Priede atsauc sevi no «Vienotības» valdes; viņas nākotne partijā ir neskaidra

Pamatīgu vētru sociālajos tīklos ir sacēlusi „Vienotības” valdes locekle un Kandavas nodaļas vadītāja Inga Priede, kura, komentējot homoseksuālu cilvēku izbraukšanu no Latvijas, tviterī pauda par to gandarījumu un piebilda – „vācieši savulaik izšāva”.

Neilgi pēc tam gan Priede savu ierakstu, kurā daži saskatīja pat noziegumu pret cilvēci publiskas attaisnošanas pazīmes, dzēsa. Politiķe apgalvo, ka ir pārprasta, savukārt partija par viņas palikšanu tās rindās lems pēc kongresa, kad būs ievēlēta jaunā valde.

„Vienotības” valdes locekle Inga Priede, kura ir Kandavas domes deputāte un Talsu novada domes Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja, pirmdienas vakarā tviterī diskutēja par Saeimas deputātes Ilzes Viņķeles nevirzīšanu par Izglītības un zinātnes ministrijas parlamentāro sekretāri.

Šo lēmumu Priede atbalstīja, jo Viņķelei esot „tikai homoseksuāļu likums prātā, par kuru laukos visi šokā”. Priede norādīja, ka homoseksuāli cilvēki laukos ar to nelepojoties, jo „ir tomēr pamatvērtības”. Uz norādi, ka viņi bēg uz ārzemēm, kur homofobija nav norma, Priede atbildēja: „Paldies Dievam! Vācieši savulaik izšāva. Uzlabosies dzimstība.” Tas izraisīja vairāku tvitera lietotāju, tostarp arī Viņķeles un dažu citu „Vienotības” valdes locekļu sašutumu. Priede savus ierakstus dzēsa un tagad skaidro tos.

Es tā neesmu teikusi. Tā ir Viņķeles kundzes un viņas domājošo cilvēku interpretācija, un  es nevienā brīdī nevienam neesmu teikusi, ka es kādu vēlētos šaut vai vēlēt kādam sliktu. Tā frāze „paldies Dievam” bija atbilde Baumanes kundzei un ir labi, ka cilvēkiem ar citu orientāciju ir iespēja aizbraukt uz ārzemēm un tur viņus vairs neviens nešauj un tur viņi var legalizēt savas viendzimuma attiecības (..),” sacīja Priede. Viņa skaidro, ka savus tvītus izdzēsusi, lai vairs nedotu cilvēkiem interpretēt sevis rakstīto kā labpatīk.

Politoloģe Iveta Kažoka uzskata, ka šajā gadījumā ir svarīgi saprast, kurai informatīvajai telpai mēs piederam – vai Putina Krievijas telpai, kur var dzirdēt ne to vien, vai Eiropas Savienībā, kur šādi izteikumi ir pilnīgi nepieņemami.

Pat, ja deputāte ir pārprasta par vācu nacistu piemēru, lai gan tad nav skaidrs, kāpēc viņa to vispār ir minējusi, tomēr visa publiskotā domu gaita norāda, ka viņa homoseksuālus cilvēkus uzskata par zemāku grupu, no kuras Latvijai būtu labāk atbrīvoties. Šāda domu gaita ir totāli nehumāna un tā pazemo cilvēkus, kuru gan Latvijā, gan citur ir daudz un kuriem jau tā dzīve nav viegla (..),” uzsvēra Kažoka.

„Vienotības” vadītāja Solvita Āboltiņa uzsver, ka partijai šādi izteikumi ir nepieņemami, un Priede partijas biedriem par tiem ir atvainojusies. „Viņa šobrīd jau partijas listē visiem ir atvainojusies, kas viņu nepareizi ir pārpratuši. Viņa šobrīd sevi ir atsaukusi no valdes locekļa amata un gan „Vienotības”, gan mana personiskā nostāja ir tāda, ka nepieļaujama ir šāda naida kurināšana. Ir jābūt pietiekami lielai atbildībai par to, ko tu publiskajā telpā saki,” sacīja Āboltiņa.

Arī Priede uzskata, ka attiecības ar partiju nu ir nokārtojusi, savukārt Kandavā un Talsos cilvēki par šiem izteikumiem nesatraucoties, „Uzrakstīju saviem partijas biedriem vēstuli, ka es atvainojos, ka kāds ir pārpratis, un es arī paskaidroju šo frāzi. Es esmu gatava sevi atsaukt no valdes locekļa amata, es tāpat nekandidēju uz nākošo valdi. Kā partija lems, tā būs (..) Es nevienu nenosodu, bet es esmu pret šī likuma [viendzimuma attiecību regulējošu likumu] virzību – ne tikai es, bet visi manas nodaļas biedri”

Āboltiņa gan paskaidroja, ka Priedei līdz ar visu pārējo „Vienotības” valdi pilnvaras jau ir beigušās pirmdien. To, vai viņa var palikt partijā, lems sestdien ievēlētā jaunā valde, saka Āboltiņa. „(..) Tas būs nākamās valdes uzdevums (..) Es izsaku vislielāko nosodījumu kādu vien varu pateikt šāda veida izteikumiem,” pauda Āboltiņa.

Otrdien „Vienotības Ētikas komisija ierosinājusi lietu par Priedes un citu biedru mikroblogošanu tviterī un lūgts sniegt paskaidrojumus līdz 8.decembrim, informēja Ētikas komisijas priekšsēdētājs Didzis Šēnbergs.

Viņš arī uzsvēra, ka „atbilstoši Satversmes ievadam jebkuru nacistisko vai padomju totalitāro noziegumu - sevišķi masu represiju un genocīda - attaisnošana ir kategoriski nepieļaujama”.

Novembra sākumā „Vienotības” biedrs ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs publiski paziņoja, ka ir gejs, un piebilda, ka cīnīsies par to, lai Latvijā tiktu radīts tiesisks regulējums visa veida partnerattiecībām. Savukārt Viņķele pauda, ka ir gatava šajā Saeimas sasaukumā uzrakstīt "dzimumneitrālu kopdzīves regulējuma likumu”.

Vēstīts, ka pirmdienas vakarā Priede tviterī vairākos ierakstos veltīja nicinošas un naidīgas piezīmes homoseksuāli orientētiem cilvēkiem. Par viņas rīcību sašutumu pauda virkne „Vienotības” politiķu, kā arī politikā neiesaistītu cilvēku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti