Prezidents Vējonis: Neizskatās, ka valdība domstarpību dēļ varētu «sabrukt»

Pašlaik neizskatās, ka Laimdotas Straujumas ("Vienotība") valdība un koalīcija domstarpību dēļ bēgļu jautājumā varētu "sabrukt", to Latvijas Radio raidījumā "Krustpunktā" sacīja Valsts prezidents Raimonds Vējonis.

Pēc viņa teiktā, divas koalīcijas partijas Nacionālā apvienība (NA) un arī Zaļo un Zemnieku savienība (ZZS) pašlaik mēģina sabiedrībā nepopulāro bēgļu uzņemšanas jautājumu izmantot savu reitingu celšanai. Tas tiek darīts uz "Vienotības" reitingu rēķina – tās reitingi krīt, kas gan nav saistīts tikai ar tās atbalstu bēgļu uzņemšanai.

"Tā ir bezatbildīga rīcība no politiķu puses, jo mums ir jābūt skaidrai pozīcijai [bēgļu uzņemšanas jautājumā]," teica Valsts prezidents, norādot, ka arī Latvijai jābūt solidārai un jāuzņem noteikts skaits bēgļu.

"Tad, kad vajag no Eiropas naudu, tad esam pirmajās rindās. (..)," vērtēja prezidents, lēšot, ka materiālās vērtības šobrīd dominē pār humānām lietām.

Pēc prezidenta teiktā, domstarpību dēļ koalīcijā lēmumi "nāk lēni". Taču tas neliecina, ka Latvijā būtu konstitucionālā krīze, kā nesen nesaskaņas un problēmas pieņemt lēmumus koalīcijā apzīmēja "Vienotības" līdere Solvita Āboltiņa. Krīze ir varas partiju sadarbībā, taču patlaban neizskatās, ka pašreizējā valdība un koalīcija varētu "sabrukt".

 

"Tas zināmā mērā ir koalīcijas jautājums, cik ilgi viņi ir gatavi strādāt tādā režīmā, kā viņi pašlaik strādā, kur eksistē šantāžas elementi, kur eksistē šī pakāpšanās uz citu politisko partiju pleciem, lai audzētu savus reitingus, kur pastāv neizlēmība kaut kādos jautājumos, vienmēr piesaucot ļoti labus argumentus, kāpēc nepieņemt vienu vai otru lēmumu.

Tas jau ir jautājums pašai koalīcijai - cik ilgi viņi šādā veidā stieps dažādo jautājumu atlikšanu, kas tiešām ir svarīgi valstij, un cik ilgi arī Saeimas deputāti ir gatavi šādu valdību atbalstīt. Lai valdība mainītos, kādai no partijām ir jāaiziet prom no koalīcijas," norādīja Vējonis.

Sarunās ar varas partijām nekas neliecina par to vēlmi pamest koalīciju, atzina Vējonis. Viņš arī apšaubīja iespēju, ka premjere Straujuma būtu gatava pateikt, ka ar šo "koalīciju ir cauri". Vēl valdība varētu krist, ja Saeimā netiktu atbalstīts nākamā gada budžets, taču tas būtu "neloģiski" – neatbalstīt budžetu, ko pašu partiju pārstāvji izstrādājuši.

Pēc prezidenta sacītā, 12. Saeima un arī Straujumas valdība strādā nepilnu gadu, un esošā koalīcija ir "labākais koalīcijas modelis". Tomēr tas nenozīmē, ka nevar būt citas koalīcijas iespējas. "Pašreizējā brīdī ir šīs problēmas, ka netiek domāts par valstij būtisku jautājumu risināšanu, bet reitingiem. Tas apliecina šo partiju vājumu," sprieda Vējonis.

Jau ziņots, ka pašreizējās varas partijas nespēja vienoties par Latvijas pozīciju bēgļu jautājumā. "Vienotība" iestājās par papildu 526 bēgļu uzņemšanu. ZZS norādīja, ka tā atbalsta tikai 250 bēgļu uzņemšanu, par ko valdība vienojās jau jūlijā. Savukārt NA iestājās pret jebkādu bēgļu uzņemšanu Latvijā.

Uz nepieciešamību vienoties par Latvijas pozīciju šajā jautājumā jau iepriekš norādīja Valsts prezidents. Viņš sarunās par bēgļu uzņemšanas iespējām Latvijā iesaistījās pēc tam, kad varas partijas nespēja vienoties par Latvijas pozīciju. Prezidents arī ar rīkojumu uzdeva valdībai divu nedēļu laikā sagatavot rīcības plānu bēgļu uzņemšanai Latvijā.

Latvijas valdība 17.septembrī ārkārtas sēdē  pieņēma Latvijas pozīciju bēgļu jautājumā, kas paredz Latvijā vēl 526 bēgļu brīvprātīgu uzņemšanu. Gala vārds par Latvijas pozīciju bēgļu uzņemšanas jautājumā bija jāsaka Saeimas Eiropas lietu komisijai. Tās sēdē piektdien četri deputāti "norāva kvorumu", līdz ar to komisija nebija lemttiesīga. Tiesa, piektdien pēcpusdienā ir sasaukta atkārtota komisijas sēde.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti