktām pārbaudēm, tostarp laboratorisko izmeklējumu rezultātiem”, pauda PVD ģenerāldirektors Māris Balodis, “tādēļ uzraudzības dienestiem nedrīkst būt ne mazāko šaubu par izmeklējumu ticamību. Situācija, ka laboratorijas neprofesionalitātes dēļ cieš uzņēmums, nav pieļaujama.”

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Latvijā
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti