Prezidents Lieldienu uzrunā: Šis palēninātais laiks būs vienojoša pieredze mūsu likteņkopībā

Valsts prezidents Egils Levits uzrunā tautai Latvijā un pasaulē Lieldienās novēl nopietnu un gaišu pārdomu pilnus svētkus. Viņš arī min koronavīrusa nestos ierobežojumus, sakot, ka šis laiks būs jauna, vienojoša pieredze mūsu likteņkopībā.

Prezidents atgādina, ka Lieldienas šogad sagaidām īpašos apstākļos. “Kurš gan Ziemassvētkos varēja iedomāties, ka drīz vien puse zemeslodes iedzīvotāju – 4 miljardi cilvēku – būs spiesta palikt mājās, ka iespējas pārvietoties un satikt citus cilvēkus būs ļoti ierobežotas,” norāda Levits,

Viņš atzīst, ka “šis īpatnējais, piebremzētais, palēninātais laiks” atstās savu ietekmi. Tā būs jauna, vienojoša pieredze mūsu likteņkopībā.

“Es domāju, ka šis laiks savu dziļāko ietekmi atstās tieši uz mūsu vērtībām, uz mūsu pasaules uztveri. Un es domāju, ka šī ietekme būs pozitīva,” norāda prezidents.

Pirmkārt, šis laiks ļaušot apzināsimies, cik dzīve un dzīvība, kā arī viss ierastais un pierastais ir trausls. “Tas ļaus mums vairāk apzināties dzīves vienreizējību un vērtību,” saka prezidents.

Otrkārt, tas ļaušot vairāk izjust un novērtēt brīvību, tostarp brīvību fiziski pārvietoties ārpus mājas un pāri robežām. “Bet vēl jo vairāk apzināties garīgo brīvtelpu, kuru mēs tagad, sēžot mājās, esam aicināti piepildīt ar jēgu, ar īstu jēgu,” pauž Levits.

“Treškārt, pēc tam, kad mēs pusi savas dzīves esam pārnesuši no reālās pasaules virtuālajā, mēs labāk saprotam īstu, cilvēcisku kontaktu, dzīvu sarunu vērtību. Mēs atklājam, ka diezgan efektīvi varam strādāt, mācīties, komunicēt ar tehnikas palīdzību.

Un tomēr – ir labi apzināties, ka drīz mēs atkal viens otru satiksim, ka nekas un nekad nevar pilnvērtīgi aizstāt cilvēku,” norāda Levits.

Tāpat viņa skatījumā šis laiks dod iespēju pārvērtēt savu patēriņu: “Mēs varam atklāt, ka mums varbūt nemaz nevajag tik daudz, kā mēs bijām līdz šim iedomājušies. Katrā ziņā pietiekamība, kas mūsu planētu pakļautu lēnākai izpostīšanai nekā līdz šim, ir nākotnes vērtība.” Tā ļaušot lielāku enerģiju veltīt dzīves kvalitātei – izglītībai, veselībai, kultūrai, videi, dabai. Šī vērtību pārvērtēšana dos jaunu impulsu arī ekonomikai.

Prezidents norāda, ka Lieldienu laiks simbolizē atjaunošanos, atdzimšanu, augšupeju. Un arī pēc katras krīzes seko strauja izaugsme.

Un Latvija, pateicoties cilvēku pacietībai un valsts izsvērtajai politikai, pieder pie tām nedaudzajām pasaules valstīm, kas salīdzinoši labi spēj šo situāciju kontrolēt un vadīt, norāda Levits. Tādēļ esot pamatotas cerības, ka Latvija varētu piederēt pie tām valstīm, kuras pirmās atgūsies no krīzes un sāks savu augšupceļu. Bet nedaudz citādā – labākā virzībā nekā līdz šim.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt