Pusaudzei internetā svešiniece piedāvā aizdomīgu darbu; vecākus aicina uzmanīties

Vasaras brīvdienās, kamēr vecāki strādā, pusaudži bieži ilgu laiku dzīvo savā vaļā. Viena no izklaidēm ir internets un dažādas sociālās vietnes. Taču „dzīvošana” virtuālajā vidē ne vienmēr ir droša. Latvijas Radio vērsās kāda ģimene. Viņu 17 gadus jaunā meita “Facebook” saņēmusi neskaidru darba piedāvājumu. Tas ģimeni mudinājis brīdināt citus vecākus.

ĪSUMĀ:

  • Jauniete internetā saņēma šaubīgu darba piedāvājumu, kuru nepieņēma.
  • Viņas vecāki aicina citus uzmanīties.
  • Policijā atzīst – ne vienmēr jaunieši, pavadot laiku internetā, apzinās riskus.
  • CERT iesaka vecākiem bloķēt pieeju nevēlamam saturam.
  • Jaunietes ģimenē vēl domā, vai vērsties policijā.

Senāk vecāki bērniem mācīja neņemt konfektes no svešiem cilvēkiem uz ielas, bet mūsdienās briesmas biežāk draud no viltus labvēļiem internetā.

17 gadus vecā Paula sociālajā vietnē “Facebook” nesen saņēma aizdomīgu piedāvājumu. Viņu uzrunāja sveša sieviete.

“Tā sieviete man uzrakstīja – “Sveika, zinu, ka neesam pazīstamas, bet man tev ir piedāvājums”,” stāstīja Paula.

Redzot pusaudzes telefona numuru, kas norādīts sociālajā vietnē, svešiniece piezvanījusi no Anglijā reģistrēta numura.

“Sākumā viņa man uzrakstīja, ka tā nav čata saruna, mums vajag sazvanīties. Tad viņa man piezvanīja un jautāja, vai es gribu pelnīt 50 000 gadā, un tā arī man nepateica, kas man būtu jādara,” stāstīja Paula.

Darba piedāvātāja mudinājusi meiteni sazvanīties videočatā saziņas vietnē “Skype”. Paulas mamma Ieva stāstīja, ka sieviete sarakstē skaidrojusi – tas neesot īsti darbs, bet gan iespēja slēgt darījumu, tā nopelnot lielu naudu. Sieviete jautājusi, vai tiešām Paula vēloties dzīvot Latvijā un pelnīt grašus.

Pusaudze no šaubīgā piedāvājuma atteikusies.

“Jo cik reizes nav dzirdēts, ka aizbrauc meitenes uz Angliju un viņas vispār atpakaļ neatgriežas. Tāpēc man nelikās, ka tas ir droši [šis piedāvājums],” atzina Paula.

Mamma Ieva sacīja, meita ir prātīga. Viņi ģimenē pārrunājuši situācijas, no kurām jāuzmanās.

“Paula ir liela, viņu šāds pasākums varbūt tik ļoti nepārsteidz, un viņa ir prātīga, uzmanīga meitene. Bet nedod, Dievs, kādas jaunākas meitenes šādā veidā var sākt vervēt, viņas taču ir neaizsargātas,” sprieda Ieva.

Valsts policijas prevencijas nodaļas inspektore Olga Podzuna atzina, ka par šādu gadījumu likumsargiem vēl neviens nav ziņojis. Policiste uzsvēra, ka nopietni uzņēmumi, kuri vēlas vasarā nodarbināt pusaudžus, nekad viņus neuzrunās sociālajos tīklos.

“Tas ir ļoti šaubīgi, ka nepilngadīgam bērnam caur sociālajiem tīkliem [piedāvā darbu],” norādīja policijas pārstāve.

Podzuna atgādināja - tiklīdz rodas aizdomas par nelikumībām, kuru upuri varētu būt bērni, ir jāvēršas policijā. Jāsaglabā visa informācija, piemēram, virtuālās sarakstes ekrānšāviņi. Vecākiem ar bērniem regulāri jārunā par drošu interneta lietošanu.

“Ne visi bērni, jaunieši diemžēl saprot, ka ne vienmēr cilvēks, kurš ir bildē “Facebook” un “Instagram”, ir tas īstais cilvēks, kurš viņam piedāvā kaut ko,” atzina Podzuna.

Satikties ar svešiem, interneta vidē sastaptiem cilvēkiem nedrīkst. Arī sūtīt viņiem savas bildes vai citus datus ir bīstami.

CERT drošības speciālists Gints Mālkalnietis aicina vecākus portālā drossinternets.lv izlasīt padomus par sociālo tīklu lietošanu un vasarā, kad aiz loga ir labs laiks, censties to pavadīt kopā ar bērniem, kā arī nepieļaut, lai vasaru atvases pavada pie datoru ekrāniem.

Lai pasargātu bērnus no viņiem nevēlama satura, var izmantot speciālas programmas. Tās liegs pieeju bērniem kaitīgām lapām.

Mālkalnietis stāstīja, ka var izmantot bezmaksas programmatūru, kas pieejama vietnē opendns.com  un kas ļauj gan telefonos, gan datoros ierobežot piekļuvi saturam, kas nav piemērots bērniem.

Programmas lejupielāde esot vienkārša.

Policiste Podzuna tāpat aicināja izmantot arī likumsargu aplikāciju par drošu interneta lietošanu. Tajā var izspēlēt dažādas situācijas un uzzināt, kā tajās pareizi rīkoties.

Paula un viņas mamma Ieva vēl domā, vai par notikušo ziņot policijai. Abas aicina citus vecākus un viņu bērnus uzmanīties un nepiekrist šaubīgiem piedāvājumiem internetā.

Latvijas Radio mēģināja sazināties ar darba piedāvātāju, bet sieviete neatsaucās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti