Projektā pret valsts sagrābšanu cer jau saknē nobremzēt kroplīgas likumu normas

Lai sabiedrībai būtu iespēja sekot līdzi 12. Saeimas darbam, sabiedrība par atklātību „Delna" un domnīca "Providus" sāk jaunu projektu "Valsts sagrābšanas pazīmju analīze". Ar projektu organizācijas cer ne tikai novērot procesus, bet arī savlaicīgi iesaistīties un nepieļaut kroplīgas normas Latvijas likumos.

 

"Delnas" direktors Gundars Jankovs Latvijas Radio raidījumā “Aktuālais temats” pastāstīja, ka  iecere par šādu analīzi radās, jo iepriekš pētnieki veltīja uzmanību deputātu kandidātiem pirms vēlēšanām, bet, redzot politiskās vides attīstību, “kopā ar “Providus” secinājām, ka ir jāpavēro arī, kā notiek likumdošanas process un kā notiek atsevišķiem indivīdiem un grupām labvēlīgo nosacījumu iekļaušanu likumos”.

Jankovs arī norādīja, ka pašlaik nav vienotu vadlīniju un kritēriju, kā atšķirt valsts sagrābšanu no parastas demokrātiskas interešu lobēšanas. Tāpēc projekta mērķis ir analizēt, kā strādā 12.Saeima, un radīt šādas vadlīnijas - ko vajadzētu vai nevajadzētu darīt, lai nepieļautu valsts sagrābšanu.

Valsts sagrābšana ir politiskā korupcija, tā izpaužas kā kukuļošana, finansiāli ietekmējot politiķus, lai viņi pieņemtu labvēlīgus lēmumus. Arī caur partijas finansēšanas modeli iespējams ietekmēt lēmumu pieņemšanu, skaidroja “Delna” vadītājs

“Delna” un  “Providus”  projekta ietvaros atlasīs likumus, kurus analizēs, atlasīšanas metodoloģija būs publiski pieejama, un ik pēc diviem mēnešiem sabiedrībai arī būs pieejama informācija, vai nav konstatēti kādi mēģinājumi iestrādāt likumdošanā  kādas normas, kas būtu īpaši labvēlīgas kādai grupai.

Ar šādu iniciatīvu organizācijas cer nākt palīgā deputātiem, kas grib darīt labas lietas, un aicināt sabiedrību iesaistīties un informēt par tiem likumprojektiem, kur ir valsts sagrābšanas pazīmes.

Ja “Delna” un “Providus” secinās, ka pastāv tādi riski, tās sola protestēt un iesaistīt arī attiecīgas nozares organizācijas, lai to nepieļautu.  

“Jau sākotnēji mēģināsim nobremzēt kroplīgas normas,” sacīja Jankovs.  

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti