Rīta intervija

Pētnieks Mārtiņš Kaprāns par starptautisko notikumu atainojumu Latvijas interneta portālos

Rīta intervija

Intervija ar eiroparlamentārieti Tatjanu Ždanoku; viņa noliek mandātu

BKUS bērnu psihiatrs Ņikita Bezborodovs par pārkāpumiem "Ainažos", sistēmas bērniem

Psihiatrs: Ainažu psihoneiroloģiskajā slimnīcā nonāk bērni ar smagiem uzvedības traucējumiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Bērnu psihoneiroloģiskajā slimnīcā “Ainaži”, kur Tiesībsarga birojs konstatējis spīdzināšanas pazīmes, faktiski mēdz nonākt bērni ar smagiem uzvedības traucējumiem, kas saistīti ar viņu dzīves vidi, intervijā Latvijas Radio atklāja Bērnu psihiatrs Ņikita Bezborodovs no Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas.

Uzvedības traucējumi

Tiesībsarga un Veselības inspekcijas pārbaudes rezultāti un paziņojums par bērnu tiesību pārkāpumiem Ainažu psihoneiroloģiskajā slimnīcā ir satraucoši, bet nav pārsteidzoši, atzina Bezborodovs. Viņš skaidroja, ka šajā slimnīcā paredzēts ārstēt bērnus ar smagiem psihiskiem traucējumiem, taču faktiski Latvijas apstākļos tur nonāk bērni ar smagiem uzvedības traucējumiem.

“Protams, tur ir bērni ar intelektuālās attīstības traucējumiem un citiem psihiskiem traucējumiem. Bet, ja bērnam nav smagu uzvedības traucējumu, viņš šādā iestādē faktiski nenonāks. Ir 80 bērni, 80 gultas, ļoti slēgta vide.

Un bērniem arī bez psihiskiem traucējumiem, novietojot tos tādā situācijā uz nenoteiktu laiku, neizbēgami, ka viņiem rodas uzvedības problēmas,” norāda psihiatrs.

Mediķis skaidroja, ka bērna uzvedība ir atkarīga no vides un uzvedības traucējumus nevar izārstēt medicīnas iestādes stacionārā, bet gan strādāt ar tiem vidē, kur bērns ikdienā atrodas. To ilustrē arī fakts, ka Ainažu slimnīcā liela daļa bērni nonāk no nelabvēlīgas sociālās vides un citām institūcijām. Un tieši tas ir iemesls viņu smagajiem uzvedības traucējumiem.

Arī Bērnu klīniskā universitātes slimnīcā ļoti bieži nonāk bērni no institucionālas vides,

kuru galvenais psihisko un uzvedības traucējumu iemesls ir fakts, ka viņiem nelaimējies piedzimt konkrētajā sociālajā vidē un nonāk institucionālā sistēmā.

Trūkst personāla

Lai šādiem bērniem sniegtu pienācīgu veselības aprūpi, vajadzīgi atbilstoši resursi – vajadzīgs liels ārstniecības personāls. Ainažu slimnīcā tas nav nodrošināts.

“Tas ir viens no iemesliem tam, kāpēc Ainažu psihoneiroloģiskajā slimnīcā biežāk nekā citās iestādēs varētu būt izmantoti ierobežojošāki ārstniecības vai aprūpes veidi,” skaidro Bezborodovs.

“Un es saprotu personālu Ainažu slimnīcā, kas ir satraukti un aizvainoti. Tā nav gluži viņu vaina. Neviens neiet medicīnā ar vēlmi kaitēt, sodīt bērnus vai mocīt. Bet, ja nav atbilstošu resursu, tad tā situācija atbilst tiesībsarga teiktajam,” saka ārsts.

Risinājums - ārpus institūcijām

Ilgstoša atrašanās institucionālā vidē neuzlabo nē bērna psihisko veselību, ne sociālo funkcionēšanu. Tāpēc kā risinājumu viņš redz deinstitucionalizāciju.

Arī ar bērnu psihisko veselību būtu jāstrādā ārpus stacionāra, lai bērns nepieciešamo aprūpi varētu saņemt vidē, kur viņš dzīvo. “Ir absolūti maz psihisko vai uzvedības traucējumu indikāciju, kuru dēļ bērnam atrasties stacionārā vidē. Tie ir tikai daži: dzīvību apdraudoši stāvokļi, ēšanas traucējumi, smagas psihozes, izteikta suicidalitāte, smagas psihozes, smagas depresijas. Tādu bērnu ir maz,” norāda Bezborodovs.

Bērnu ārstēšanai ārpus stacionāra vajadzīga pienācīga ambulatorā sistēma, kurā būtu pieejami psihiatri, valsts apmaksāta psihosociāla rehabilitācija, kas pašlaik faktiski nepastāvot.

Tiesībsarga birojs pārbaudē bērnu psihoneiroloģiskajā slimnīcā “Ainaži” konstatējis virkni cilvēktiesību pārkāpumu, arī pacientu spīdzināšanu - pacienti par nepaklausību sodīti ar sāpīgām potēm un "fiksāciju" jeb piesiešanu pie gultas. Tāpat pārbaudē ir konstatēts ārstu trūkums, nepietiekams uzturs bērniem un pašu pacientu vardarbība. Iestādes vadība pārmetumus noraida, sakot, ka pārmetumi nav patiesi.

Savukārt "Ainaži" darbinieki uzsver, ka nu viņi ir palikuši vieni un uzsver, ka allaž ir strādājuši emocionāli smagos apstākļos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti