Panorāma

"Čekas maisus" sāks atvērt šogad

Panorāma

Balsi nodevuši glabāšanā jau 2,18% balsstiesīgo

Pudeļu depozīta sistēmu sola piecas no 16 partijām

Pudeļu depozīta sistēmu sola piecas no 16 partijām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Depozīta sistēmu vēlēšanu programmās ierakstījušas piecas partijas. No kopumā 16 partijām 4000 zīmju programmās depozīta sistēmu iekļāvušas divas - Latvijas Krievu savienība un "Jaunā "Vienotība"". Plašajās programmās depozīta sistēmu sola arī "Progresīvie", "Attīstībai/Par!" un Nacionālā apvienība.

Tikmēr Zaļo un Zemnieku savienība (ZZS) pauž atbalstu atkritumu šķirošanai un pārstrādei, taču depozīta sistēma arī garajā programmā pieminēta nav.

Biedrības "Zaļā brīvība" vadītājs un Latvijas Universitātes pētnieks Jānis Brizga prognozē, visticamāk, depozīta sistēmu nāksies ieviest, lai izpildītu Eiropas Savienības prasības.

"Jautājums, protams, ir jāizsver, jāizvērtē dažādi argumenti, kāpēc mēs viņu neesam joprojām ieviesuši. Manuprāt, tas ir tīrs rūpniecības lobijs, kas ir visu laiku traucējis šīs sistēmas ieviešanai. Eiropas Savienības viens no mērķiem ir līdz 2025. gadam savākt ļoti lielu daļu no iepakojumiem. Mēs vienkārši nevarēsim ar citiem rīkiem to visu izdarīt. Ja mēs paši nevarēsim pieņemt šo lēmumu, tas būs Eiropas spiediens, kas mums liks to darīt," stāstīja Brizga.

Populāra tēze partiju programmās ir "tīra vide". To izcēlušas sešas partijas - "No sirds Latvijai", ZZS, "Progresīvie", "Attīstībai/Par!", Nacionālā apvienība un "Jaunā "Vienotība"". Tikpat populārs ir arī atbalsts bioloģiskajai lauksaimniecībai, ko arī sola sešas partijas, tostarp Latvijas Reģionu apvienība un “Saskaņa”. No citiem atšķirīgs priekšlikums ir "Latviešu nacionālistiem", kas iesaka ieviest paaugstinātu PVN likmi videi kaitīgiem produktiem. Savukārt klimata pārmaiņu problēmai pievērsušās trīs partijas - "Progresīvie", "Attīstībai/Par!" un ZZS.

Tikmēr sešas partijas - "KPV LV", Jaunā konservatīvā partija, Rīcības partija, Latvijas Centriskā partija, LSDSP/KDS/GKL un "Par alternatīvu" -  savās programmās videi vietu nav atradušas.

Partiju piedāvājumus ir izpētījis Latvijas Dabas fonds, kura eksperti izveidojuši "Zaļo barometru". Tajā partijas sarindotās pēc to "zaļās domāšanas", ņemot vērā ne tikai programmas, bet arī debates. Izceļas divas - "Progresīvie" un "Attīstībai/Par".

"Ir atsevišķas partijas, kuras ir domājušas par to, ka dabas aizsardzību vajadzētu integrēt galvenajās mūsu dzīves jomās. Viena partija, "Progresīvie", uzskata, ka dabas aizsardzība ir jāskata gandrīz ikviena politiska jautājuma kontekstā, kas ir ļoti būtiski. Mēs būtu gribējuši, lai šis jautājums ir daudz vairāk izvērsts, lai viņš būtu skatīts gudrāk. Līdz ar to mūsu "zaļais barometrs" uzrāda tikai divas partijas, kuras tam ir pievērsušās nopietni," skaidroja fonda vadītājs Jānis Ķuze.

Kā norāda eksperti, daudzi videi svarīgi jautājumi palikuši ārpus partiju programmām. Piemēram, trūkst piedāvājuma, kā uzņēmējiem un citiem kompensēt dažādus ierobežojumus vides aizsardzības vārdā. Starp nākamās Saeimas un valdības galvenajiem uzdevumiem būs arī obligātās iepirkuma komponentes (OIK) reforma, taču, ko likt vietā "zaļās enerģijas" atbalstam, skaidrības ir maz. Tomēr kopumā ekspertu vērtējumā šajās vēlēšanās dabas un vides aizsardzības jautājumiem programmās ir lielāka loma nekā iepriekšējās vēlēšanās. 

KONTEKSTS:

Saeima 4. oktobrī, pēdējā sēdē pirms vēlēšanām, nolēma Nacionālās apvienības virzīto depozīta sistēmas ieceri nodot komisijām. 

Nacionālās apvienības deputāti jau iepriekš pauda, ka vēlas atgriezties pie jautājuma par dzērienu taras depozīta sistēmas ieviešanu Latvijā.  

Iepakojuma depozīta sistēma paredz iespēju iedzīvotājiem atgūt samaksāto depozīta maksu par iepakojumu, nododot izmantoto dzēriena iepakojumu taras pieņemšanas automātā vai punktā.

Iepriekš pret likumprojekta virzību iebilda Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācija, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera, kā arī Zemkopības ministrija. Šobrīd gan Zaļo un Zemnieku savienības, gan "Vienotības" pārstāvji pauduši atbalstu jautājuma virzīšanai izskatīšanai parlamentā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti