Dienas ziņas

Vēstures stunda Lielvārdes muzejā

Dienas ziņas

Vecrīgā ieskandina Lielo dienu

Lejaskurzemē satiekas kolekcionāri

Priekules novadā satiekas visdažādāko priekšmetu un lietu kolekcionāri

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Kolekcionēšana rada gan azartu, gan arī prieku par katru jauniegūto kolekcijas lietu vai priekšmetu. Bieži vien šādai nodarbei ir būtiska nozīme kultūrvēsturiskā mantojuma izzināšanā un saglabāšanā. Lai satiktos, dalītos pieredzē un izrādītu savus krājumus, Priekules novada Bunkas kultūras namā kopā bija pulcējušies kolekcionāri no Lejaskurzemes novadiem.

Bunkas kultūras nama zālē uz galdiem, krēsliem, arī grīdas un pie sienām apskatei izliktas visdažādāko priekšmetu un lietu kolekcijas. Šis jau ir ceturtais kolekcionāru saiets, kas atsācies pēc vairāku gadu pārtraukuma. Kā atzīst tā organizatore, tad šis vaļasprieks ir kā laba slimība, kas vai nu pāriet vai nekad nebeidzas.

"Citi ir atmetuši ar roku tam visam, citi savas kolekcijas ir atdevuši un neturpina, bet ir atkal jauni, jo interese ir," teica kolekcionāru saieta organizatore Malda Andersone.

Vispamanāmākās ir mīksto mantiņu kolekcijas. Pavisam nesen, pirms četriem gadiem savam vaļaspriekam ļāvies vaiņodnieks Viesturs Legzdiņš, uzsākot krāt mērkaķīšus.

Tas esot azarts un prieks par katru, ko izdevies sameklēt un iegādāties lietoto preču veikaliņos.

"Te apmēram puse ir. Vēl mājās palika tikpat daudz, kopīgais skaits -170," stāstīja kolekcionāru saieta dalībnieks Viesturs Legzdiņš no Vaiņodes.

Lai saglabātu uzskatāmas liecības  un atmiņas par šķietami neseno pagātni, Liene Andersone-Kolosova lepojas ar savas meitas iespaidīgo cepuru kolekciju. Lielākoties tās ir pirktas, arī vecmāmiņu adītas.

"Šīs ir manas meitas Kates, kurai ir četri gadi, cepures, kuras viņa valkājusi vismaz vienu dienu līdz šai dienai. Kolekcijā ir aptuveni 100 cepures," sacīja  saieta dalībniece Andersone Kolosova no Bunkas.

Katram kolekcionāram ir savs unikālais stāsts par to, kā viņš uzsācis krāt un veidot kolekciju. Vieniem tā bijusi nejauša apstākļu sakritība, savukārt citiem mērķtiecīga un apzināta vērtīgo lietu krāšana.

Tie ir seno amatnieku darinātie darbarīki, kas atrasti šķūņos un māju bēniņos, vai arī apkārtējos laukos un mežos uzietā kara laika militārā atribūtika.

Nereti šādi senie priekšmeti kopā ar stāstiem nonāk arī muzeju ekspozīcijās.

"Šobrīd esam izveidojuši ekspozīciju, pateicoties vienam kolekcionāram, tam, ka viņš iedeva priekšmetus. Mēs no šī kolekcionāra nopirkām kolekciju un varam būt priecīgi, ka tagad varam pastāstīt par kalēja amatu," sacīja Liepājas muzeja direktore Dace Kārkla.

Lejaskurzemes kolekcionāru saietā piedalījās ap 30 dalībnieku no Priekules, Grobiņas, Durbes, Vaiņodes novadiem un Liepājas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti