Prokurors iesniedzis protestu par attaisnojošo spriedumu otrajā digitālās TV lietā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Ģenerālprokuratūras Krimināltiesiskā departamenta Korupcijas apkarošanas koordinācijas nodaļas prokurors pagājušajā nedēļā iesniedza apelācijas protestu par pirmās instances tiesas attaisnojošo spriedumu tā dēvētajā otrajā digitālās televīzijas (TV) krimināllietā, informēja Latvijas Republikas prokuratūrā. 

Ekonomisko lietu tiesas spriedums pirmajā instancē protestēts par visu apsūdzēto personu attaisnošanu saistībā ar krāpšanu lielā apmērā organizētā grupā un vienas apsūdzētās personas attaisnošanu saistībā ar naudas atmazgāšanu. 

Šajā lietā prokuratūra cēla apsūdzības deviņām personām: bijušajam premjerministram Andrim Šķēlem, bijušajam satiksmes ministram Aināram Šleseram, bijušajam "Tet" valdes priekšsēdētājam Jurim Gulbim, bijušajam Satiksmes ministrijas valsts sekretāram Nilam Freivaldam, kādreizējam Latvijas Valsts radio un televīzijas centra valdes priekšsēdētājam Laurim Dripem. Tāpat uz apsūdzēto sola sēdās bijušais uzņēmuma "SIA Hannu Digital" valdes loceklis Gintars Kavacis, toreizējais "Tet" komercdirektors Jānis Ligers, Biznesa daļas vadītājs Toms Ābele, kā arī Biznesa atbalsta daļas vadītājs Toms Meisītis.

Šķēli tur aizdomās arī par krāpšanu un naudas atmazgāšanu. Savukārt pārējiem apsūdzētajiem inkriminē krāpšanu lielā apmērā.

Prokuratūra informēja, ka protests iesniegts, jo, iepazīstoties ar minēto tiesas spriedumu, tika konstatēts, ka tiesa nepareizi piemērojusi Krimināllikuma Sevišķās daļas normas, kā arī pieļāvusi Kriminālprocesa likuma normu pārkāpumus pierādījumu vērtēšanā, kas novedis pie nepamatota un nelikumīga tiesas sprieduma.

Pirmās instances tiesa, prokuratūras ieskatā, nav vērtējusi valsts apsūdzības pierādījumus būtiskā apsūdzību daļā un nav arī motivēti tos noraidījusi. 

Nevērtējot pierādījumus būtiskā apsūdzību daļā, tiesa nav izpratusi apsūdzēto realizētās noziedzīgās shēmas būtību, norādīja prokuratūrā. Vienlaikus tā netieši atzinusi par leģitīmu, ka konkurss par zemes ciparu televīzijas apraides nodrošinātāju slēpti tika rīkots viena komersanta interesēs, uzskata prokuratūrā.

Apsūdzībās norādītās apsūdzēto darbības un iesniegtos pierādījumus pirmās instances tiesa vērtējusi izolēti un fragmentāri, nevērtējot tos kopumā un savstarpējā saistībā. Tiesa arī nepamatoti apšaubījusi lietā veiktās ekspertu komisijas ekspertīzes atzinumu par noslēgtajiem darījumiem un tajos ietverto saistību pamatotību, kā arī nekritiski vērtējusi pašu apsūdzēto un atsevišķu liecinieku liecības, piešķirot tām lielāku ticamību nekā citiem pierādījumiem, vērtēja prokuratūrā. 

Tādējādi, prokuratūras ieskatā, pirmās instances tiesa nonākusi pie kļūdainiem secinājumiem, to skaitā, ka apsūdzētie nav rīkojušies organizēti, ar nodomu prettiesiski iesaistīt projektā un līgumattiecībās SIA “SIA Hannu Digital”, ka minētā SIA projektā tikusi iesaistīta pamatoti, ka apsūdzētie nav pielietojuši viltu un ļaunprātīgi izmantojuši SIA “Tet” pārvaldes institūciju pārstāvju uzticēšanos, kā arī ar apsūdzēto darbībām nav nodarīti zaudējumi. 

Valsts apsūdzības ieskatā, Ekonomisko lietu tiesas spriedums ir atceļams un, izskatot lietu apelācijas instances tiesā, lietā taisāms jauns notiesājošs spriedums.

KONTEKSTS:

Ekonomisko lietu tiesa pirmajā instancē attaisnoja visus tā dēvētajā otrajā digitālās televīzijas krimināllietā apsūdzētos, tostarp par oligarhiem dēvētos Andri Šķēli un Aināru Šleseru. Tiesvedība pirmajā instancē noslēdzās ar pretrunīgu atziņu

Apsūdzības otrajā digitālās televīzijas lietā saistītas ar digitālās televīzijas ieviešanu Latvijā pirms vairāk nekā 10 gadiem. Prokuratūra uzskata, ka Satiksmes ministrija Šlesera vadībā panākusi, ka projektam mākslīgi caur konkursu piesaistīts uzņēmums "Hannu Digital" kā "Lattelecom" partneris. No ciparu televīzijas ieviešanas ticis izgrūsts Latvijas Radio un televīzijas centrs, tā vietā izmantojot "Hannu Digital" iekārtas. Tā rezultātā "Hannu Digital" uzņēmums ieguva "Tet" finanšu līdzekļus aptuveni trīs miljonu eiro apmērā, tādējādi nepamatoti arī sadārdzinot valsts mēroga projektu. "Hannu Digital" ir pēctece firmai "Kempmayer", kura figurē pirmajā digitālās televīzijas krimināllietā. "Hannu Digital" pārņēma "Kempmayer" saistības un mantu. 

2021. gada 23. decembrī apelācijas instances tiesā tika sagatavots pilns spriedums tā sauktajā pirmajā digitālās televīzijas krimināllietā, kurā tiesa attaisnoja visus apsūdzētos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti