Rīta Panorāma

Telefonintervija ar valsts prezidentu Andri Bērziņu

Rīta Panorāma

Lielākā daļa adoptēto bērnu dodas uz ārvalstīm

Intervija ar Nacionālo bruņoto spēku komandieri Raimondu Graubi

Prezidents un NBS komandieris: Ar gribu var izdarīt daudz vairāk nekā ar militāro spēku

1991.gada barikādes parādīja, ka ar gribu var izdarīt daudz vairāk nekā ar militāro spēku, intervijā LTV raidījumam „Rīta Panorāma” sacīja Valsts prezidents Andris Bērziņš. Tam piekrīt arī Nacionālo bruņoto spēku (NBS) komandieris ģenerālleitnants Raimonds Graube, piebilstot, ka tolaik bija uzticēšanās plecs un vienotības sajūta.

Barikāžu laikā mums nebija militāra spēka, nebija militāra bruņojuma. Tas parāda, ka ar gribu var izdarīt daudz vairāk nekā ar militāro spēku, sacīja Bērziņš.

Viņš arī pauda, ka tolaik visi darīja savu darbu kā lielā mehānismā, lai gan struktūras valstī nebija.

„Nebija ne lauki, ne pilsētas, viss bija vienoti. Nebija ne vietējā vara, ne valdība. Visi darīja savu un viss notika. Tas ir pierādījums, ka izšķirošos brīžos aizsardzība un viss nepieciešamais, lai valsts justos droši, var izdarīt, izejot no cilvēku iniciatīvas,” sacīja Bērziņš.

Arī NBS komandieris Graube piekrita prezidenta sacītajam, papildinot, ka "mēs bez ieročiem izdarījām to, ko ar tiem, iespējams, nevarētu." Būtiska lieta tolaik bija arī uzticēšanās pleca un vienotības sajūta.

Pašlaik gan par barikāžu laika notikumiem bērniem mācām pārāk maz, norādīja Graube. Tai pašā laikā viņš atzina, ka atceres pasākumos var redzēt arvien vairāk jaunu cilvēku, tomēr tas esot atsevišķu entuziastu darbs, ne valstiska pieeja.

Arī Baltijas valstis drošības jautājumos esot kļuvušas vienotākas, un tas saistīts ar notikumiem Ukrainā. NBS komandieris gan pauda nožēlu, ka mobilizēties un kļūt vienotākiem liek tieši draudu sajūta.

Jau nedēļu Latvijā piemin barikāžu laiku. Tieši 1991.gada 20.janvārī risinājās visasiņainākie barikāžu nedēļas notikumi - OMON spēki mēģināja ieņemt Iekšlietu ministrijas ēku un bojā gāja pieci cilvēki. 

Otrdien pulksten 10 Doma laukumā aizdedz simbolisku ugunskuru, kas liesmos līdz  astoņiem vakarā. Sākot no pulksten 11 turpat varēs apskatīt 1991.gada barikāžu muzeja ceļojošo izstādi.

Bastejkalnā pie barikāžu laikā bojā gājušo piemiņas akmeņiem un arī pie bijušās Iekšlietu ministrijas ēkas Rīgas centrā Raiņa bulvārī 6 būs svinīgā goda sardze. Godinot bojāgājušos un pieminot Latvijas neatkarībai tik nozīmīgos notikumus, svinīgi tiks nolikti ziedi Meža kapos, pie Brīvības pieminekļa un arī Bastejkalnā.

Pasākumos piedalīsies valsts augstākās amatpersonas un Saeimas deputāti. Tautas frontes organizētās barikādes, kurās piedalījās mūsu valsts neatkarības aizstāvji no visiem novadiem, šodien pieminēs arī daudzviet visā Latvijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt