Pusaudžu atkarību no narkotikām pamazām aizstāj alkohols

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

 

Pusaudžu atkarību no narkotiskajām vielām pamazām aizstāj pārmērīga alkohola lietošana, atzīst psihoneiroloģiskās slimnīcas "Ģintermuiža" Narkoloģijas nodaļas vadītājs Genādijs Vihņēvičs.

Psihoneiroloģiskā slimnīca Jelgavā ir vienīgā Latvijā, kas piedāvā valsts apmaksātu ārstēšanās kursu ar atkarību sirgstošajiem pusaudžiem. Kurss ilgst aptuveni mēnesi, un pirms dažiem gadiem rindās uz motivācijas programmu Jelgavas psihoneiroloģiskajā slimnīcā gaidīja garš saraksts nepilngadīgo spaisa jeb sintētisko narkotiku lietotāju, tāpēc slimnīca divreiz palielināja uzņemamo pacientu skaitu tieši pusaudžu nodaļā.

"Te tāds klusums tāpēc, ka te atrodas personāls, aiz šīm durvīm jau sākas pati nodaļa. Šeit ir pacienti, redziet, palātas," sacīja Vihņēvičs, izrādot slimnīcas "Ģintermuiža" Narkoloģijas korpusu. Tur ārstējas cilvēki, kas sirgst ar dažādām atkarībām. Daļā nodaļas pirmajā stāvā izvietoti pieaugušie, bet tālāk pusaudži, divpadsmit līdz astoņpadsmit gadus veci.

"Te ir stikla sieniņa un aiz tās sienas ir pusaudži. Jā, pilnīgi atdalīti, jo viņi savā starpā nekontaktējas. Pusaudži nedrīkst kontaktēties ar pieaugušajiem," stāstīja Vihņēvičs.

Jelgavas psihoneiroloģiskā slimnīca ir vienīgā Latvijā, kas īsteno īpašu pusaudžu motivācijas programmu. Tā ilgst gandrīz mēnesi, un par to nav jāmaksā, tāpēc tā ir izteikti pieprasīta. Pirms dažiem gadiem, kad sintētiskās – pīpējamās narkotikas jeb spaisu varēja iegādāties bez jebkādām grūtībām, tur veidojusies gara rinda. Uzņemt varējuši tikai sešus nepilngadīgos vienlaikus.

Motivācijas programma piedāvā mākslas un sporta nodarbības, psihologa atbalstu, un tur jāpavada 30 dienas. Tā kā tolaik gandrīz katru dienu mediķi atindēja pusaudžus, Jelgava gultas vietu skaitu divreiz palielinājusi, jaunās palātas rāda Vihņēvičs.

'"Oficiāli mums ir 11 vietas, bet reāli ir 13 gultas, šādas ir palātas. Pašreiz viņi ir nodarbībās. Pa dienu te neviena nav. Te viņi no astoņiem vakarā līdz astoņiem rītā atrodas. Mēs skatāmies pēc pacientiem - kuri ir draudzīgi, tos var ielikt vairākus palātā. Kuri ir tādi nelīdzsvaroti, tos var ielikt pa vienam palātā. Ir divvietīgās palātas, bet var ielikt tikai vienu," noteica nodaļas vadītājs.

Palātas ir gaišas, bet tukšas. Tajās ir gultas, galds, skapis un logi ar restēm. Šobrīd rindas vairs neesot un spaisa problēma daļēji atrisināta. Mediķis uzsver, līdz ar likuma grozījumiem, kas par spaisa tirgošanu un lietošanu paredz kriminālatbildību, atkarību no narkotiskajām vielām bērnu un jauniešu vidū aizstājis alkohols.

"Tieši ar spaisu situācija ir stipri mainījusies, jo viņš tagad praktiski nav pieejams un ļoti daudz samazinājies tieši spaisa lietotāju. Kad nav vienas narkotikas, ir cita narkotiskā viela, ja? Tagad palielinājusies tieši marihuānas lietošana pusaudžu vidū. Un alkohols. Amfetamīna lietošana pašreiz ir populāra starp pusaudžiem. Nu, alkohols pirmajā vietā, protams," atzina Vihņēvičs.

Nevarētu apgalvot, ka sintētisko narkotiku pīpēšana pilnībā izskausta. Arī Jelgavā atsevišķi pacienti ārstējas ne pirmo reizim un no šīs atkarības pilnībā izārstēt nemaz nevarot.

Kopš likuma grozījumiem par pagaidu aizliegumu konkrētām vielām lemj Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) un Veselības ministrija. Kopumā šāds aizliegums patlaban noteikts 35 dažādām vielām, bet saraksts turpina paplašināties, saņemot informāciju par vielām arī no Eiropas, stāsta SPKC pārstāve Anete Jansone.

"Jaunas vielas Eiropā tiek atklātas regulāri. 2015.gadā Eiropā atklāja 98 pavisam jaunas vielas, 2014.gadā – 101 vielu. Tās ir vielas, par kurām valstis ziņojušas pirmo reizi. 2016.gadā līdz šim esam saņēmuši informāciju par 24 jaunām vielām, kas ir identificētas Eiropas Savienībā. Tomēr jāsaka, ka lielākā daļa vielu, par kurām saņemam informāciju, jau ir pakļautas kontrolei Latvijā," atzina Jansone.

Ar narkotiku izplatīšanas un lietošanas tendencēm, aktuālajām problēmām plašāk SPKC iepazīstinās šo ceturtdien. Lai gan pīpējamā augu maisījuma tirdzniecības vietas ir iznīcinātas, vēl jācīnās ar sintētisko narkotiku tirgošanu internetā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti