Prezidents: Nākamajā četrgadē Latvijai vajadzīga Saeima un valdība, kas spēj vadīt valsti cauri vētrainiem ūdeņiem

Nākamajos četros gados Latvijai ir nepieciešama tāda Saeima un valdība, kas spēj droši vadīt mūsu valsti cauri vētrainiem ūdeņiem, tā paziņojumā par līdzdalību Saeimas vēlēšanās Latvijas pilsoņiem un vēlētājiem norādīja Valsts prezidents Egils Levits.

Prezidents paziņojumā atzīmēja, ka Krievijas ievainotais, bet ne sakautais imperiālisms joprojām apdraudēs Latviju un Eiropu, turpināsies Krievijas energošantāža, cenas kāps, cietīs dzīves līmenis. "Mēs visi to skaudri izjutīsim. Covid-19 globālā pandēmija ir pieklususi, bet ne beigusies," noradīja prezidents.

Pēc Levita paustā, šīs krīzes nevarēja paredzēt, pirms četriem gadiem balsojot par 13. Saeimu, bet šodien mēs nevaram paredzēt, kad šīs krīzes beigsies un kādi pārbaudījumi mūs gaida nākotnē. 

"Tie būs jārisina jaunajai – 14. Saeimai. Tādēļ Latvijai ir nepieciešama tāda nākamā Saeima un valdība, kurai ir pieredze un tālredzība, jauda un pragmatisms," norādīja Levits.

Levita ieskatā, pirmkārt, "mums ir nepieciešama tāda Saeima un valdība, kuras prioritāte ir Latvijas drošība, tātad mūsu bruņoto spēku attīstība, valsts aizsardzības dienesta izveide un cieša sadarbība NATO ietvaros".

Tādēļ prezidents pauda neticību, ka partijas vai to pārstāvji, kuri pašā Krievijas kara sākumā pret Ukrainu vēl nespēja pateikt, kurš ir agresors un kurš ir upuris, spēs garantēt Latvijas drošību.

Otrkārt, pēc Levita domām, Latvijai ir nepieciešama tāda Saeima un valdība, kas "spēj jaudīgi attīstīt ekonomiku. Saeima un valdība, kas spēj nostiprināt Latvijas energodrošību un mērķēti palīdzēt mūsu cilvēkiem pārdzīvot grūto krīzes laiku". Prezidents uzskata, ka Latvijai ir nepieciešama tāda Saeima un valdība, kurai patiesa prioritāte ir izglītība un zinātne. "Šiem uzdevumiem ir jābūt ietvertiem skaidrā, soli pa solim īstenojamā programmā. Ir nepieciešami politiķi, kuri spēs to īstenot," atzīmēja prezidents.

Levits norādīja: "Tāpēc es neticu partijām un politiķiem, kuri sola tūlīt un tagad aizburt sarežģīto realitāti. Neticu tiem, kuri sarežģītām problēmām piedāvā vienkāršotus un līdz ar to nederīgus risinājumus, kuri sola tūlīt un tagad samazināt visus izdevumus un palielināt visus ienākumus. Grūtos laikos vismazāk palīdz tukši solījumi."

Treškārt, Levita ieskatā Latvijai ir nepieciešama tāda Saeima un valdība, kurai "dārga ir mūsu valsts nacionālā, latviskā identitāte". Prezidents norādīja, ka vajadzīga tāda Saeima un valdība, kas neatgriezeniski nostiprina valsts valodu publiskajā vidē un skolā, kas "izmēž no publiskās vides vēl palikušos okupācijas nospiedumus".

"Tāpēc es neticu partijām un politiķiem, kuri gadu desmitiem nespēja atzīt un nosodīt Latvijas okupāciju, kuriem bija vai joprojām ir grūtības pieņemt to, ka latviešu valoda ir mūsu vienīgā valsts valoda. Partijām un politiķiem, kuri joprojām Krieviju saredz kā tirdzniecības partneri vai sapņo par uzturēšanās atļaujām Krievijas pilsoņiem," atzīmēja Valsts prezidents.

Levits paziņojumā aicina Latvijas pilsoņus neticēt tiem, kuri saka, ka "jūsu balsij nav nozīmes".

Prezidents skaidroja: "Reizēm pārdesmit balsis izšķir, kuras partijas veidos valdības koalīciju un kuras paliks opozīcijā. Reizēm pārdesmit balsis izšķir, kuras partijas pārstāvis kļūs par Ministru prezidentu."

Vienlaikus prezidents paziņojumā uzsvēra: "Negaidiet, lai citi pieņem lēmumu jūsu vietā! Neļaujiet citiem lemt par jums! Jūsu balss var izrādīties izšķiroša. Demokrātijā atbildība par valsti gulstas uz pilsoņu pleciem. 1. oktobrī mums tas jāapliecina balsojot!"

KONTEKSTS:

Kārtējās Saeimas vēlēšanas notiks sestdien, 1. oktobrī, no plkst. 7.00 līdz 20.00. 

Kopumā 14. Saeimas vēlēšanām reģistrēti 19 kandidātu saraksti, kuros uz 100 deputātu vietām parlamentā kopumā sākotnēji tika pieteikti 1832 deputātu kandidāti. Līdz ar CVK lēmumiem uz iekļūšanu Saeimā pretendē par trim kandidātiem mazāk – 1829.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti