Prezidents: Krievu valodas zināšanas Latvijā var prasīt tikai, ja darba pienākumi saistīti ar attiecīgajām ārvalstīm

Krievu valodas zināšanas Latvijas darba tirgū var prasīt tikai tad, ja darba pienākumi ir saistīti ar attiecīgajām ārvalstīm. To Valsts prezidents Egils Levits sacīja uzrunā ceturtdien Saeimas pavasara sesijas noslēdzošajā sēdē.

Vēl joprojām nav novērstas padomju okupācijas sekas, kas izpaužas kā latviešu diskriminācija darba tirgū, ja tie neprot krievu valodu, pauda prezidents. Levits sacīja, ka “mums ir jāpieliek punkts šim mantojumam”.

“Citādi no darba tirgus tiks izstumti tautieši, kas atgriežas no ārzemēm, un jaunieši, kas nav apguvuši krievu valodu,” atzīmēja Levits. 

Latvijā ir jāveicina angļu valodas izmantošana, tādēļ ka tā ir globālā saziņas valoda. Tāpat prezidents uzskata, ka skolās kā otro svešvalodu vajadzētu noteikt kādu no Eiropas Savienības valstu valodām. 

Prezidents skaidroja: "Valodu zināšana nozīmē arī pieeju attiecīgajai informatīvajai telpai. Tā kā mēs atrodamies Eiropas Savienībā, tad mūsu cilvēkiem primāri jābūt pieejamai tieši Eiropas ideju, diskusiju un zināšanu telpai."

Vienlaikus Levits uzskata, ka zināšanu un valodas politikā ir jārisina arī jauna un kompleksa problēma – lai jauniešu vidū angļu un latviešu sarunvalodas netiktu nejēdzīgi jauktas. Te jārod jauni risinājumi, sacīja Levits.

Valsts valodai ir nemainīgi jābūt Saeimas prioritāšu lokā, tāpēc prezidents ir rosinājis iedibināt ikgadēju Ministru kabineta atbildīgo locekļu ziņojumu Saeimā par valsts valodas stāvokli. Tas dotu iespēju Saeimai daudz pamatīgāk iesaistīties valsts valodas politikas veidošanā. 

“Nesen man nācās lūgt Ministru kabinetu apturēt valsts valodas pamatnostādņu apstiprināšanu. Iemesls bija tas, ka valsts valoda tur tika skatīta kā viens no daudzvalodības elementiem. Tas nozīmē, ka izpratne par valsts valodas īpašo un konstitucionālo lomu mūsu valstī acīmredzot nebija pietiekama,” norādīja prezidents.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt