Prusaki sastopami reti, pārtikas tirdzniecības vietās raksturīgas citas problēmas

Šogad situācija ar higiēnas prasību ievērošanu pārtikas tirdzniecības vietās, tostarp, veikalos uzlabojas, secina Pārtikas un veterinārais dienests. Ir vien atsevišķi gadījumi, kad veikalos atklāj insektus. Tas nesen noticis, piemēram, veikalā "Rimi" Jelgavā. Tomēr lielākās problēmas saistītas, piemēram, ar pārtikas aprites telpu higiēnu, arī preču derīguma termiņu ievērošanu.

Šī gada deviņos mēnešos Pārtikas un veterinārais dienests veica ap 10 000 pārbaužu pārtikas tirdzniecības vietās, tostarp veikalos, tirgos, noliktavās un citur, Latvijas Radio pastāstīja Pārtikas izplatīšanas uzraudzības daļas eksperte Vineta Grīnberga. 

Kontroles dienests itin apmierināts ar higiēnas situāciju pārtikas tirgotavās
00:00 / 01:57
Lejuplādēt

„Biežākās neatbilstības ir pārtikas aprites telpu higiēnā, iekārtām un aprīkojumam, pārtikas temperatūras režīmiem, informāciju patērētājiem, izsekojamība. Tāpat konstatējam arī neatbilstības derīguma termiņa ievērošanā, personāla higiēnā un personāla apmācībā," informēja Grīnberga.

No visām pārbaudēm nedaudz mazāk kā puse - ap 4500 - notika tieši pārtikas veikalos. Tur

biežākās problēmas ir ar produktu tirgošanu pēc derīguma termiņa beigām, īpaši vasarā biežākās neatbilstības ir produktu uzglabāšanas temperatūrā.

„Ikdienā tieši telpu higiēna un personāla higiēna, ka netiek mazgātas rokas vai netiek savlaicīgi nomainīts inventārs,” raksturīgākos pārkāpumus nosauc eksperte.

Tirgotāju asociācijā situāciju ar higiēnas prasību ievērošanu vērtē kā normālu. Uzņēmumi zinot prasības, regulāri tiekoties ar dienestu. Atsevišķie problēmu gadījumi tiekot risināti, norāda asociācijas vadītājs Henriks Danusēvičs.

„Gadās, ka netiek savlaicīgi izņemtas preces, kurām beidzies realizācijas termiņš. Bet tas ir saistīts ar to, ka mums šobrīd ir milzīgs darbaspēka trūkums un nav valsts atbalsta investīcijām tirdzniecībā," sacīja Danusēvičs. "Līdz ar to mēs ne visur varam uzstādīt automātiskās termiņa sekošanas sistēmas vai tamlīdzīgas uzskaites.”

Pārtikas un veterinārais dienests saņem iedzīvotāju sūdzības arī par prusakiem un citiem kaitēkļiem veikalos.

Piemēram, novembrī dienests saņēma sūdzību par veikalu "Rimi" Jelgavā, par tur redzētiem insektiem. Arī dienests konditorejas izstrādājumu tirdzniecības vietā atrada prusaku, tādēļ ierobežoja ceptuves darbību un nefasētu produktu izplatīšanu. Tagad problēmas novērstas.

"Rimi" pārstāve Dace Preisa norāda, ka lielākos veikalus higiēnas prasību atbilstībai pārbauda katru nedēļu. Mazākajos veikalos pārbaudes veic reizi divās nedēļās. Tomēr no riska neviens veikals pasargāts neesot.

„Šajā gadījumā patiešām tika veiktas vairākkārtējas pārbaudes un tas arī bija patiešām viens konkrēts prusaks, kurš tika atrasts," atzina Preisa. "Līdz ar to ir skaidrs, ka viņš būtu mitinājies veikalā uz vietas. Visticamāk tas notika tādā veidā, ka viņš tika vai nu nejauši kāda pircēja atnests ar personīgajām mantām, vai arīdzan no piegādātāja. Protams, mēs atkārtoti informējām arīdzan piegādātājus un lūdzām pastiprināti pievērst tam uzmanību, bet, protams, šī vienīgā prusaka izcelsmes vietu mums diemžēl neizdevās noskaidrot.”

Veikals sodīts ar 50 eiro. Salīdzinot ar visām pārbaudēm, šādi gadījumi atklājas reti, mierina dienestā. Turklāt

lielākajā daļā gadījumu sūdzības par insektiem neapstiprinās, norāda Vineta Grīnberga.

„Tas prusaks jau arī negaida kamēr dienests atnāk un atrast viņu tajā brīdī, kad mēs veicam pārbaudi, ir diezgan grūti. (..) Mums bija kādas 12 sūdzības par prusakiem, bet tas ir saistībā tieši ar tirdzniecības uzņēmumiem. Un apstiprinājās piecas no tām,” paskaidro Grīnberga.

Uzņēmumiem šādas situācijas kontrolēt ir grūti un dažreiz varētu pietrūkt arī uzraudzības procedūru. Viss esot atkarīgs no konkrēta uzņēmēja un nevar salīdzināt, piemēram, vienu veikalu ar otru. Dienestā norāda, ka kopumā situāciju ar higiēnas prasību ievērošanu nemaz neesot tik slikta un šogad ir uzlabojusies.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt