Sadaļas Sadaļas

Panorāma

Rīgas būvvalde apturējusi Ģertrūdes 63. ekpluatāciju

Panorāma

1000 vakcinēto katru dienu

Prioritāri vakcinējamo sarakstā sola izmaiņas

«Prioritāri vakcinējamo» saraksts raisa sabiedrības sašutumu; turpmāk lēmumus sola padarīt caurspīdīgus

Gluži vai viedokļu eksploziju sociālo tīklu vietnēs radījis raidījuma “De facto” sižets par to, kā aiz slēgtām durvīm valdība izkārtoja “īpašo personu grupu” vakcinēšanu laikā, kad vakcīnas nav saņēmuši visi aprūpes centru iemītnieki, kā arī par prioritāšu maiņām, vakcinācijas saraksta galvgalī augstāk uzceļot gandrīz 14 000 cilvēku, arī Saeimas “kritiski svarīgos darbiniekus”. Daudzi iedzīvotāji šādu rīcību nosaukuši par nepieņemamu un veselības ministrs ieslēdzis atpakaļgaitu, solot turpmāk lēmumus par vakcināciju padarīt caurspīdīgākus.

ĪSUMĀ:

 • “De facto” izpētīja: valdība slepeni lēmusi par prioritāri vakcinējamajām personām.
 • Vakcinācijas saraksta galvgalī augstāk tikuši gandrīz 14 000 cilvēku.
 • Starp tiem arī Saeimas “kritiski svarīgie darbinieki”.
 • Soctīklos šāds slepeni pieņemtais lēmums raisīja sašutuma vētru.
 • Politoloģe Iveta Kažoka: Valdība šobrīd ir pati sev izrakusi bedri.
 • Kažoka: Šāda veida uzticēšanās zaudējums gandrīz nav labojams.
 • Tagad par svarīgu amatpersonu potēšanu ir ieslēgta atpakaļgaita.
 • VM piedāvās šo prioritāro amatpersonu sarakstu izslēgt no plāna.
 • Turpmāk lēmumus par vakcināciju sola pieņemt atklāti.
   

Valdība aiz slēgtām durvīm izkārtojusi ne vien iespēju pašiem vakcinēties pret Covid-19 laikā, kad vakcīnu trūkst un tās nav saņēmuši sabiedrības neaizsargātākās grupas, bet arī ministrijām lūgts sagatavot sarakstus ar darbiniekiem, kurus vajadzētu vakcinēt ātrāk nekā daudzus citus.

Veselības ministrs Daniels Pavļuts (“Attīstībai/Par!”) norādīja, ka vakcinācijas vēstnešu programmu un augstāko amatpersonu vakcinēšanu atbalstījis sabiedrības zemās uzticēšanās dēļ Covid-19 vakcīnām, kā arī lai iedrošinātu sabiedrību un sociālās aprūpes centru iemītniekus vakcinēties ar “AstraZeneca” vakcīnu.

“Par amatpersonu vakcinēšanu lēmumu bija pieņēmusi visa valdība,” norādīja ministrs. 

Tomēr daudzviet Eiropā valsts augstākās amatpersonas savu kārtu vakcinēties gaida rindā līdz ar citiem iedzīvotājiem. Latvijas valdības lēmumu paplašināt prioritāri vakcinējamo sarakstu ar īpaši svarīgām amatpersonām mikroblogošanas vietnē “Twitter” vairāki cilvēki nosaukuši gan par “PSRS blatu sistēmu”, gan savējo būšanu.

Māris Antons raksta: “Kritiski svarīgos vakcinējamos cilvēkus būtu svarīgi publicēt ar vārdiem, uzvārdiem, vecumiem, amatiem un kādā formātā šobrīd tiek strādāts – mājas, ofiss, cilvēkos. Tas man radītu skaidrību par to, kāpēc mana 80+ ome kopējā vakcīnu rindā tiek pabīdīta tālāk.”

Konstitucionālo tiesību eksperts Edgars Pastars raksta:

Linda Mazure norāda: “Šis plāns balstās morāli kroplā politiskā korupcijā, ietekmē un pašvakcinācijā.”

Armands Troska uzskata: “Laikam esmu ciniskākais un ar empātiju vismazāk apveltītais cilvēks. Manuprāt, pirmie jāvakcinē uzņēmēji un darbaļaudis, kuri nes reālu pienesumu ekonomikai.”

Dace Ševčenko raksta: “Pirmo reizi kopš dzīvojam pandēmijā, es varu teikt, ka mana uzticība valdībai ir ļoti tuva nullei. Nav jomas, kurā šī valdība nebūtu pievīlusi.”

Politoloģe Iveta Kažoka norādīja, ka valdība šobrīd ir pati sev  izrakusi bedri.

Izveidojot šādu vakcinēšanas prioritizēšanas kārtību, nākas runāt par jautājumiem, kādiem demokrātiskā sabiedrībā nebūtu jārunā – vai vieni cilvēki ir svarīgāki par citiem.

“Man šķiet, ka attiecībā uz ministrijām šī situācija jau ir kļuvusi nelabojama, proti, šāda veida uzticēšanās zaudējums gandrīz nav atgūstams, jo, ja ir lietas, ko cilvēki atceras, tas ir tad, ja kāds ir pielīdis priekšā rindai, runāsim sadzīviski. Bet vienlaikus tajā valdības vakcinācijas plānā nudien ir sabūvētas dziļuma bumbas, kas sprāgs arī tālāk viena pēc otras, diskreditējot gan valdības tēlu, gan arī vakcinācijas procesu kā tādu,” prognozēja Kažoka.

Kažoka uzskata, ka prioritāšu saraksts jāpārskata un vakcinējamo augšgalā jāliek tie, kuriem ir vislielākais risks saslimt un nomirt no Covid-19.

Tagad, reaģējot uz sabiedrības noskaņojumu, attiecībā uz citu svarīgu amatpersonu vakcinēšanu ir ieslēgta atpakaļgaita.

Veselības ministrs pauda, ka “ir pamatoti šo punktu otrajā grupā, šo atsauci uz amatpersonu vakcinēšanu nacionālās drošības vai varas turpinātības interesēs, izslēgt”.

“Un šādu situāciju risināt ar valdības atklātu lēmumu, nevis slēgti, nevis ierobežotas pieejamības apstākļos, bet atklātā veidā, skaidri iepriekš komunicējot, kas šīs par amatpersonām un kādēļ tās nepieciešams vakcinēt tagad,” pauda Pavļuts.

Veselības ministrs norādīja, ka otrdien, 16. februārī, valdībā tikšot rosināts vienlaikus ar vecuma grupu virs 60 gadiem vakcinēt arī pedagogus, kas strādā klātienē kontaktā ar skolēniem, jo viņiem ir augsts risks inficēties.

KONTEKSTS:

Raidījums "De facto" bija izpētījis, ka valdībā lemšana par veidu, kad un kā sevišķi svarīgas amatpersonas ielikt prioritāri pret Covid-19 vakcinējamo sarakstā, notikusi aiz slēgtām durvīm, bet informācija par šāda jautājuma skatīšanu nav atrodama ne valdības sēdes protokolos, ne arī Starpinstitūciju sadarbības grupas sēžu protokolos.

Saeimas opozīcijas deputāts Ivars Zariņš ("Saskaņa") pirmdien paziņoja, ka ir savākti nepieciešamie deputātu paraksti un 24 stundu laikā ir jāsasauc Saeimas ārkārtas sēde, lai lemtu par atklātām valdības Covid-19 sēdēm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt