Programma «Skolas auglis» bijusi veiksmīga; populārākie ir āboli un burkāni

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Janvāra nogalē izglītības iestādēs noslēdzas atbalsta programma „Skolas auglis”. Valsts un Eiropas Savienības atbalstītā programma šajā mācību gadā īstenota veiksmīgi, un to izmanto gandrīz visas Latvijas vispārējās izglītības iestādes, tā secināts Lauku atbalsta dienestā. Atbalsts dārzeņu un augļu iegādei skolām būs pieejams arī nākamajā mācību gadā.  

Grobiņas ģimnāzijas 9. klases skolnieces Sanija un Anete labprāt ēd ābolus, kurus skolā izdala programmas „Skolas auglis” ietvaros. Kad nav gribējies pašām, viņas padalījušās ar vecāko klašu skolēniem. Tagad ābolu vairs nav.

 ”Bija viens tāds brīdis, kad likās, ka par daudz tie āboli. Tagad, kad nav, tad ir tikai tas, kas mājās, bet mājās ne vienmēr apēd to ābolu. Vienīgais, ko tagad var, ir ņemt no mājām vai pirkt kafejnīcā, bet jātērē nauda. Gribētos, lai šī programma ir ilgāk, jo tieši ziemā vajag vitamīnus un kaut kas kārojās līdz pusdienām,” stāsta skolnieces.

Grobiņas ģimnāzijas medmāsa Biruta Kampare uzskata, ka atbalsta programma „Skolas auglis” varētu sākties pat nedaudz vēlāk, bet turpināties ilgāk. Šajā 2013./2014.mācību gadā augļus un dārzeņus skolās izdalīja no 1. oktobra līdz 24. janvārim.

 Šonedēļ tieši beidzās "Skolas auglis", bet bērni nāk pie manis un prasa: ”Māsiņ, vai nebūs āboli?” Bērni gaida, viņiem garšo. Āboli ir labi uzglabāti, tie ir stingri, nav savītuši, arī telpa, kur mēs tos novietojam, ir pateicīga. Kvalitāte āboliem varētu būt vēl februārī un martā,” uzskata medmāsa.

Grobiņas ģimnāzijai ābolus piegādā Medzes pagasta piemājas saimniecība „Kūmas”. Īpašniece Linda Bože stāsta, ka ābolu kvalitāte joprojām ir atbilstoša. Ja vien ir pieejamas telpas ar temperatūras regulēšanu, arī Latvijas ābolus, kas nav apstrādāti ar ķimikālijām, var saglabāt ļoti ilgi.

”Es domāju, ka varētu līdz aprīlim -  droši, bet vajag milzīgas investīcijas pagrabam. Man vajadzētu aptuveni desmit tūkstošus eiro termoregulācijai, tad es varētu ābolus uzglabāt līdz pat Jāņiem,” atklāj Bože.

„Latvijā daudziem piemājas saimniecību īpašniekiem un zemniekiem šajā jomā ir, kur attīstīties. Ja ir mazs apgrozījums, ir sarežģīti īstenot projektu un saņemt aizņēmumu bankā”, piebilst Boža. Viņa vēlas dažādot augļu dārzeņu klāstu un nākotnē piedāvāt tos nopirkt internetā, ar piegādi mājās. Programmas „Skolas auglis” galvenais ieguvums ir gandarījums, ka vari piedāvāt kvalitatīvu augli un saņemt atpakaļ naudu, kas ir adekvāta auglim, uzsver Linda Bože.

Grobiņas ģimnāzijā programma „Skolas auglis” tiek īstenota jau trešo gadu. Direktore Vizma Vītoliņa ir apmierināta ar iznākumu, jo izdevies atrast arī labu piegādātāju: ”Mēs skolēniem piedāvājam ābolus un bumbierus. Neesam mēģinājuši piedāvāt citus augļus un dārzeņus.  Skolēni novērtē šo piedāvājumu par brīvu saņemt augļus.  Arī skolēnu ēšanas kultūra priecē, nav tā, ka ābols tiek uzskatīts par tik ierastu lietu, lai to neapēstu visu vai kaut kur nomestu.”

Lauku atbalsta dienestam (LAD) šajā mācību gadā ir 159 klienti un  ir sīva konkurence. Skolas un piegādātāji veidojot ciešu sadarbības loku, stāsta Lauku atbalsta dienesta pārstāve Olga Zinkovska. Joprojām populārākie augļi un dārzeņi ir burkāni un āboli.

Mēs esam ļoti apmierināti ar šī gada rezultātiem. Protams, gala cipari vēl tiek apkopoti. Patiess prieks un gandarījums, ka atbalsta programmu izmanto gandrīz 100% visas vispārējās izglītības iestādes. Atsaucīgi ir gan augļu un dārzeņu ražotāji, gan skolas ir ļoti pretimnākošas,” atzīst Zinkovska.  

Par atbalsta periodu, sortimentu un to, cik reizes nedēļā skolās varēs izdalīt augļus un dārzeņus, kādas būs LAD atbalsta likmes, ko varēs samaksāt piegādātājiem, diskusijas turpināsies. Lielāka skaidrība par nākamo mācību gadu gaidāma jūnijā. Lauku atbalsta dienestā cer, ka zemnieki būs vēl aktīvāki, lai varētu piedāvāt lielāku augļu un dārzeņu dažādību. Šobrīd skolās arvien vairāk sāk interesēties, piemēram, par kāpostu un dzērveņu asorti.

Latvijā programmu „Skolas auglis” ieviesa pirms četriem gadiem. Pašlaik zināms, ka tā turpināsies līdz 2020. gadam. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti