Lietā par cilvēku tirdzniecību un seksuālu vardarbību pret personām, izmantojot to bezpalīdzības stāvokli, par aizdomās turētiem šajā lietā atzīti trīs 60 – 73 gadus veci vīrieši, informēja policija.
Pērn Valsts policijas Organizētās noziedzības apkarošana pārvaldes (ONAP) izmeklētāji, saņemot informāciju no kādas nevalstiskās organizācijas par to, ka vairāki vīrieši, iespējams, seksuāli izmantojuši kādu bezpalīdzības stāvoklī esošu pilngadīgu vīrieti ar garīgās attīstības traucējumiem, 13. augustā uzsāka kriminālprocesu, un augusta beigās Rīgā un Rēzeknē kopumā aizturēja trīs personas – 1945. gadā, 1955. gadā un 1958. gadā dzimušus vīriešus.
Mediji vēstīja, ka viens no aizturētajiem ir priesteris Zeiļa, kuru tur aizdomās par cilvēktirdzniecību.
Par cilvēku tirdzniecību, ja tā izdarīta pret nepilngadīgo vai ja to izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās, soda ar brīvības atņemšanu uz laiku no 3 līdz 12 gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas, un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem vai bez tās.
Par seksuālu vardarbību – dzimumtieksmes apmierināšanu pretdabiskā veidā, kas saistīta ar iekļūšanu cilvēka ķermenī, ja to izdarījusi personu grupa vai ja tas izdarīts ar nepilngadīgo, var sodīt ar mūža ieslodzījumu vai ar brīvības atņemšanu uz laiku no 5 līdz 12 gadiem un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz pieciem gadiem.
Policija informēja, ka šajā lietā ir divi cietušie – kāds bezpalīdzības stāvoklī esošs pilngadīgs vīrietis ar garīgās attīstības traucējumiem, kurš tika pakļauts cilvēktirdzniecībai un seksuālai vardarbībai, un vēl viens vīrietis, kurš cietis no seksuālās vardarbības un sākotnēji nozieguma izdarīšanas brīdī bijis nepilngadīgs.
1955. un 1958. gadā dzimušie vīrieši tiek turēti aizdomās par seksuālu vardarbību, ja to izdarījusi personu grupa vai ja tas izdarīts ar nepilngadīgo. Tāpat 1955. gadā dzimušais vīrietis tiek turēts aizdomās par cilvēktirdzniecību, ja to izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās. Abiem vīriešiem tiek inkriminētas vairākas epizodes ilgstošā laika posmā no 2017. līdz 2018. gadam.
Savukārt 1945. gadā dzimušais vīrietis tiek turēts aizdomās par cilvēku tirdzniecību, ja to izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās. Viņam tiek inkriminētas divas epizodes.
Izmeklēšanas laikā gan Rīgā, gan Rēzeknē tika veiktas vairākas kratīšanas, kā rezultātā izņemti dažādi video un foto faili, kuros tika konstatēti pornogrāfiska rakstura materiāli. Kriminālprocesa ietvaros uzlikts arests naudai virs 20 tūkstošiem eiro un zelta monētām gandrīz 10 tūkstošu eiro vērtībā.
“Paveicās, ka mēs laicīgi ieguvām visus pierādījumus, laicīgi iznāca arī visas ekspertīzes veikt un arī iegūt atbildes,” sacīja Valsts policijas pārstāvis Armands Lubarts.
Šobrīd 1955. gadā dzimušajam vīrietim joprojām piemērots drošības līdzeklis – apcietinājums. Viņš izmeklēšanas laikā mēģinājis sazināties ar cietušo, lai ietekmētu viņa liecības. Savukārt 1945. gadā un 1958. gada dzimušajiem vīriešiem piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi, attiecīgi drošības nauda un policijas uzraudzība.
Šī izmeklēšana policijai nebija viegla, jo uz izmeklētājiem tika izdarīts spiediens – aizdomās turētā priestera aizstāvībai tika rīkotas protesta akcijas Rēzeknē un Rīgā. Draudze par saviem līdzekļiem algoja spēcīgu advokātu. Reliģiskie līderi un pat atsevišķi Saeimas deputāti nekautrējās publiski kaunināt tiesībaizsardzības iestādes un izmeklēšanu pielīdzināja čekas represijām pret baznīcu.
Policija šādam spiedienam esot bijusi gatava un izmeklēšanas rezultātus tas neesot ietekmējis.
"Mēs esam pieraduši, ka šādām plašu rezonansi ieguvušām lietām ir dažādi blakusfekti, spiediens no malas. Bijām uz to gatavi.
Ir sava veida imunitāte jau izstrādājusies darbiniekiem," atzīst Lubarts.
Prokuratūra desmit dienu laikā pēc lietas saņemšanas lems par sākotnējās apsūdzības uzrādīšanu. “Prokurore ir sekojusi līdzi lietā notiekošai sabiedriskai rezonansei un, protams, ir informēta par to. Taču tas nekādā veidā neietekmēs prokurora lēmuma pieņemšanas procesu, un, ja pierādījumi būs pietiekami, tad arī lieta nonāks tiesā,” apliecināja Prokuratūras preses sekretāre Laura Majevska.
Priesteris Zeiļa no sarunām ar presi izvairās, bet ar sava advokāta starpniecību vainu noliedz.
"Klients vainu neatzīst, noliedz viņam inkriminētos pārkāpumus tieši tāpat kā iepriekš. Nekas nav mainījies šajā sakarā," informēja zvērināts advokāts Kārlis Zunde.
Par cilvēku tirdzniecību šādā gadījumā var sodīt ar brīvības atņemšanu uz laiku no trim līdz divpadsmit gadiem. Savukārt par seksuālu vardarbību draud brīvības atņemšanu uz laiku no pieciem gadiem līdz pat mūža ieslodzījumam.
KONTEKSTS:
Aizdomās par bezpalīdzības stāvoklī esošas personas seksuālu izmantošanu un cilvēktirdzniecību, policija aizturējusi trīs personas, priesterim Pāvelam Zeiļam un vēl vienai personai piemērojot drošības līdzekli - apcietinājumu. Priesteris pret sevi vērstās apsūdzības noraidīja.
Vēlāk viņš atbrīvots pret drošības naudu, devies pensijā un uzturas klosterī Viļānos, kas cilvēkiem no ārpuses nav pieejams. Tomēr, kā zina stāstīt vietējie, dažkārt viņš turpina vadīt dievkalpojumus un pat pieņem grēksūdzes.
Pēc priestera aizturēšanas daudzi rēzeknieši un apkārtnes ļaudis pauda sašutumu par priestera aizturēšanu. Rēzeknē arī tika sarīkots pikets, lai paustu atbalstu un aizstāvētu Zeiļu.
Katoļu baznīcas Rīgas arhibīskaps Zbigņevs Stankevičs, komentējot Zeiļa apcietināšanu, pauda - ja policijas aizdomas apstiprināsies, tad priesterim jāsaņem sods un to nedrīkst paslaucīt zem paklāja, bet, ja lieta ir safabricēta, tad vainīgajiem par to arī jāsaņem sods.