Panorāma

Sākas apspriedes par šā gada valsts budžeta prioritātēm

Panorāma

Panorāma

Psihiatri: No valodas pārbaudes atbrīvo tikai smagi slimos

Psihiatrijas centrā zīmēm par atbrīvojumu no valodas pārbaudes pieteikušies 22 cilvēki; psihiatri – atbrīvot var tikai smagi slimos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Lai saņemtu atzinumu par atbrīvojumu no valsts valodas prasmes pārbaudes, Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centrā jau pieteikušies 22 cilvēki. Smagas psihiskas saslimšanas gadījumā viņiem pārbaudījums nebūs jākārto. Bet jau gada nogalē pie psihiatriem vērsās cilvēki, kuri šādu izziņu vēlējās iegūt bez jebkāda pamatojuma.

Atzinumu, ar kuru pilnībā vai daļēji cilvēku atbrīvo no valsts valodas prasmes pārbaudes, psihiatri var izsniegt visā Latvijā, bet Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centrs – trīs vietās galvaspilsētā. Centrā "Veldre" līdz šim atzinuma saņemšanai pieteikušies daži.

Taču jau gada nogalē psihiatru kabinetu durvis vēruši līdz šim neredzēti cilvēki, kuri interesējās tieši par atzinumu.

"Ja tie ir mūsu pacienti, kuri ir ārstējušies pie mums, mēs viņus zinām. Bet parādījās arī atsevišķi pacienti, kuri atnāk uz vizīti, bet absolūti neatbilst šai diagnozei un viņiem nav nekādas iespējas šādus atzinumus saņemt," pastāstīja psihiatrs, ambulatorā centra "Veldre" vadītājs Māris Taube.

Psihiatri skaidro, ka diagnoze tiek noteikta tikai pēc ilgiem izmeklējumiem, magnētiskās rezonanses un psihodiagnostikas. "Šīs ir nopietnas diagnozes – demence, šizofrēnija, smaga garīga atpalicība. Tās ir nopietnas saslimšanas, tās nevar ne nosimulēt, ne izlikties. Pirms uzstādām diagnozi, ir pastiprināta izmeklēšana. Tā nekad nebūs viena saruna," sacīja Taube.

Līdzīgi pauda arī Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centra valdes priekšsēdētāja Sandra Pūce: "Tās nav neirozes, veģetatīvie traucējumi vai izdegšana, bet smagas psihiatriskās diagnozes, kur tiešām pacienti ir atbrīvojami no šī eksāmena."

Pūce atgādināja, ka smagā diagnoze ar laiku var ietekmēt gan spēju vadīt auto, gan nēsāt ieroci. Tas, piemēram, apsardzē strādājošiem var nozīmēt darba zaudēšanu.

"Automātiski nevienam neko neatņem, bet šī informācija parādās E-veselībā. Un, izsniedzot jebkuras citas atļaujas, tiks izskatīts, vai ar šādu diagnozi ir pielaižams kā vadītājs, vai izsniedzama ieroču atļauja, [vai var strādāt] apsardzē, – tas ierobežo," pastāstīja Pūce.

Izziņa ir par maksu, tās sagatavošana maksā no 25 līdz 55 eiro. Ārstiem tā ir papildu slodze, un ne visi gatavi paralēli daudzajiem pacientiem vēl pieņemt tos, kas piesakās uz atbrīvojumu.

Rīgas psihiatri saņemtos pieteikumus sāks izskatīt mēneša vidū. Visus atzinumus stingri uzraudzīs, un jebkurā brīdī to pamatotību var pārbaudīt Veselības inspekcija.

KONTEKSTS:

Pastāvīgās uzturēšanās atļaujas nepilsoņiem un Krievijas Federācijas pilsoņiem, kam iepriekš bijusi Latvijas pilsonība, no 2023. gada pagarina vien tad, ja viņi būs apliecinājuši latviešu valodas prasmes. Tas varētu skart vairāk nekā 20 000 cilvēku.

No pārbaudes automātiski ir atbrīvoti bērni, kas vēl nav sasnieguši 15 gadu vecumu, un cilvēki, kas ir vismaz 75 gadus veci. Tāpat atbrīvoti tie, kas ieguvuši izglītību latviešu valodā, ir nokārtojuši centralizēto eksāmenu latviešu valodā vai kas ir atbrīvojami kādu veselības problēmu dēļ. Atzinumu par cilvēka veselību drīkst sniegt vairāki ārsti – speciālisti, bet ne ģimenes ārsts. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti