Psihologiem atšķirīgi viedokļi par obligāto sertifikāciju

Saeimas Sociālo un darba lietu komisija šobrīd izstrādā jaunu Psihologu likumu, kas nozari būtiski mainīs. Pašlaik psihologi ir minimāli kontrolēti, taču jaunajā kārtībā psihologiem būs obligāti jāiegūst sertifikāts un tie tiks dalīti jomās. Paredzētā reforma psihologus ir saskaldījusi divās daļās – likuma atbalstītājos un likuma kritizētājos.

Līdz šim psiholoģijas nozarē ir ļoti maz ierobežojumu. Psihologus brīvprātīgi sertificē dažādas biedrības, un katrs psihologs var praktiski strādāt jebkurā psiholoģijas nozarē. Tagad Saeimas Sociālo un darba lietu komisija platiem soļiem skata jaunu Psihologu likumu, kas liks psihologiem obligāti un valsts noteiktā kārtībā iegūt sertifikātu, kā arī ierobežos jomas, kurās psihologi var strādāt.

Komisijas sekretāre partijas „No Sirds Latvijai” deputāte Silvija Šimfa uzsver, ka klientiem jaunā kārtība dos vairāk tiesību. „Klientu aizstāvēs likums attiecībās ar psihologu, un, ja nu tur kaut kas ne tā, tad klientam būs iespēja balstīties uz likumu prasībās pret psihologu,” saka Šimfa. „Psihologus tas vairāk disciplinēs, jo viņi saprot, ka tagad tas vairs nebūs tāds tīri privāts jautājums,” norāda Saeimas deputāte.

Tikmēr psihologi dalās divās nometnēs – Latvijas Psihologu asociāciju federācija grib dzīvot, kā līdz šim, taču Latvijas Psihologu apvienība grib pārmaiņas. Latvijas Psihologu asociāciju federācijas valdes priekšsēdētāja Evelīna Mūze uzsver, ka visasākie iebildumi ir pret psihologu sertifikāciju pa jomām, jo tad psihologu pakalpojumi būs grūtāk pieejami.

„Lauku reģionos cilvēki, lai brauktu pie psihologa, brauc kilometriem, un ļoti bieži tie ir izglītības psihologi, skolās strādājošie,” saka Mūze. „Ja būs sadalījums pa jomām, cilvēks atbrauks, un viņš nenonāks pie īstās jomas psihologa, un psihologs nebūs tiesīgs viņu pieņemt. Šis sadalījums pa jomām psiholoģijā ir pāragrs. Tā ir mana pārliecība,” klāsta Latvijas Psihologu asociāciju federācijas valdes priekšsēdētāja.

Tikmēr Latvijas Psihologu apvienības pārstāvis Reinis Lazda ir pārliecināts, ka sertifikācija cels psihologu profesionalitāti, jo regulāri būs jāpapildina zināšanas. Arī dalīšanu jomās Reinis Lazda uzskata par pareizu. „Šie iebildumi man īsti nav saprotami, jo tas ir veids, kā psihologi praktiski strādā gan Latvijā, gan pasaulē,” norāda Lazda. „Psihologi ir specializējušies. Ir klīniskā joma, skolu joma, organizāciju joma, un tās zināšanas nav viegli pārnesamas no vienas jomas otrā. Minēšu kā piemēru ārstus, kur arī ir tāda pati dalīšana jomās. Visiem ir skaidrs, ka nevar vienlaicīgi strādāt visās jomās,” saka Lazda.

Psihologu likuma pretinieki uzsver, ka algas nozarē ir mazas un strādāšana vairākās nozarēs ir ļāvusi vairāk nopelnīt. Sertifikācija pa jomām liks psihologiem celt cenas. Taču atbalstītāju puse uzskata, ka tas ir pārspīlējums.

Lazda stāsta, ka jaunā sistēma varētu atsijāt nekvalitatīvākos psihologus, kas piedāvā savus pakalpojumus par viszemākajām cenām. Saeimas Sociālo un darba lietu komisija likumu otrajam lasījumam varētu nodot nākamnedēļ.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti