Panorāma

M. Blumbergs: ASV nav pametušas klimata vienošanos

Panorāma

Atklāj četru muzeju krātuvi

Tiesa sāk skatīt priestera P. Zeiļas krimināllietu

Priestera Zeiļas krimināllietu skatīs martā

Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesa plānoja trešdien, 11. decembrī, sākt skatīt krimināllietu, kurā par seksuāla rakstura noziegumiem apsūdzēti divi vīrieši, tai skaitā Rēzeknes-Aglonas diecēzes priesteris Pāvels Zeiļa. Tomēr tiesa krimināllietu skatīt vēl nesāka, jo uz sēdi attaisnojušu iemeslu dēļ nebija ieradies viens no apsūdzētajiem.

Priestera Zeiļas krimināllietu skatīs martā
00:00 / 01:31
Lejuplādēt

Pagājušā gada septembrī policija aizdomās par bezpalīdzības stāvoklī esošas personas seksuālu izmantošanu un cilvēktirdzniecību aizturēja trīs cilvēkus. Tostarp bija mācītājs Pāvels Zeiļa. Sākotnēji šajā lietā bija arī trešais apsūdzētais, taču viņš šogad miris un process pret viņu izbeigts uz nereabilitējoša pamata.

Trešdien tiesai bija jāsāk lietu izskatīt, taču lietas iztiesāšanu nebija iespējams uzsākt, jo priesteris Zeiļa nebija ieradies uz tiesu attaisnojošu iemeslu dēļ. Nākamā tiesas sēde plānota 2020. gada martā.

Tiesa sēde lietā, kurā par seksuāla rakstura noziegumiem apsūdzēti divi vīrieši, tai skaitā priesteris Pāvels Zeiļa. 11.12.2019.

Apsūdzības ir smagas. “Celtas apsūdzības divām personām. Personām kopumā inkriminēti trīs sevišķi smagi noziedzīgi nodarījumi, viens smags noziegums. Trīs noziedzīgi nodarījumi, kas ir saistīti ar personas seksuālu izmantošanu, un viens cilvēktirdzniecības gadījums,” pastāstīja prokurors Uldis Cinkmanis.

Prokurors uzskata, ka lietā pietiek pierādījumu, lai apsūdzētos notiesātu: “Domāju – par notiesājošu spriedumu šaubu nav. Lieta atrodas tiesā. Pierādījumu kopums norāda uz apsūdzēto personu vainu. Es domāju, ka tas arī procesa laikā arī tiks apstiprināts.”

Ņemot vērā to, ka tiesas process nesākās, prokurors sacīja, ka tāpēc apsūdzēto nostāja nav zināma. Iepriekš, pirmstiesas procesā, neviens vainu neatzina.

Viens no Zeiļa advokātiem Kārlis Zunde pastāstīja klienta nostāju: “Mūsu nostāja, ka mans klients neatzīst savu vainu šajā izdarītajā noziegumā.

Par cietušajiem šajā lietā atzītas divas personas – kāds bezpalīdzības stāvoklī esošs pilngadīgs vīrietis ar garīgās attīstības traucējumiem, kā arī vēl viens vīrietis, kurš nozieguma izdarīšanas brīdī bijis nepilngadīgs. Noziedzīgie nodarījumi veikti no 2017.gada līdz 2018.gada septembrim, kad policija aizdomās turētos aizturēja.

Tomēr daudzi latgalieši policijas versijai nespēja noticēt. Rēzeknē un Rīgā tika rīkoti piketi priestera Zeiļas atbalstam. Mēnesi pēc aizturēšanas priesteris tika atbrīvots pret 5000 eiro lielu drošības naudu. Pašlaik viņš devies pensijā un galvenokārt uzturas klosterī Viļānos.

KONTEKSTS:

2018. gada septembrī aizdomās par bezpalīdzības stāvoklī esošas personas seksuālu izmantošanu un cilvēktirdzniecību policija aizturēja trīs personas, Zeiļam un vēl vienai personai piemērojot drošības līdzekli - apcietinājumu. Priesteris pret sevi vērstās apsūdzības noraida.

Vēlāk viņš atbrīvots pret drošības naudu, devies pensijā un uzturas klosterī Viļānos, kas cilvēkiem no ārpuses nav pieejams. Tomēr, kā zina stāstīt vietējie, dažkārt viņš turpina vadīt dievkalpojumus un pat pieņem grēksūdzes.

Pēc priestera aizturēšanas daudzi rēzeknieši un apkārtnes ļaudis pauda sašutumu par priestera aizturēšanu. Rēzeknē arī tika sarīkots pikets, lai paustu atbalstu un aizstāvētu Zeiļu. Katoļu baznīcas Rīgas arhibīskaps Zbigņevs Stankevičs, komentējot Zeiļa  apcietināšanu, pauda - ja policijas aizdomas apstiprināsies, tad priesterim jāsaņem sods.

Savukārt LTV uzklausīja šajā lietā cietušo vīrieti, kurš pastāstīja, ka ar saviem pāridarītājiem – diviem padzīvojušiem vīriešiem virs 60 gadu vecuma vārdā Pēteris un Aivars – iepazinies Rīgas autoostā. Garīgi atpalikušais puisis sākumā pat īsti neesot sapratis, ka ar viņu tiek darīts kas pretlikumīgs. Nolaupītāji nokārtojuši, ka viņš tiek izrakstīts no pansionāta un pārceļas pie viņiem uz pastāvīgu dzīvi. Tad sākuši viņu vadāt apkārt un “tirgot” citām personām. Tostarp arī pie mācītāja, kura vārdu cietušais nav zinājis, bet pēc attēla atpazina, ka tas bijis Zeiļa.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti