Priekšlikumus par māmiņalgām skatīs steidzamā kārtībā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Saeimas Sociālo un darba lietu komisija vienbalsīgi atbalstīja steidzamas izmaiņas bērna kopšanas pabalsta izmaksāšanas sistēmā. Plānots bērnu kopšanas pabalstu izmaksāt arī strādājošiem vecākiem, kuriem ir līdz gadu vecs bērns. Labklājības ministrija vēl veiks aprēķinu cik daudz naudas tam papildu nepieciešams.

/Papildināts/

Sociālo un darba lietu komisijā nolemts steidzamā kārtā virzīt izmaiņas Valsts sociālo pabalstu likumā, kas nosaka, ka bērna kopšanas pabalstu piešķir vecākiem, kuri kopj bērnu līdz viena gada vecumam, taču ir atsākuši strādāt un zaudējuši iepriekš saņemto maternitātes vai vecāku pabalstu. Komisija vienprātīgi atbalstīja grozījumu steidzamības statusu un priekšlikumi jāiesniedz līdz 27. septembrim.

Nodarbinātās mammas, kas līdz šim, atsākot darba gaitas, zaudēja bērna kopšanas pabalstu līdz gadu vecam bērnam, turpmāk to varēs saņemt - šādus grozījumus trešdien Saeimas komisijā nolemts virzīt steidzamā kārtā. Šobrīd 100 latu bērnu kopšanas pabalstu, sākot darbu, turpina saņemt tikai tie vecāki, kas nav iepriekš bijuši nodarbināti.

„Līdz četriem mēnešiem es saņēmu maternitātes pabalstu un tad, kad es atgriezos darbā, kopš tā brīža es neesmu saņēmusi ne astoņu, ne simt latu, nedz kādu citu pabalstu par savu bērniņu. Situācija man liekas interesanta, jo esmu izvēlējusies strādāt un turpināt maksāt valstij nodokļus, nevis saņemt no valsts šo te māmiņalgu, ko nodokļu veidā pati sev esmu garantējusi. Tāpēc ir tāda sajūta, ka mans bērns valstī vienkārši nav pamanīts un viņam nekas nepienākas, jo esmu strādājusi pirms viņa dzimšanas un vēlos turpināt arī pēc tās,” savdabīgo situāciju iezīmē kāda deviņu mēnešu veca bērna māmiņa no Rīgas, kura darba gaitas sāka jau drīz pēc meitas piedzimšanas.

Likumprojekta iesniedzējas Nacionālas apvienības deputāts Imants Parādnieks norāda, ka grozījumus varētu virzīt vēl ātrāk:

„Tas būtu taisnīgi un pareizi. Manuprāt, tā bija kļūda, likumu maiņas rezultātā ieviešot divus pabalsta veidus, tā jālabo nekavējoties, jo tas absolūti nemotivē cilvēkus atjaunot darba attiecības un veicināt nodarbinātību kaut daļējā veidā.”

Arī Labklājības ministrija izmaiņas atbalsta, lai novērstu sociālo nevienlīdzību bērnu kopšanas pabalstu izmaksā, taču ir vēl jāprecizē vairākas lietas, tāpēc ministrijas pārstāvis Maksims Ivanovs ieteica jauno kārtību ieviest laika posmā no 1. janvāra līdz 1. aprīlim.

Savukārt vecāku organizācijas „Māmiņu klubs” vadītāja Sandija Salaka stāsta, ka vecāku starpā pēdējos gados valda apjukums saistībā ar pabalstu izmaksas sistēmu kopumā. Vecāki ar iepriekšējo darba pieredzi tiek diskriminēti, ja vēlas darbā atgriezties, tiklīdz bērns sasniedz gada vecumu, un valstī netrūkst tādu vecāku, kas šobrīd nereti izvēlas savu nodarbinātību slēpt.

„Vecāku ieiešana ēnu ekonomikā – protams, tās ir neoficiālas runas: mēs redzam, kā cilvēkiem jāslapstās... Un arī darba devēju prasības un uzņēmumu reālā situācija – cik ilgi var gaidīt darbinieku atpakaļ. Vēsturiski visu laiku jau tā bijis, ka tieši jaunie vecāki ir riska grupā nodarbinātības ziņā, jo ir grūtāk atgriezties darba tirgū… Pabalsts būtu atvieglojums māmiņām, ja viņa grib ātrāk atgriezties darbā,” saka Salaka.

Patlaban persona, kas kopj bērnu līdz viena gada vecumam un iepriekš nav bijusi nodarbināta, uzsākot strādāt, var turpināt saņemt bērna kopšanas pabalstu. Savukārt persona, kas iepriekš ir bijusi nodarbināta, atsākot strādāt līdz bērna viena gada vecumam, zaudē tiesības uz vecāku pabalstu vai bērna kopšanas pabalstu.

Grozījumus galīgajā lasījumā plānots izskatīt 10. oktobrī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti