Dienas ziņas

«Satiec savu meistaru!» gūst popularitāti

Dienas ziņas

LNO – balets «Raimonda»

Rok jaunos kartupeļus

Priekulē agronoms eksperimentā pierāda – jau tagad var iegūt pirmo kartupeļu ražu

Priekulē īstenots savdabīgs eksperiments - kamēr ļaudis vēl domā, kādus kartupeļus šopavasar stādīt, tur šonedēļ jau raka jauno ražu. Agronoms Māris Narvils nolēmis pārbaudīt, vai rudenī stādītus kartupeļus var pārziemināt, lai pavisam agrā pavasarī iegūtu jaunos tupeņus. 

Agronoms nolēmis pierādīt, ka arī  Latvijā gadā var izaudzēt vairākas ražas.

Par eksperimentālo kartupeļu audzēšanas vietu izraudzīta bijušās siltumnīcas teritorija, jo tur zeme auglīgāka un nav nepieciešama papildu mēslošana.

Sešu kvadrātmetru nelielajā lauciņā kartupeļus Narvils iestādījis pagājušā gada 8.augustā, sēklai izvēloties vidēji agrīno šķirni  “Laura”.

“Iestādīju, un praktiski kartupeļi auga nedaudz vairāk par diviem mēnešiem, tad uznāca rudens ar trako slapjumu. Rudenī, pārbaudot, vai kaut kas izaudzis, sapratu, ka tā lieta strādā. Vienīgi bija bažas, ka var nepārziemot, jo bija ļoti slapjš,” par eksperimentu stāsta Narvils.

Rudenī kartupeļu lauks nosegts ar koku lapām, vēlāk, paliekot aukstākam, uzklāta 20 - 25 centimetrus bieza salmu kārta. Tā kā ziema bijusi silta, tad nekas vairāk neesot nepieciešams.  

“Par laimi salmi spējuši ūdeni uzsūkt tā, ka tā zeme palikusi sausāka,” saka Narvils.

Lielāka un mazāka izmēra bumbuļi tagad tiek izrušināti no divām nelielajām vagām. Pirmoreiz jaunā raža no sešiem ceriem ievākta jau 20.februārī.

Narvils atzīst, ka eksperiments ir izdevies, jo pierādījies, ka arī agrā pavasarī var iegūt pašaudzētus, pārzieminātus jaunos kartupeļus.  

“Kāpēc mums jāved iekšā kartupeļi no Ēģiptes vai Itālijas dienvidiem, kuri tagad veikalos pieejami? Mēs varam paši Latvijā izaudzēt. Izmaksas nav nekādas dižās - tik, cik salmi, plēve un darbs,” uzsver Narvils.

Eksperimenti turpināsies arī šogad, tiesa gan, kartupeļi tikšot stādīti jau jūlija otrajā pusē un arī platība būšot lielāka. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti