Krustpunktā

Diriģents Ints Teterovskis: Dziesmusvētku galvenā tēma ir sajusties kopā

Krustpunktā

Kinorežisors un producents Gints Grūbe par radošo darbu un politiku

Diskusija: Cik pamatoti Saeimas deputāti pieprasa kompensācijas

«Providus»: Jāatsāk diskusija par Valsts kontroles iespējām auditēt Saeimas tēriņus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Būtu jāatsāk diskusija par iespēju piešķirt Valsts kontrolei tiesības pārbaudīt Saeimas izdevumus, tostarp deputātiem izmaksātās kompensācijas par transportu un dzīvokļa īri, šādu viedokli Latvijas Radio raidījumā "Krustpunktā" pauda sabiedriskās politikas centra "Providus" direktore Iveta Kažoka.

Pēc viņas domām, parlamenta iekšējā lēmumu pieņemšana par Saeimas saimniecību nav kļuvusi daudz pārskatāmāka un efektīvāka, nekā tā ir bijusi pirms vairākiem gadiem.

"Un šeit es tomēr gribētu atgriezties pie jautājuma par to, vai nevajadzētu atsākt diskusiju par to, ka Valsts kontrolei regulāri ir jāskatās uz Saeimas izdevumiem, nevis deputātiem pašiem.

Un Valsts kontrole tad varētu arī pateikt, kas ir saprātīgāk – saprātīgāk varbūt pat ir nedaudz palielināt šīs piemaksas reģionālajiem deputātiem, bet atteikties no Saeimas autoparka vēl lielākā mērā nekā šobrīd. Un vai tiešām tās lietas, ko mēs redzam par deputātiem, kas ir pieprasījuši, iespējams, pārspīlēti lielas kompensācijas, nenobālēs, ja mēs paskatītos uz statistiku par Saeimas autoparka izmantošanu Rīgā esošo deputātu vajadzībām," sprieda Kažoka.

Valsts kontroles veikta pārbaude parādītu arī to, vai Saeimas autoparka mašīnu izmantošana ir pareiza un pamatota. "Iepriekšējo gadu pieredze liek domāt, ka Saeimai pašai uzticēt šādus vērtējumus nevar," atzina Kažoka.

Tikmēr Saeimas deputāts Gunārs Kūtris apšaubīja Valsts kontroles iespējas veikt Saeimas tēriņu auditu. "Tā ir acīmredzama pretruna – Saeima ievēl Valsts kontroli atklātā balsojumā," skaidroja Kūtris, norādot uz iespējamu interešu konfliktu.

KONTEKSTS:

Jautājums par Saeimas deputātu kompensācijām aktualizējās pēc Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) pieprasītās kratīšanas Saeimas deputāta Askolda Kļaviņa (Zaļo un Zemnieku savienība) automašīnā un dzīvesvietā saistībā ar deputātu transporta kompensācijām.

KNAB norādīja, ka deputāts izmantojis dienesta stāvokli mantkārīgā nolūkā un radījis būtisku kaitējumu Saeimas budžetam. Kļaviņš nenoliedza, ka būtu lējis degvielu automašīnās, kuras izmanto kāds cits. Saeimā atzina, ka tas pārbaudīts netiek. "Šī te informācijas sniegšana, tas ir tikai un vienīgi deputāta godaprāta jautājums," iepriekš atzina Saeimā.

Kompensācija, ko deputāti var saņemt, nav bezlimita. Atkarībā no tā, cik tālu no Rīgas deputāts dzīvo, tiek uzstādīti griesti atmaksai par dzīvokļa īri vai transporta izdevumiem. Lielākā iespējamā kompensācija ir 859 eiro, kas pieejama tad, ja politiķis dzīvo vismaz 280 kilometrus no Rīgas. Šādu deputātu gan Saeimā nav.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti