Publiski pieejama kļūs informācija par vairāk nekā 650 000 tiesību subjektiem

Turpmāk aktuālā Uzņēmumu reģistra (UR) 14 reģistros uzkrātā informācija par juridiskajām personām, tostarp par uzņēmumu amatpersonām, īpašniekiem, patiesajiem labuma guvējiem būs pieejama ikvienam tiešsaistē un bez maksas vietnē https://info.ur.gov.lv, informē UR.

Jaunās iespējas izriet no 2019. gada 14. novembrī Saeimā pieņemtajiem grozījumiem likumā “Par Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistru” un stājas spēkā 7. janvārī. Šonedēļ Uzņēmumu reģistrs uzsāk reģistru publisko pieejamību testa režīmā. 

Reģistru atvēršanas rezultātā publiski pieejama kļūs aktuālā un vēsturiskā informācija par vairāk kā 650 000 tiesību subjektu, piemēram, SIA, AS, biedrības u.c., un juridisko faktu, piemēram, komercķīlas, laulību līgumi u.c., no komercreģistra, komercķīlu reģistra, biedrību un nodibinājumu reģistra un citiem, kopumā 14, reģistriem un sarakstiem.

Turpmāk UR informācijas tīmekļvietnē daļa informācijas būs brīvi pieejama bez autentifikācijas, daļa – brīvi pieejama, bet ar autentifikāciju, daļa – tikai pēc pamatota pieprasījuma. Līdz šim informācijas tīmekļvietnes klienti bija valsts pārvaldes iestādes, tagad – divu mēnešu laikā – vietne ir pārbūvēta atbilstoši pieejamībai ar atšķirīgiem autentifikācijas līmeņiem.

Turpmāk klienti informāciju no UR varēs saņemt:

  • informācijas tīmekļvietnē tiešsaistē - bez maksas un bez autentifikācijas būs pieejami aktuālie dati par juridiskajām personām;
  • informācijas tīmekļvietnē tiešsaistē - bez maksas, bet ar autentifikāciju būs pieejami aktuālie dati, vēsturiskie dati, publiskās daļas dokumenti un informācija par tiesību subjektos un juridiskajos faktos ierakstītajām fiziskajām personām;
  • pēc pamatota pieprasījuma klātienē vai elektroniski - par maksu un ar autentifikāciju būs pieejami nepubliskās daļas dokumenti ar vai bez anonimizācijas. Maksa pakalpojumam tiek saglabāta, jo minēto informāciju nevar izsniegt automatizēti; tā prasa satura izvērtēšanu, ievērojot fizisko personu datu aizsardzību.

Pakalpojumu apraksti, tāpat kā līdz šim, būs pieejami UR tīmekļvietnes www.ur.gov.lv sadaļā “Saņem informāciju”. Jaunie pakalpojumu apraksti, atbilstoši jaunajam pakalpojumu grozam būs pieejami UR tīmekļvietnē 7. janvārī.

Bez maksas būs pieejama lielākā daļa Uzņēmumu reģistra informācijas
00:00 / 03:58
Lejuplādēt

Šobrīd UR atvēršana notiek, padarot tos pieejamus pēc būtības. Tam paralēli UR strādā arī pie informācijas atvērto datu formātā apjoma paplašināšanas. Pamatdati par juridiskajām personām jau šobrīd pieejami arī atvērto datu formātā. Savukārt līdz 2021. gada beigām informācijas apjomu atvērto datu formātā plānots papildināt, tostarp iekļaujot informāciju arī par patiesajiem labuma guvējiem. Atvērto datu formāts tiek uzskatīts par efektīvāko veidu informācijas apstrādei un analīzei pārrobežu mērogā.

Izziņas papīra un elektroniskā formātā, dokumentu kopijas ar apliecinājumu, datu atlase, reģistrēto saistību tīkls arī turpmāk būs maksas pakalpojums. Maksa informācijas saņemšanas klātienes pakalpojumiem saglabāsies, lai mazinātu pieprasījumu pēc “papīra izziņām” un veicinātu reģistru ierakstu tiešsaistē izmantošanu.

Reģistrs no 7. janvāra pārtrauks izsniegt Reģistrācijas apliecības – visi klienti, kuriem nepieciešams oficiāls esamības apliecinājums, aicināti pieprasīt Izziņu. Reģistrācijas apliecības jau piecus gadus nav obligāts dokuments, jo mūsdienu digitālajā pasaulē papīra apliecinājums ir zaudējis agrāko nozīmē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt