Prezidents un premjere kritizē Brigmaņa ideju biedēt bēgļus ar Latvijas ziemām

Gan Valts prezidents Raimonds Vējonis, gan ministru prezidente Laimdota Straujuma (“Vienotība”) kritiski vērtē Zaļo un Zemnieku savienības Saeimas frakcijas priekšsēdētāja Augusta Brigmaņa ierosinājumu patvēruma meklētājiem stāstīt par apstākļiem Latvijā, kas viņus varētu atturēt šeit ierasties.

Augusts Brigmanis trešdien, 7.oktobrī, LTV raidījumā “Rīta Panorāma” norādīja, ka patvēruma meklētāju ierašanos Latvijā varētu bremzēt ar stāstiem par aukstajām ziemām un zemajiem pabalstiem. Viņaprāt, patvēruma meklētāji jāinformē arī par to, ka 70% Latvijas iedzīvotāju negrib bēgļus šeit redzēt.

Valsts prezidents un premjere, to komentējot, norādīja, ka patvēruma meklētājus iepazīstinās ar informāciju ar Latviju, taču ne ar Brigmaņa minēto mērķi. 

“Tā ir vienkārši iepazīšanās, un cilvēki, kam ir bēgļa statuss, paši izvēlas, neviens viņus nevar piespiedu kārtā atvest uz Latviju. Bet parastā informēšana, protams, notiks, bet es nedomāju, ka vajag ar biedēšanu nodarboties,” pauda Straujuma.

Arī Vējonis norādīja, ka, viņaprāt, “visnepareizākais bēgļu jautājumos vispār nodarboties ar iebiedēšanu, jo tas tomēr ir jautājums par līdztiesību, toleranci un solidaritāti, nevis jautājums par iebiedēšanu”.

Jau ziņots, ka Iekšlietu ministrija pagājušajā otrdienā nāca klajā ar ziņojumu par iecerēto rīcības plānu patvēruma meklētāju uzņemšanai. Neskatoties uz to, ka valdībai pagaidām vēl nav izdevies vienoties par to, kura no iestādēm būs atbildīga par patvēruma meklētājiem un cik tam tiks atvēlēts līdzekļu, galvenie rīcības plāna punkti valdībai jau ir skaidri.

Plaši apspriestais rīcības plāns patvēruma meklētāju uzņemšanu lielus pārsteigumus nav nesis – aplēses liecina, ka 531 bēgļa uzņemšanai būs nepieciešami aptuveni 16 miljoni eiro, no kuriem lielākā daļa būtu līdzekļi no Eiropas Savienības (ES) patvēruma meklētāju un integrācijas fonda, bet daļa – arī no pašas Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Latvija paudusi gatavību brīvprātīgi uzņemt 250 bēgļus, bet saskaņā ar Eiropas Savienības Tieslietu un iekšlietu ministru padomes lēmumu Latvijai no Itālijas un Grieķijas būs papildus jāuzņem 281 patvēruma meklētājs - kopumā 531 persona no 120 000 bēgļu, kas atrodas Grieķijā un Itālijā.

Sākotnējais Eiropas Komisijas (EK) plāns paredzēja arī pārvietot aptuveni 54 000 bēgļus, kuri atrodas Ungārijā, bet tā kā Ungārija balsoja pret obligātajām bēgļu sadales kvotām, pašreizējā vienošanās uz tiem neattiecas.

Uz Latviju bija plānots pārvietot vēl 237 cilvēkus no Ungārijas, un šīs kvotas liktenis pagaidām nav skaidrs. EK plāno gada laikā vērtēt situāciju un nepieciešamības gadījumā, iespējams, šīs kvotas ietvaros starp ES dalībvalstīm sadalīt bēgļus no Itālijas un Grieķijas.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti