Publicēta lieta, kurā tiesa atzinusi, ka LU rektors Muižnieks nav sadarbojies ar VDK

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Publiskās atmiņas centrs pēc Latvijas Universitātes (LU) rektora Indriķa Muižnieka aicinājuma publicējis pilnīgu viņa sadarbības ar bijušo LPSR Valsts drošības komiteju (VDK) pārbaudes lietu, liecina informācija LU interneta vietnē. Pārbaudes lietā sadarbība netika konstatēta.

Pēc Indriķa Muižnieka iniciatīvas pārbaudes lieta Nr. K30-1499-15/15 uzsākta 2015. gada 2. septembrī, pabeigta 2015. gada 2. novembrī. Tiesas lietā ir 99 lapas. No lietas 21. līdz 67. lapai ir vispārēja informācija par dokumentu pārņemšanu un normām, kas uz konkrēto gadījumu tieši neattiecas. Ievērojot, ka lapām ir otras puses, lietā ir vāki, aploksnes un citas detaļas, publikācijā kopā ir 134 attēlu datnes.

Lietā tiesa nolēma, ka Muižnieks nav apzināti vai slepeni sadarbojies ar LPSR VDK, kā arī nav bijis tās darbinieks vai informators. Tiesas lieta publicēta pilnībā, lai sabiedrība varētu gūt nepastarpinātu priekšstatu par dokumentiem un faktiem.

Mužnieks pieteikumā tiesai norāda, ka 1974. gada 29. maijā par viņu noformēta aģenta kartīte ar pseidonīmu "Juris". Rektors skaidro, ka 1974. gada pavasarī strādājis zinātniskās aparatūras izstādē Rīgas sporta pilī un tulkojis angļu-latviešu-krievu valodās angļu firmas stendā, kur bija eksponēti īsa laika sprīžu pikosekunžu impulsu ģeneratori. Muižnieks pieļauj, ka šo izstādi apkalpoja un uzraudzīja VDK aģenti. Tāpat viņš iesniedzis atskaites par ārzemju braucieniem uz Čehslovākiju, taču kontaktējies ar personām, kuras stādījušās priekšā kā VDK aģenti vai sniedzis ziņas par kādiem citiem cilvēkiem neesot.

Lietas izskatīšanā prokurors Vilhelms Sausiņš tiesu debatēs norādīja, ka pavēles par cilvēku vervēšanu vai izmantošanu bija atļauts iekļaut aģentūras tīklā bez paraksta paņemšanas, noformējot attiecīgos dokumentus. "Bija vajadzīga anketa, autobiogrāfija un citi dokumenti, un šie dokumenti bija pieejami pirmajā daļā. Šajā gadījumā, es pieļauju, ka Jānis Rubiks no pirmās daļas saņēma dokumentus par Muižnieku un aizpildīja aģenta kartīti. Viņam pēc pavēles bija tiesības noformēt un ieslēgt aģentūras tīklā Muižnieku kā aģentu, par ko pat Muižnieks nezināja un nevarēja zināt. Nav atrasts neviens ziņojums, ka būtu aģents ar pseidonīmu "Juris" sniedzis kaut kādu informāciju. Pēc dokumentiem, kādus bija iespējams savākt, ir redzams, ka Muižnieks nav apzināti slepeni sadarbojies ar Valsts drošības komiteju, nav sniedzis nekādus ziņojumus par citām personām," paudis prokurors.

Muižnieks ir viens no diviem kandidātiem 24. maijā, gaidāmajās LU rektora vēlēšanās, konkurējot uz šo amatu ar universitātes Biznesa, vadības un ekonomikas fakultātes dekānu, profesoru Gundaru Bērziņu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti