Panorāma

Uz Turciju dodas pirmā "Ziedot.lv" ziedojumu krava

Panorāma

Panorāma

Aicina Rīgā novākt totalitārisma seku slavinošos pieminekļus

Publiskās atmiņas centrs aicina aizvākt totalitārismu slavinošus pieminekļus no Rīgas centra

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Vai jāturpina godināt cilvēku, kura militārie izgudrojumi pašlaik palīdz nogalināt civiliedzīvotājus Ukrainā? Publiskās atmiņas centrs vērsies ar iesniegumu Rīgas domē, lai pašvaldība pārskatītu vairāku pieminekļu un piemiņas plākšņu atrašanos publiskajā vidē, jo tās godina totalitārā režīma varoņus. Rīgas pašvaldība sola par to atkārtoti diskutēt.

Publiskās atmiņas centra vēsturnieku Didzi Šēnbergu Latvijas Televīzija satiek skvēriņā pie Latvijas Universitātes galvenās ēkas – pašā Rīgas centrā. Turpat blakus – starp operu un universitāti gandrīz 45 gadus stāv Mstislava Keldiša krūšutēls. Tā uzraksts cildina viņu kā Sociālistiskā Darba varoni.

"Keldiša trīs lielākie sasniegumi PSRS militārajā kompleksā ir darbs pie kodolieročiem. Darbs pie ballistiskās raķetes Semjorkas un darbs pie spārnotajām raķetēm. Nav apvienojams fakts, ka augstākās totalitārās varas elites pārstāvji, okupācijas varas pārstāvji tiek kādā veidā godināti publiskajā telpā," uzskata Šēnbergs.

Rīgā, Pļavniekos esošo akadēmiķa Mstislava Keldiša ielu Rīgas dome pērn pārdēvēja par brāļu Kaudzīšu ielu.

Ielu plāksnēm jābūt nomainītām līdz marta vidum, stāstīja Rīgas domes deputāts Edgars Ikstens ("Jaunā Vienotība"), kurš domē vadīja darba grupu par ielu pārdēvēšanu. "Keldiša ieguldījums padomju militārā kompleksa attīstībā bija būtisks iemesls, kāpēc šīs ielas nosaukums tika mainīts."

Tomēr piemineklis palika. Tāpat piemineklis goda vietā joprojām ir 1940. gada okupācijas īstenotājam Andrejam Upītim, kuru Publiskās atmiņas centrs lūdz aizvākt no pilsētas centra. Un līdz ar to arī Aleksandra Puškina pieminekli un vairākas plāksnes, kas godina totalitārā režīma varoņus un kvēlus atbalstītājus.

Par to, ka Upītim un Keldišam jāpaliek – pērn lēma Rīgas domes ekspertu grupa – Pieminekļu padome.

Balsojumā piedalījās, bet par Keldišu lemt atturējās Rīgas pieminekļu aģentūras direktors Gunārs Nāgels. Par Keldišu atzina – viņš Kremlī bija varena persona.

"Apglabāts Kremļa mūrī, tātad tik svarīgs viņš ir. Bet Pieminekļu padome pagājušajā gadā ar balsu vairākumu lēma, ka nav iemesla viņu pārvietot. Un man liekas, ka tagad, ņemot vērā, kas notiek Ukrainā, tad karš bija tikai vienu mēnesi,  tagad vēl ilgāk. Tā kā būtu lietderīgi atkal Pieminekļu padomē skatīt šo," sacīja Nāgels.

Arī Ikstens domā, ka domes deputātiem lietderīgāk būtu ieklausīties ekspertu lēmumā.

"Protams, kaut kādā brīdī mums tas lēmums ir jāpieņem, bet es teiktu, ka mēs sagaidīsim Rīgas Pieminekļu padomes lēmumu," teica Ikstens.

"Tas ir jautājums par līdzsvaru, ja ir vai nu absolūtais nelietis, vai pa daļai nelietis, mazais nelietis. Līdzsvarot šo ar panākumiem. Tā kā, es domāju, tas ir kaut kas tāds, ka mēs nevaram vienpersoniski pieņemt šādus lēmumus," sprieda Nāgels.

Pieminekļu padomē ir ap 20 locekļu. Viņu vidū mākslinieki, vēsturnieki, pilsētbūvniecības speciālisti un politiķi.

"Ja tas ir iesniegts un reģistrēts, tad mēs to arī izskatīsim, kaut arī tas it kā cilā jautājumu, kas jau reiz ir skatīts. Un šādas koleģiālas institūcijas parasti nemēdz mainīt savus lēmumus," norādīja Rīgas domes Pieminekļu padomes priekšsēdētājs Aigars Kušķis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti