Panorāma

Saeima lemj par Rīgas domes vēlēšanām

Panorāma

Panorāma

Attaisnots bez sodāmības

Prezidents noņem sodāmību 13. janvāra grautiņu lietā notiesātajam Ansim Ataolam Bērziņam

Valsts prezidents Egils Levits apmierinājis 13. janvāra grautiņu lietā tiesātā un sodu izcietušā  Anša Ataola Bērziņa apžēlošanas lūgumu - noņemt viņam sodāmību, sociālajā tīklā “Facebook” paziņoja Bērziņš. Tas nozīmē, ka Bērziņš var atgriezties gan pasniedzēja darbā, gan balotēties vēlēšanās.

“Es vienmēr esmu teicis, ka tā ir politiska represēšana. Un arī [advokāts] Jānis Mucenieks pauda, ka tā būtu valsts atzīšana, ka tās rīcība bijusi nesamērīga, un simboliska taisnīguma atjaunošana. Tā mēs arī Levita rīcību uztveram. Un, kad tas notika Starptautiskajā cilvēktiesību dienā, tas ir arī simbolisks mājiens,” komentēja Bērziņš.

Desmit gadi kopš janvāra grautiņiem dzīvi viņam mainīja pamatīgi: “Veselību man pabojāja gan nervu ziņā, gan kāju. Dzīvs esmu, nodarbojos ar saviem četriem bērniem, esmu pabeidzis disertāciju, drīz aizstāvēšu. Nu, un protams, rakstu dziesmas. Drīz būs kāds politisko dziesmu albums. Pēc visa šitā pārciestā.”

Sodāmības dzēšana nozīmē, ka Bērziņš atkal var strādāt par pasniedzēju un kandidēt vēlēšanās. “Es vēlētos mainīt Latviju, bet es esmu pret partijas sistēmu kā tādu. Man ir tāda doma – brīvais saraksts. Mažoritārās sistēmas emulēšana. Ja tāda iegūtu vairākumu, tad varētu mainīt sistēmu. Tas ir sapnis. Partijas man nav pieņemamas,” saka Bērziņs.

Pētniecība Bērziņu interesē vairāk nekā pasniegšana, bet akadēmiskajā vidē bez pasniegšanas darbs nav iedomājams.

KONTEKSTS:

Par dalību 13. janvāra grautiņos Ansim Ataolam Bērziņam sākotnēji tika piespriests 20 mēnešu nosacīts cietumsods, bet vēlāk tas nomainīts ar reālu brīvības atņemšanu, jo notiesātais nepildīja prasību pieteikties Valsts probācijas dienestā.

Pērn decembrī viņš tika atbrīvots no ieslodzījuma. Viņš uzskatīja, ka tiesas lēmums bijis ne vien nesamērīgs, bet pat noziedzīgs.    

Ansim Ataolam Bērziņam par dalību 2009. gada 13. janvāra Vecrīgas grautiņos bija piespriesta nosacīta brīvības atņemšana uz vienu gadu un astoņiem mēnešiem. Tiesa Bērziņam piesprieda arī Valsts probācijas dienesta (VPD) uzraudzību, tomēr viņš to nepildīja un VPD neieradās, kā rezultātā tiesa mainīja savu lēmumu un nosacītu cietumsodu aizstāja jau ar reālu brīvības atņemšanu.

Tajā brīdī Bērziņš izšķīrās pamest Latviju, pēc paša vārdiem, dodoties "politiskajā trimdā". Šādos apstākļos Bērziņš 2016. gada sākumā tika izsludināts starptautiskā meklēšanā, līdz 2017. gada pavasarī viņš tika aizturēts Čehijā.

Bērziņš Čehijā tika aizturēts 2017. gada 31. martā, un viņam tiesa bija piespriedusi vienu gadu un astoņus mēnešus ilgu brīvības atņemšanu. Bērziņam pie ieslodzījumā pavadītā laika tika pieskaitīti arī tie mēneši, ko viņš pavadījis aiz restēm Čehijā.

Arī Rīgas apgabaltiesa 7. septembrī nolēma atstāt negrozītu Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesas 16. jūlija lēmumu, ar kuru tika noraidīts 2009. gada 13. janvāra Vecrīgas grautiņos notiesātā Bērziņa lūgums par pirmstermiņa atbrīvošanu. Valsts prezidents Raimonds Vējonis iepriekš neatsaucās Bērziņa apžēlošanas lūgumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti