Rīta intervija

Raimonds Bergmanis: Armijas virsnieki spēs pieņemt pareizos lēmumus "x stundā"

Rīta intervija

Intervija ar Zemnieku saeimas priekšsēdētāju Mairu Dzelzkalēju-Burmistri

Intervija ar "Providus" pētnieku Valtu Kalniņu

«Providus»: Likuma izmaiņas stiprinās KNAB šefa varu; vāja vadītāja gadījumā uzlabojumi nebūs

Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) likuma grozījumi, kurus Saeima ceturtdien, 10.martā, skatīs galīgajā lasījumā, ievērojami stiprinās KNAB neatkarību, taču vienlaikus būtiski pieaugs KNAB vadītāja vara, to intervijā Latvijas Radio atzina "Providus" pētnieks Valts Kalniņš.

Pēc viņa teiktā, likuma grozījumi ļaus KNAB vadītājam vieglāk atbrīvot no darba KNAB darbiniekus, nesaskaņojot to ar arodbiedrību, kas līdz šim bija lielākais pašreizējā KBAB vadītāja Jaroslava Streļcenoka šķērslis, lai atbrīvotos, no, viņaprāt, darbam birojā neatbilstošiem darbiniekiem.
 
Atbalstot likuma izmaiņas, KNAB vadītājs būs pasargātāks no politiskas iejaukšanās viņa darbā un viņu pašu būs grūtāk atbrīvot no amata – to varēs izdarīt tikai tad, ja būs tīši pārkāpis likumu vai pieļāvis kādu nolaidību, kas būs radījusi būtisku kaitējumu.

"Vāju priekšnieku nebūs iespējams atbrīvot no amata. (..) Ja iegūstam vāju vadītāju, tad neko pret viņu nevarēs izdarīt ” atzina Kalniņš, norādot, ka KNAB vadītājs varēs vērtēt savu darbinieku atbilstību amatam, bet biroja šefa darba vērtēšana tikpat kā nepastāv. KNAB šefa atbilstību amatam varēs vērtēt tikai tad, ja viņš būs "tīši pārkāpis likumu".

Kalniņš norādīja, ka, atbilstot KNAB likuma grozījumus, biroja darba kvalitāte vēl lielākā mērā būs atkarīga no KNAB priekšnieka, jo viņa pilnvaras un vara ar likuma grozījumiem tiek pastiprināta.

"Ja tiek pastiprināta spēcīga vadītāja, laba vadītāja pilnvaras un neatkarība, tad arī varam sagaidīt uzlabojumus KNAB darbā.

Ja tiek pastiprināta vāja vadītāja neatkarība un viņa pilnvaras un viņa iespējas kontrolēt visu institūciju, tad, protams, nekādu kvalitātes uzlabojumu institūcijā kopumā sagaidīt nevaram," uzskata "Providus" eksperts.

Liela daļa Latvijas politiķu negrib spēcīgu KNAB, uzskata Kalniņš, norādot, ka viņu uztrauc pašreizējā politiķu apmierinātība ar pašreizējo KNAB vadību, kas liek uzdot jautājumu, vai KNAB strādā pietiekami efektīvi.

Tikmēr Streļčenoks Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta Panorāma" teica, ka likuma izmaiņas KNAB stiprināšanai nepieciešamas, lai ievērotu Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) rekomendācijas. Kā zināms, Latvijas viena no šā gada ārpolitikas prioritātēm ir pievienošanās OECD.

"Šis priekšlikums ļaus sakārtot sistēmu ne tikai man, bet arī nākamajiem KNAB vadītājiem," teica pašreizējais biroja vadītājs.

Vaicāts, kāpēc daļa "Vienotības" politiķu iebilst pret likuma izmaiņām, Streļčenoks pauda viedokli, ka šī partija nevēlas atbalstīt grozījumus saistībā ar tās "tiešo sasaisti ar Strīķes kundzi".

Jautāts, vai pēc šīm likuma izmaiņām darbu birojā varētu zaudēt tā ilggadējā darbiniece Strīķe, Streļčenoks noteica: "Jautājums nav par Jutu Strīķi. Tas ir jau sen izlemts, jo viņai nav, ko darīt birojā." Strīķe, pēc KNAB vadītāja sacītā, nenākot uz darbu un nepildot sava darba pienākumus.

Jau ziņots, ka ceturtdien, 10. martā, var tikt pielikts punkts ilgstošai attiecību skaidrošanai starp KNAB vadību un daļu no darbiniekiem. Dienu pirms balsojuma kļūst skaidrs, ka iespējamām izmaiņām, visticamāk, būs Saeimas vairākuma atbalsts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt