Panorāma

Latvijas Valsts arhīvam – 60

Panorāma

Krāslavas novadā bažas par robežas noturību salā

Šogad paplašināti instrumenti cīņai ar vardarbību

Pusgada laikā obligāti kursi vardarbīgas uzvedības mazināšanai noteikti 60 varmākām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Šajā gadā būtiski paplašināti instrumenti cīņai ar vardarbību ģimenē. Tā, piemēram, tiesām beidzot dotas pilnvaras varmākām likt par pienākumu apmeklēt speciālus kursus vardarbīgās uzvedības mazināšanai. Un drīzumā plānots, ka policijas rīcībā beidzot būs tiesības nošķirt varmāku no cietušā arī bez upura rakstīta iesnieguma. Kā veicies ar šo un citu instrumentu piemērošanu praksē vardarbības mazināšanai?

Vardarbība mīl noklusēšanu, un vardarbības apli bieži neizdodas pārraut ar pirmo reizi. Daudzās ģimenēs vardarbība ir ilgstoša, arī likumsargi vairākkārt brauc uz vienām un tām pašām adresēm, bet bez cietušās personas piekrišanas rīcība ir visai ierobežota. Valdībā jau atbalstīts un tuvākajā laikā Saeima galīgajā lasījumā lems par policijas darbinieku tiesībām pieņemt lēmumu par nošķiršanu arī bez cietušās personas pieteikuma.

Valsts policijas Dienestu koordinācijas biroja galvenā inspektore Selēna Laura Latvijas Televīzijas raidījumam "Panorāma" teica: "Ļoti bieži šie cietušie nevēlas [rakstīt iesniegumu] vai viņiem ir bailes no tā, ka pēc tam tas cilvēks varēs atgriezties tur, ka būs atkal represijas. Vai tur ir kādi citi apstākļi. Šai vardarbībai vienmēr līdzi iet materiālais, emocionālais, bailes no kaut kā."

Šogad ar cietušā iesniegumu nošķirti vairāk nekā 400 varmākas. Jau kādu laiku likumsargi informāciju par konfliktiem nodod tālāk sociālajiem dienestiem. Šim nolūkam izveidota īpaša veidlapa.

Šogad sociālais dienests Rīgā saņēmis vairāk nekā 1000 ziņojumus un devies piedāvāt savu palīdzību.

Rīgas domes Sociālā dienesta Sociālā darba nodaļas vadītāja Marina Fiļipova norādīja: "Protams, ziņojumi ienāk stipri vairāk, ja mēs salīdzinām pa gadiem un pa periodiem, es pieņemu, ka ir šis vispārējais nogurums, citas problēmas, kas ir pie šī dzīvesveida atklājušās vai ir tikai pastiprinājušās, kā rezultātā ir daudz biežāk policijas izsaukumi, konflikti un vardarbība."

Šī gada vidū beidzot rasti līdzekļi obligātu sociālās rehabilitācijas kursu ieviešanai. Nepilna pusgada laikā tiesneši šādu prasību piemērojuši 60 varmākām, no kuriem daļa kursus sākuši apmeklēt, norādīja Tieslietu ministrijā.

Ministrijas Civiltiesību departamenta juriste Dace Daugule teica: "Faktiski šis līdzeklis – apgūt kursus – ir vērsts uz nākotni. Uz prevenciju, lai varmākas uzvedība mainītos. Būtībā tas ir  mērķis, kāpēc šāds līdzeklis tika ieviests – samazināt un novērst vardarbīgas situācijas un vardarbīgu uzvedību nākotnē."

Iepriekš šādi kursi bija brīvprātīgi un tos apmeklēja vien neliela daļa agresīvo personu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti