Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Šogad Latvijas pilsonību iegūst vairāk

Atver dienas centru cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem

Priekulē atver dienas centru cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Pirmdien, 17. oktobrī, Priekulē atklāts dienas aprūpes centrs un specializētas darbnīcas pilngadīgām personām ar garīga rakstura traucējumiem. Tur ir iespēja saturīgi pavadīt dienu, apgūt jaunas prasmes un socializēties, savukārt šo cilvēku tuvinieki tikmēr var atpūsties, strādāt, pilnvērtīgi dzīvojot savu dzīvi. 

34 gadus vecajam Matīsam kopš dzimšanas piešķirta invaliditāte. Pēc viņa mātes teiktā, dzīvot patstāvīgu, no vecākiem neatkarīgu dzīvi jaunais vīrietis nespēj, līdz ar to kādam no tuviniekiem vienmēr sava ikdiena bija jāpakārto Matīsa vajadzībām.

Matīsa mamma Liena Braže pastāstīja: "Beidzoties skolai, tu vienmēr domā – kas būs tālāk, kāda būs ikdiena šim bērnam? Ar ko varēsi viņu nodarbināt, ko varēsi viņam tālāk dot?"

Priekulē izveidotais dienas centrs personām ar garīga rakstura traucējumiem Matīsa ģimenei ikdienu mainījis uz labo pusi – kamēr dēls no plkst. 8.30 līdz 17 apgūst jaunas prasmes rokdarbu, kulinārijas un kokapstrādes darbnīcās, viņa vecākiem beidzot ir laiks sev.

"Mēs varam realizēt savus sapņus, ieceres. Mēs varam strādāt, varam arī savu dzīvi piepildīt. Tas nav tā, ka atdodies tikai bērna vajadzībām," stāstīja Braže.

Bez Matīsa dienas centru apmeklē vēl septiņi cilvēki, kurus pieskata un apmāca trīs pedagogi. Visus izdevumus sedz centra izveidotājs – Dienvidkurzemes novada pašvaldība. Pagaidām gan liels atspaids ir Eiropas Reģionālā attīstības fonda finansējums, bet vietvara ir apņēmības pilna savā budžetā rast līdzekļus turpmākai šī centra uzturēšanai. Īpaši tāpēc, ka tā darbībai jau tagad redzams pozitīvs rezultāts.

Priekules dienas centra vadītāja Liene Oknere norādīja: "Viņiem ir tā sajūta, ka viņi kādam ir vajadzīgi. Šeit viņi sadraudzējas, jaunas prasmes apgūst."

Arī pedagoģe Simona Valda apmierināta ar darbu. "Mēs ļoti daudz ko esam iemācījušies. Arī vecāki ir pārsteigti, ka viņi to var, saka, ka viņi mājās to nedara, bet šeit izdarījuši," stāstīja pedagoģe.

Centra apmeklētājs Sandris pastāstīja, ka viņam centrā ir interesanti. Iepriekš viņš dzīvojis pa mājām, staigājis pa pilsētu. Kad atvērts centrs, viņš uzreiz devies uz to. "Jā, man visu laiku ir interesanti. Bišķi meitenes varu pakaitināt," sacīja Sandris.

Dienvidkurzemes novada Sociālā dienesta vadītāja Elīna Pirtniece-Niķele pastāstīja: "Pašreiz ir Priekules cilvēki, kas izmanto šo pakalpojumu, bet ir doma piedāvāt arī tiem, kuri ir tuvējā apkaimē – no Vaiņodes, Bārtas. Uzrunāt cilvēkus, lai viņi izmanto šo pakalpojumu. Mēs nodrošinātu ar transportu."

Tomēr dažas uzrunātās ģimenes jauno piedāvājumu noraidījušas. Dienvidkurzemes novada domes sociālo pakalpojumu nodaļas vadītāja Andra Valuže norādīja: "Vecākiem ir grūti palaist, saprast, ka te ir labi. Viņi pieraduši dzīvot mājās. Ir arī vecāki, kuri kaunas, ka viņiem tādi bērniņi, viņi negrib laist. Ir vecāki, kuri apzinās, ka bērnam tik smagas diagnozes, ka var apdraudēt citus."

Apzināts, ka Dienvidkurzemes novadā ir aptuveni 100 personu ar garīga rakstura traucējumiem. Priekules centrs spēs uzņemt līdz 20, tāpēc pašvaldība apņēmusies rast līdzekļus, lai tuvāko gadu laikā novadā izveidotu vēl vismaz vienu šādu centru.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti