Progresējošas slimības pacientei ārstu konsīliju pārceļ ārkārtējās situācijas dēļ

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Liepājas iedzīvotājai Rasmai Strautmanei neiroloģe ir konstatējusi retu neirodeģeneratīvu slimību - amiotrofo latreālo sklerozi. Tā ir progresējoša slimība, bet Stradiņa slimnīcā ārstu konsīlijs atkārtoti atcelts ārkārtējās situācijas dēļ. Pēc Latvijas Radio iesaistīšanās pacientes dēls Artis tomēr saņēmis zvanu, ka slimnīca ir gatava izskatīt jautājumu, balstoties viņa atsūtītajos mātes izmeklējumos. Tikmēr Veselības ministrijā skaidro - konsīliji nepieciešamības gadījumā ar vai bez pacienta klātbūtnes var notikt visā ārkārtējās situācijas laikā.

Progresējošas slimības pacientei ārstu konsīliju pārceļ ārkārtas situācijas dēļ
00:00 / 04:32
Lejuplādēt

Artis Strautmanis dzīvo Liepājā. Viņa mammai Rasmai 2019. gada sākumā parādījās runas traucējumi. Meklējot atbildes pie dažādiem speciālistiem, iznākumā neirologs noteicis, ka tā ir amiotrofā laterālā skleroze. Tā ir reta neirodeģeneratīva slimība, kas progresē. Rasmai tā šobrīd rada nelielus traucējumus, tādēļ īpaši svarīgi bijis rīkoties iespējami ātri, lai slimības progresu iespējami palēninātu. Pirmais solis – ārstu konsīlijs.

"Neirologu konsīlijam mums cerīgi vajadzēja notikt 25. martā, bet diemžēl pasauli pārņēma Covid-19 pandēmija un mūsu konsīlijs nenotika. Nākamais datums, kad mammai pārcēla konsīliju, bija 6. maijs, taču, tā kā ārkārtas situācija valstī tika pagarināta, tad atkal saņēmām otrreizēju atteikumu, ka 6. maijā konsīlijs nenotiks. Abās reizēs, telefoniski runājot ar Stradiņa slimnīcas pārstāvi, es jautāju par iespējām konsīliju veikt attālināti. Tas ir – visus izmeklējumus es nosūtītu elektroniski, bet, ja nepieciešams redzēt mammas stāvokli, sarunu veikt videokonferences režīmā," pastāstīja pacientes dēls Artis Strautmanis.

Tolaik šāda iespēja elektroniski nosūtīt izmeklējumus noraidīta. Ģimene cerējusi uz 20. aprīli, kad paplašināja plānveida pakalpojumu sniegšanu slimnīcās, tomēr arī tas neko nav mainījis.

"Acīmredzami – Veselības ministrijas paustais, ka, cik vien iespējams, nopietnu saslimšanu gadījumā ir jāturpina palīdzības sniegšana attālināti, reālajā dzīvē nedarbojas," norādīja Artis.

Veselības ministrijas Ārstniecības kvalitātes nodaļas vadītāja Sanita Janka uzsver, ka konsīliji nav ierobežoti un iespēju robežās tos var organizēt attālināti. Vēl vairāk – nepieciešamības gadījumā konsīlijs var notikt arī ar pacienta piedalīšanos klātienē.

"Ja ir gadījums, ka konsīlijā obligāti ir jābūt pacientam, tad ievērojot piesardzības pasākumus – 2 metri un izmantojot individuālos aizsardzības līdzekļus, ir pieļaujams arī pacientam konsīlijs," stāstīja Janka.

Rīgas Stradiņa universitātes profesors, Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Neiroloģijas klīnikas vadītājs Andrejs Millers Latvijas Radio nenoliedza, ka, iespējams, situācijā bijusi kāda komunikācijas kļūda, tomēr slimnīca nodrošinot nepieciešamo palīdzību visiem pacientiem, kuriem tā nepieciešama operatīvi.

"Protams, konkrētajai pacientei bija nozīmēts konsīlija datums, bet pandēmijas laikā šis konsīlija datums tika pārcelts, bet, sazinoties ar pacientes dēlu, tika piedāvāts pacienti uz neilgu laiku stacionēt Neiroloģijas klīnikā," stāstīja Millers.

Tātad konsīlija datums tika pārcelts, lai arī Veselības ministrijā apstiprināja, ka konsīliji var notikt gan attālināti, gan - ja nepieciešams - klātienē. Savukārt stacionēšanās piedāvājumu Artis atceras citādi - slimnīcā teikts, lai nākot it kā no ielas, ka mammai palicis slikti pēkšņi. Artis tā nav darījis, jo uzskatījis, ka būtu svarīgi, lai mamma tiktu uzņemta mērķtiecīgi. Tikmēr profesors Millers skaidro – nevar noteikt diagnozi vai papildu izmeklējumus bez līdzšinējo izmeklējumu izvērtēšanas.

"Ja mums nav šobrīd pat izmeklējumu par šo pacienti, ir ļoti grūti uzstādīt diagnozi vai nozīmēt terapiju," norādīja Millers.

Tādēļ pacientes dēls jau teju pusotru mēnesi piedāvā izmeklējumus nosūtīt elektroniski. Iepriekš tas atteikts. Latvijas Radio situāciju izskaidroja Veselības ministrijai. Tā solīja iesaistīties. 

"Šajā gadījumā, visticamāk, ir komunikācijas jautājums vai neizpratne par šo rīkojumu.

Tad mēs sazināmies ar Stradiņa slimnīcu un atkārtoti informējam, ka šāds konsīlijs ir pieļaujams un nav ierobežots Covid-19 pandēmijas laikā, jo ir tādas diagnozes, kur ārstēšanas taktiku var pielemt tikai ārstu konsīlijs," norādīja ministrijas pārstāve Janka.

"Pēc sarunas ar dēlu un nodaļas vadītāju tika pieņemts lēmums, ka dēls atsūtīs mātes izmeklējuma rezultātus. Un tad mēs lemsim tālāk par to, vai mums ir kaut kādi vēl papildu izmeklējumi vajadzīgi, vai mēs varētu uzstādīt diagnozi un nozīmēt terapiju," pēc tam sacīja Millers.

Ministrija un slimnīca šo jautājumu, iespējams, pārrunājušas ļoti operatīvi, jo profesora Andreja Millera teiktais, ka tiek gaidīti izmeklējumi, ir pavisam jauns piedāvājums no Stradiņa slimnīcas. To telefonzvanā Artim slimnīca piedāvājusi vien ceturtdienas vakarā, dažas stundas pēc tam, kad situāciju ministrijā un slimnīcā sāka skaidrot Latvijas Radio.

Tādējādi šobrīd, kā sacīja pacientes dēls Artis, "ir izkustējusies  pusotru mēnesi ilgusī dīkstāve".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti