Panorāma

Mazie veikali rēkiņa ar kalkulatoru

Panorāma

Ilvess joprojām izvēlas Latvijas saldējumu

PTAC eiro ieviešanas laikā pārkāpumus nekonstatē

PTAC nekonstatē būtiskus pārkāpumus eiro ieviešanā (20:52)

Gada pirmajās divās dienās Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) pārbaudījis vairākus desmitus tirdzniecības vietu, un apkopotie rezultāti ir iepriecinoši - pircējam norēķinoties latos, visos gadījumos izdots pareizs atlikums eiro.

Tiesa, šajās dienās centrs arī saņēmis vairākas sūdzības no patērētājiem.

Patērētāju tiesību centra vadītāja Baiba Vītoliņa atzina, ka daudz sūdzību ir par satiksmes transporta biļetēm, arī par pilnas biļetes cenas – 1,2 eiro – prasīšanu, pērkot biļeti pie „Rīgas satiksmes" transporta vadītājiem. „Rīgas satiksme" jau iepriekš paziņoja, ka, pērkot biļeti pie transporta vadītāja, atlaides netiks piemērotas, bet Vītola norādīja, ka „Rīgas satiksme" patērētāju informēja nepietiekami. „Cilvēki sūdzas par autobusiem, kuros ir celtas cenas, cilvēki sūdzas par „Rīgas satiksmi". Patērētāji informē, ka pie vadītāja par biļeti tiek prasīti eiro divdesmit, lai gan mājaslapā ir norādīts eiro," stāsta Patērētāju tiesību aizsardzības centra direktore Baiba Vītoliņa.

"Rīgas satiksmes" pārstāvji pārmetumus pieņem daļēji, norādot, ka biļetes pie vadītāja maksā dārgāk, jo stājušies spēkā jaunie braukšanas tarifi, kas maksu par braucienu paredz pielīdzināt pašizmaksai. Tās par šādu cenu pie vadītāja nāksies pirkt arī rīdzinieka kartes īpašniekiem. "Zemās grīdas tramvajos esošajos elektroniskās biļetes automātos gan bija ieviesusies  kļūda, un 60 eirocentu vietā vienreizējā braukšanas biļete tika pārdota par 1,2 eiro. Šīs dienas  laikā vēlākais rīt visam jābūt savās vietās un biļetei jāmaksā 60 eiro centi," norāda "Rīgas Satiksme" pārstāvis Viktors Zaķis.

Tāpat saņemtas sūdzības par to, ka gada pēdējā dienā veikalos nepieņēma sīknaudu, ko komersanti nedrīkstēja darīt, saņemta arī nopietna sūdzība par kādu interneta veikalu, kas piemēroja kursu 1 lats = 2 eiro, nevis 1,42 eiro saskaņā ar oficiāli noteikto kursu.

Arī "Rīgas Satiksme" ceturtdien saņēmusi vairākas sūdzības no neapmierinātiem pasažieriem par to, ka, pērkot pie vadītāja biļeti, tagad jāmaksā 1,20 eiro. "Rīgas satiksmē" norāda, ka tarifs arī celts, lai atturētu cilvēkus no biļešu iegādes transportlīdzeklī. To labāk pirkt iepriekšpārdošanā par 60 centiem.

Būtisku problēmu nav bijis arī veikalu ķēdēs uz kurām cilvēki steidz iztērēt pēdējos latu krājumus. „Vispār ļoti maz mūsu veikalos ir bijis tā, ka nāk cilvēki norēķināties ar eiro zīmēm. Lielākā daļa tomēr nāk ar latiem un viena ļoti liela daļa nāk norēķināties ar bankas kartēm. Līdz ar to nevarētu teikt, ka cilvēkiem šobrīd būtu ļoti daudz eiro naudiņas," saka SIA „Elvi" pārstāve Laila Vārtukapteine.

Visgrūtāk darbā ar jauno naudu gājis pārdevējām, taču Latvijas Televīzijas uzrunātā Ilga stāsta, ka pie eiro monētām un banknotēm jau pieradusi. „Jāstrādā ir daudz uzmanīgāk, jāpierod pie naudas, bet problēmu nav.

- Nav bijis tā, ka cilvēki dod, piemēram, nepazīstamas eiro monētas? - Mēs varam pārbaudīt. Es piemēram simtnieku pārbaudīju, jo iepriekš tādu nebiju redzējusi. Mums visu vadība ir nodrošinājusi.

Krietni vairāk zvanu saņemts arī uz eiro informatīvo tālruni. Nav trūcis arī kuriozu. Vienu no šādiem min arī Aija Urbiņa – SIA „Transcom" vadītāja."Pirmajā janvārī plkst 12.00 ienācās zvans, kad cilvēks gribēja uzzināt, cik man tagad maksās parastā kafija un cigaretes. Kad prasa par kādu summu - nē nē nē, parastā kafija un cigaretes - cik man tagad maksās un cik man izdos atpakaļ?"

Ja līdz jaunajam gadam uz eiro informatīvo tālruni vidēji dienā zvanījuši 300 cilvēku, tad tagad par un ap pāreju uz eiro interesējas vidēji 600 cilvēku dienā.

Eiro Latvijā ieviesa 2014.gada 1.janvārī, bet vēl divas nedēļas iedzīvotāji var norēķināties arī latos, bet atlikumu saņems tikai eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt