Ārpus Rīgas

Avīzes "Bauskas Dzīve" galvenā redaktore par ārzemju investīcijām Bauskas pusē

Ārpus Rīgas

Par 2 miljoniem sadārdzinās Daugavpils tramvaju satiksmes modernizācijas projekts

Gulbenes 2.vidusskolas rosina skolēnus domāt par atkritumu samazināšanu

Pustonna atkritumu skolas pagalmā Gulbenes jauniešus rosina domāt par atkritumu mazināšanu

Pie skolas vairāk nekā pustonnu liela kaudze ar atkritumu maisiem – šādu ainu varēja vērot pie Gulbenes 2.vidusskolas. Taču šī atkritumu kaudze nebija radusies nejauši, bet gan, lai realitātē parādītu un skolnieki varētu izprast, cik daudz atkritumu gadā var radīt viens cilvēks. Eiropā tie ir 500 kilogrami, bet Latvijā pāri par 300 kilogramiem.

Četras nedēļas, kamēr noritēja atkritumu vākšanas akcija, skolā bija arī daudzas citas aktivitātes ar mērķi rosināt skolniekus aizdomāties par to, kā samazināt atkritumu daudzumu.  

Kad redzi vienuviet savākto apjomīgo atkritumu kalnu, kas ir līdzvērtīgs daudzuma ziņā tam, cik atkritumus gada laikā var radīt viens cilvēks, tas tiešām ir iespaidīgs skats un rada pārdomas. Lai veidotu, ja tā var teikt, šo uzskates līdzekli, 1.-6.klašu skolēni uz skolu nesa cietos atkritumus no mājām un arī mācījās tos šķirot.

“Mēs visi nesām no mājām savus atkritumus, plastmasu, stiklu, papīrus. Un tad mēs garajā starpbrīdī šķirojām visa klase. Kaudze pārsteidz, jo es domāju, ka tik daudz jau nevarētu sakrāt, un tagad - vau! Vai tad tik daudz varētu sakrāt?!” brīnās skolas audzēkņi.

Ideja par šādu akciju, kā stāsta Gulbenes novada domes Jaunatnes lietu speciālists Lauris Šķenders,  radās brīvprātīgā darba veicējam Frančesko Kasisam, kurš Gulbenē ieradies no Itālijas un līdzdarbojās arī bioloģijas stundās.

“Tā galvenā ideja tam pasākumam bija tāda, ka nekur nav iespējams atrast internetā video vai bildes, kā tad izskatās 500 kilogrami atkritumu, ko vidēji saražo viens Eiropas iedzīvotājs, un tad mēs nolēmām kopā ar Frančesko, tā bija vairāk viņa ideja, parādīt, kā tad izskatās šie 500 kilogrami dzīvē. Es domāju, ka tas vispirms viņus rosina saprast, ka tas patiesi ir daudz, un padomāt, ka jēga ir šķirot, nevis visu grūst vienā kaudzē, un, ja nepārstrādāsim, tad jau vairs nebūs vietas uz zemes, kur tad to visu likt,” stāsta Šķenders.

Pats Frančesko stāsta, ka tāda arī ir bijusi viņa doma, likt aizdomāties un arī mācīties šķirot atkritumus, lai tie derētu arī pārstrādei.

“Es ceru, ka pēc šī mēneša, kad skolnieki šķiroja atkritumus, viņi to turpinās darīt tādā pašā veidā, kā darīja tagad; tas ir nepieciešams, tas ir pirmais solis, lai samazinātu atkritumu daudzumu un tie nonāktu šķirojamo atkritumu tvertnēs,” saka Frančesko.

Daudziem skolēniem tā arī bija pirmā pieredze atkritumu šķirošanā, jo ne jau visās ģimenēs tā ir ierasta prakse.

“Viena mamma man teica tā -  mēs no Ziemassvētkiem sākām šķirot, un tagad no rīta es redzu jau uz izlietnes malas ir nolikta izskalota sulas paka, izskalota piena paka, viņa saka - viss, mūsu ģimenē pa četrām nedēļām šī sistēma ir izstrādāta,” stāsta bioloģijas skolotāja Dita Grigore.

Viņa norāda, ka šī akcija jau nebija tikai atkritumu vākšana un šķirošana, bet būtībā visai skola iesaistījās dažādās aktivitātēs.

Klašu audzinātāji studēja Zaļās jostas mājaslapu un mācīja skolēniem šķirot, jo bērni atnāca ar vienu lielu maisu, un tad viņi klasē šķiroja, tas, protams, bija papildu darbs.

Šī akcija rosinājusi arī skolniekus aizdomāties arī par to, ko vēl vajadzētu sakārtot Gulbenes pilsētā, lai risinātu atkritumu problēmas.

Bet brīvprātīgā darba veicēja, itāļu puiša Frančesko vērtējumā, salīdzinot ar viņa pilsētu Dženovu, Gulbenē ir daudz vairāk padomāts par konteineriem atkritumu šķirošanai un mēs Latvijā radām arī mazāk atkritumus, nekā, piemēram, Dānijā, kur tie ir pat 800 kilogrami vienam cilvēkam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt