Prokuratūra par korupciju apsūdz Krūmiņu un viņa meitu; Jūrmalas mēra lietu nosūta papildu izmeklēšanai

 Ģenerālprokuratūra par korupciju nolēmusi sākt kriminālvajāšanu pret uzņēmēju Jūliju Krūmiņu, viņa meitu Maiju Čerņavsku un kādu Veselības inspekcijas (VI) amatpersonu, savukārt pret Jūrmalas domes priekšsēdētāju Gati Truksni (ZZS) pagaidām apsūdzību nolemts necelt, un viņa kriminālprocess nodots atpakaļ Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam (KNAB) papildu izmeklēšanai, liecina aģentūras LETA rīcībā esošā informācija.

KNAB informē, ka nosūtījis krimināllietas materiālus Ģenerālprokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai pret četrām personām

saistībā ar kukuļošanu, dokumentu viltošanu un labvēlīgu lēmumu pieņemšanu uzņēmuma objekta nodošanai ekspluatācijā Jūrmalā.

Kriminālvajāšanu 20.aprīlī rosināja sākt pret Veselības inspekcijas amatpersonu, Jūrmalas pašvaldības amatpersonu, komercsabiedrības valdes locekli, kā arī fizisku personu jeb uzņēmuma valdes locekļa radinieku. 

Viena privātpersona saukta pie kriminālatbildības par kukuļa piedāvājumu – solījumu iekārtot valsts amatpersonas radinieku mācību iestādē. Otra - par par kukuļa nodošanu valsts amatpersonai, bet pirmā persona par šī noziedzīgā nodarījuma atbalstīšanu. Veselības inspekcijas amatpersona saukta pie kriminālatbildības par piedāvājuma iekārtot radinieku mācību iestādē un kukuļa pieņemšanu - diviem noziedzīgiem nodarījumiem, kā arī dienesta viltojumu.

Jūrmalas domes deputāts un Zaļās partijas Jūrmalas nodaļas vadītājs Jānis Lediņš intervijā LTV 2016.gadā apstiprināja, ka lieta par nekustamā īpašuma nodošanu ekspluatācijā saistīta ar īpašumu Jūrmalā, Turaidas ielā 17, kas oficiāli pieder miljonāra Jūlija Krūmiņa meitas Maijas Čerņavskas uzņēmumam "MC Turaida Property".

KNAB lietai izsekojis līdz 2015.gada 23.februārim, kad komercsabiedrības valdes loceklis lūdzis Jūrmalas pašvaldībai izvērtēt un veikt teritorijas plānojuma izmaiņas, mainot statusu nekustamajam īpašumam.

Neilgi pēc tam uzņēmuma vadības radinieks Jūrmalas pašvaldības amatpersonai piedāvāja kukuli - dzīvokli bezatlīdzības lietošanā.

Iepriekš uzņēmējs Jūlijs Krūmiņš atzinis, ka vienā no dzīvokļiem Turaidas ielas īpašumā uzturas Jūrmalas mērs Gatis Truksnis.

KNAB vēsta, ka 2015.gada 6.maijā, lai īstenotu savu mērķi -panākt īpašuma nodošanu ekspluatācijā -, komercsabiedrības valdes loceklis pēc neveiksmīga pirmā mēģinājuma iesniedza atkārtotu pieteikumu Veselības inspekcijā, šoreiz uz galda atstājot alkohola pudeli kā kukuli. Neilgi pēc tam uzņēmēja radinieks piedāvāja Veselības inspekcijas darbiniekam, ka viņa radinieku iekārtos kādā mācību iestādē.

Tādējādi 14.maijā inspekcijas amatpersona sagatavoja pozitīvu atzinumu, apzinoties, ka tas satur nepatiesas ziņas, un iesniedza to parakstīšanai vadītājai.

Pēc KNAB sniegtās informācijas, tajā pašā dienā norisinājās tikšanās ar mācību iestādes vadītāju, kurā inspekcijas darbinieks vēlējās iekārtot savu radinieku. Savukārt nākamajā dienā, 15.maijā, objekts tika nodots ekspluatācijā. Tā paša gada 31.jūlijā Veselības inspekcijas amatpersona gan informēja komercsabiedrības valdes locekļa radinieku, ka uzņemšana mācību iestādē nav notikusi.

KNAB arī zināms, ka pa vidu uzņēmēja radinieks interesējies, kas notiek ar objektu. Būvvaldes amatpersona viņam teikusi, ka Jūrmalas pašvaldības amatpersona par objektu sistemātiski interesējas, jautājot par problēmām šajā objektā, par kavēšanās iemesliem. Faktiski ar šādu rīcību Jūrmalas pašvaldības amatpersona uzrauga objektu personīgi, ietekmējot padoto lēmumus, norāda KNAB.

Birojā norāda, ka tā paša gada 23.maijā komercsabiedrības valdes loceklis nodeva pašvaldības amatpersonai dzīvokļa atslēgas, un

 13.augustā amatpersona balsoja par teritorijas plānojuma maiņu, kas attiecas uz objektu.

KNAB informēja, ka 2016.gadā Jūrmalas pašvaldības amatpersona tika aizturēta.

Šī gada 12.aprīlī KNAB pieņēma lēmumu par piespiedu ietekmēšanas līdzekļu piemērošanu komercsabiedrībai, kuras interesēs darbojās šīs komercsabiedrības valdes pārstāvis.

Prokuratūra cēlusi apsūdzību pret Veselības inspekcijas amatpersonu, komercsabiedrības valdes locekli un tās radinieku. Savukārt noziedzīgo nodarījumu, kurā iesaistīta Jūrmalas pašvaldības amatpersona, prokuratūra izdalījusi atsevišķā lietvedībā un nosūtījusi KNAB papildu apstākļu noskaidrošanai.

Attiecībā pret Jūrmalas pašvaldības amatpersonu kriminālprocess nosūtīts papildu izmeklēšanai KNAB, jo patlaban birojs nav savācis pietiekami atbilstošus pierādījumus. Tādējādi atteikts uzsākt kriminālvajāšanu arī pret lietā iesaistītajām privātpersonām par kukuļdošanu un kukuļņemšanu.

Trukšņa advokāts Jānis Rozenbergs teica, ka klientam apsūdzētā statuss nav noteikts, taču, vai Truksnis ir aizdomās turētā statusā, advokāts nekomentēja.

Krūmiņš apstiprināja, ka viņam un meitai celtas apsūdzības, taču viņš ir pārliecināts, ka nekādus likumpārkāpumus nav pieļāvis.

Viņš skaidroja, ka kriminālprocess ir saistīts ar mājas būvniecību Jūrmalā 2015.gadā, kad bija pieņemts likums, ka mājās ir nepieciešamas vismaz piecas invalīdu tualetes, tādēļ netika ļauts māju nodot ekspluatācijā. Uzņēmējs norādīja, ka sazinājies ar tā laikā veselības ministru Gunti Belēviču, kurš sazinājies ar lietā iesaistīto Veselības inspekcijas darbinieku. Šis darbinieks esot devis trīs mēnešu laiku Čerņavskai veikt korekcijas mājā, lai tā atbilstu tā laika standartiem.

Krūmiņš norāda, ka apsūdzībā minētais kukulis ir pudele vai glāze šampanieša, kas tika pasniegta "kopējā galdā" pēc visu dokumentu parakstīšanas, tādēļ viņš neredz noziedzīgu rīcību savās darbībās. Viņš arī norādīja, ka šampanieti viņš pats nav ne pircis, ne devis.

KONTEKSTS:

Truksnis un Krūmiņš figurē arī KNAB izmeklētā kriminālprocesā par iespējamo partiju "No sirds Latvijai" (NSL) un Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) nelikumīgu finansēšanu lielā apmērā

KNAB priekšnieks Jēkabs Straume gan Latvijas Radio raidījumā "Krustpunktā" atzina, ka lieta iestrēgusi. Viņš skaidroja, ka birojs joprojām gaida atbildi uz tiesiskās palīdzības lūgumu. Straume gan nenosauca, no kuras valsts atbilde tiek gaidīta.

 

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt