Dienas ziņas

Aicina nenākt ar iesnām uz slimnīcām

Dienas ziņas

Meklē veidus, kā nogādāt mājās

Psihiatrs: ar vēsu prātu un racionāli!

Psihiatrs: Krīzes brīdī jāsaglabā vēss prāts

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Redzot tukšos veikala plauktus vai neatliekamās palīdzības brigādes, kuras brauc aizsargtērpos, arī cilvēkus Latvijā pārņem trauksme un bažas. Slēgtās skolas un citas iestādes, tuvinieku satrauktie vaicājumi, vai viss ir kārtībā rada pilnīgi pretēju efektu. Psihiatrs Māris Taube šajā krīzes brīdī aicina saglabāt vēsu prātu un visam pieiet ļoti pragmatiski. Šis ir laiks, kad ģimenei būt kopā un atkal sadzirdēt vienam otru.

Vēsturiskā atmiņa, atceroties padomju savienības laikus un tukšos veikalu plauktus, daudziem Latvijas iedzīvotājiem šobrīd liek pirkt produktus, kurus, visticamāk, vēlāk labākajā gadījumā izbaros putniem. Taču šis domino efekts – ķer un grābj viens, pārējie viņam seko –  darbojas izcili.

"Būs vienmēr tādi, kas ir satraukti, Būs mazākā bauma, skries uz banku, uz veikalu. Tie noreaģēja. Cik gadus ēdīs griķus? Neskriet līdzi," pauda Taube. Galvenais, ko daudzie aizliegumi ir paveikuši, ir savas dzīves steigas piebremzēšana. Kārtīga pauze. Nav skola un pulciņi, atcelti teātri un balles.

"Tas nav nekas ekstremāls, tas ir atgriešanās pie normālām lietām. Roku mazgāšanas, pie attiecībām ģimenē, mēs vairāk laika veltām tuviniekiem. Mēs esam dzīvojuši drusku par ātru, par traku, par strauju. Bijuši sociāli aktīvi un tagad ir mirklis nomierināties," teica Taube.

Psihiatrs norādīja, ka jāvelta laiks ģimenēm. "Ģimenē puzles sākt likt, paspēlēt galda spēles, iziet pastaigāties un izmatot, lai atslābtu. Tas pāries. Mēs esam mentāli stabila sabiedrība. Cilvēki to uztvers ar joku," sacīja Taube.

Un galvenais – balstīties uz faktiem un pārbaudītām ziņām. Ķīnā "Covid - 19" vīrusam celtās slimnīcas slēdz. Tātad – tas ir pārdzīvots. "Pieiet tam kā sportam, kā totalizatorā. Jā, mēs skatāmies katru dienu, cik jauni gadījumi, bet Ķīnā samazinās. Intelektualizēt, racionalizēt. Tas ir aizsargmehānisms. Kad padara lietas racionāli. Nevis kā super notikumam kā šovam, bet racionāli lietišķi," tā Taube.

Pats galvenais – sargāt savus tuvos, ja esat bijuši ceļojumā. "Pat ja tās ir vienkārši iesnas – kāpēc uztraukt citus? Labāk nogaidīt ieteiktās 14 dienas. Atvestās dāvanas izdalīsiet vēlāk. "Vai man ir veca mamma, vecs tētis, es tagad atbraukšu mājās, ja es viņam pielaižu? Kas notiek ar tuviniekiem. Vai tas ir tā vērts? Apdraudēt tēti, mammu? Ne tikai par sevi, priekš veseliem jau nav. Bet racionāli. Ja cilvēka intelekts ir tik nepietiekams, ka viņš to neņem vērā, tad protams," pauda Taube.

Ārsts arī iesaka savus uztraukumus noteikti pārrunāt ar to cilvēku, kam uzticaties un kura domas jums ir svarīgas. Un uzklausīt tuvos, jo kādam varbūt jūs esat tas, pie kura meklē atbalstu un pārliecību – kopā rūpējoties viens par otru mēs to pārdzīvosim.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti