Dienas ziņas

Tūrisma uzņēmumi par krīzi

Dienas ziņas

Zosu letālā atbaidīšana pagaidām neattaisnojas

Kā jaunieši jūtas mājās

Psihologi Covid-19 laikā iesaka pēc iespējas vairāk sarunāties ar bērniem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Skolēniem šis laiks nav viegls – mēdz pietrūkt saiknes ar pedagogiem un ikdiena paiet mājās, nereti vienatnē. Kā jaunās paaudzes vēl nenobriedusī psihe reaģē uz neierasto situāciju - "Kurzemes TV" jautāja speciālistei un skolēniem.

Skola ir ne tikai mācību iestāde. Bērni šeit satiekas ar saviem vienaudžiem, komunicē, apgūst pieredzi savstarpējo attiecību veidošanā. Šobrīd mācību viela pieejama virtuālajā vidē, bet arī ar draugiem kontaktēties skolēni var, tikai izmantojot mūsdienu tehnoloģijas, jo ikdiena tiek aizvadīta ģimenes lokā.

"Pusaudžiem, es domāju, noteikti var rasties arī tāda vientulības un depresijas sajūta, jo viņiem tas ritms ir izjaukts tāpat kā pieaugušajiem; ir izjauktas daudzas darīšanas, ko viņi gāja, sportoja, dziedāja, dejoja. Ja mēs, pieaugušie, pieslēdzam to racionālo prātu un domājam par to, ka OK, šis laiks beigsies, tad pusaudzim tas varētu būt grūti," pauda ģimenes psihoterapeite, bērnu psiholoģe Iluta Neimane.

Arī skolēniem ir viedoklis par piespiedu izolāciju ārkārtējā stāvokļa laikā. Jātiek galā ne tikai ar mācību vielu, bet arī ar vientulības sajūtu un citām neierastām emocijām. "Man bija garlaicīgi, es visu laiku gribēju kaut ko darīt, bet man nebija nekādas domas, jo es tikai varēju sēdēt telefonā vai datorā," norādīja 8. klases skolniece Anna.

Savukārt 9. klases skolnieks Alans norādīja, ka ir intraverts un pašizolācija lielas problēmas nav sagādājusi. "Pašizolācijā man nekādas problēmas īpaši nebija, jo dzīvoju savu dzīvi tā, kā es vienmēr esmu dzīvojis. Es neesmu tas cilvēks, kuram patīk ļoti bieži atrasties ārā. Es esmu intraverts, tā kā nekādas problēmas man ar pašizolāciju nebija," tā Alans.

Liela nozīme ir vecāku attieksmei, lai skolēns šādā situācijā emocionāli justos labi. Psihologi iesaka pēc iespējas vairāk sarunāties ar bērniem, dot viņiem iespēju izteikties par jebkuru tēmu, stāstīt par savām problēmām un sajūtām.

"Ļoti svarīgas ir arī vakara sarunas, kurās mēs tomēr varam pajautāt: kā tu šodien esi juties pa dienu, kas tev sagādāja grūtības, kas tev sanāca labi, kā es tev varu palīdzēt justies droši šajā laikā. Un es ieteiktu arī saglabāt rituālus vai tradīcijas, kas ir bijušas līdz šim. Tās var būt piektdienas vakara filmas vai garās pastaigas sestdienās. Vai brīnišķīgas brokastis, kas izvēršas pusdienas garumā. Nu tādas kopīgās lietas," teica Neimane.

Ir ļoti svarīgi, lai vecāki atrastu laiku sarunām ar saviem bērniem un palīdzētu pārvarēt grūtības.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti