Dienas ziņas

Laukos nesteidz čipēt un reģistrēt suņus

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Priekuļu novadā atjauno Veselavas muižu

Priekuļu novadā atjauno Veselavas muižu

Veselavas muižā Priekuļu novadā soli pa solim turpinās telpu restaurācijas darbi, kas nu noris jau muižas galvenajā zālē. Daudzi no darbiem jāpabeidz līdz janvāra beigām, lai jau nākamgad ierīkotu centrālapkuri. 

Līdz šim 19.gadsimta vidū celtā muiža tikusi izmantota Priekuļu novada pasākumu rīkošanai, bet tās atjaunošana vieš cerības to apdzīvot vēl aktīvāk, kā arī piesaistīt vairāk tūristu.

Uz sienām redzamie atsegumi ir pirms aptuveni diviem simtiem gadu tapušie sienu gleznojumi. Divās no muižas telpām jau restaurācijas darbi pabeigti, un tur vienīgā zīme, ka ēka vēl nav atjaunota pilnībā, ir aukstie radiatori. Nākamgad plānots izbūvēt katlumāju un muižu apsildīt ar centrālapkures sistēmu, tai un kanalizācijas sakārtošanai nepieciešami 100 tūkstoši eiro.

 Priekuļu novada pašvaldības izpilddirektors Fjodors Puņeiko stāstīja, ka “tomēr tā temperatūra visu laiku mainās, bet apkure saglabās ēku tādā stāvoklī, lai nebūtu nekādu bojājumu vēl, temperatūras svārstības vairs nebūs tik trakas”.

Janvārī jāpabeidz darbi lielajā zālē un kāpņu telpā, kas izmaksā 40 tūkstošus eiro. Padomju laikos izbūvētā grīda noņemta, un tagad to taisno, lai uz tās jau drīz uzklātu ozolkoka segumu.

Veselavā pieļauj, ka šeit savulaik varētu būt bijis parkets, bet kur tas palicis, nav zināms, blakus telpā gan bijis saglabājies, tāpēc to pēc parauga varēja izveidot no jauna. 19.gadsimta vidū muižu piemeklējis ugunsgrēks, arī tas bojājis daļu konstrukciju.

“Ir jāpielāgojas. Jāuztaisa tā, lai grīda atbilst. Jau šī zāle ir sataisīta, un es ceru, ka tad, kad aiziesim, būs smuka zāle, un kāpņu telpas arī restaurēsim,”  stāstīja SIA “Būve Wood Line” būvdarbu vadītāja palīgs Mihaels Šumans.

Šovasar zālē uzstādītas arī kristāla lustras aptuveni 9000 eiro vērtībā. Vēl papildu finansējums būs nepieciešams griestu un sienu gleznojumu atjaunošanai šeit un kāpņutelpā, ka arī 80 000 eiro būtu jāiegulda, lai atjaunotu muižas kāpnes no pašas ieejas un pie tās ierīkotu ģērbtuvi, labierīcības.

 “Mēģinājām, ja kur var, rakstīt projektiņus, lai var piesaistīt līdzekļus bez pašvaldības budžeta, bet pārsvarā viss ir no  pašvaldības budžeta,” atzina Fjodors Puņeiko.

Ja Priekuļu pašvaldības budžetu izdosies apstiprināt, tad daļa no restaurācijas iecerēm piepildīsies jau nākamajā gadā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti